Deset stavebních a technických divů světa
Tyto památky jsou rozmístěné po celém světě a jsou nejen velké, ale i chytře navržené. Následujících 10 divů technického umu vzniklo v průběhu mnoha staletí, avšak návštěvníky vždy stále znovu zaskočí a překvapí.
Velká (Chufevova) pyramida, Gíza, Egypt
Postavena byla kolem roku 2570 př. n. l. z 2 mil. vápencových bloků, z nichž každý váží 2 tuny. Některé z bloků byly vytaženy do výše až 146,5 m, čímž vznikla nejvyšší stavba světa na celá 4 tisíciletí. Plán pyramidy byl velmi přesný, každá ze stran dlouhých 230 m má rozdíl pouze v centimetrech, ale i další detaily jsou mimořádně propracované: vnitřní šachty směřují k určitým souhvězdím oblohy a celá stavba je nasměrována přímo k severu.
Pyramidy bývají otevřeny denně, přístupné veřejnosti však pouze dvě z nich. Dostavte se před 8 hod. ráno, kdy budete mít největší šanci získat lístky.
Hagia Sofia, Istanbul, Turecko
Tato úžasná stavba byla pojmenována po božské moudrosti (řecky sophos). Jméno je příhodné, protože neuvěřitelná krása této starobylé budovy vytvořené za vlády byzantského císaře Justiniána roku 537 n.l. byla možná jen díky chytrosti a inovaci architektů, kteří posadili její 30 m velkou, zdánlivě se vznášející kopuli na tzv. pendentivy a na skryté sloupy. Po osmanské invazi roku 1453 byl chrám proměněn v mešitu a nyní je světskou památkou. Když však dopadnou kužele světla na zlacené mozaiky v prostorném interiéru, nebude divu, když to pro Vás bude náboženský okamžik.
Hagia Sofia bývá uzavřena v pondělí, takže přijďte v ostatní dny týdne, abyste mohli obdivovat toto úžasné dílo historické architektury.
Indická železnice
Pohled na čísla Vám dá představu o tom, čeho bylo dosaženo od roku 1853, kdy první vlak supěl z Bombaje do 33 km vzdáleného Thane. Dnes se v Indii přepraví po 63 000 km kolejí 18 milionů cestujících denně. To je však pouze špička ledovce, protože skutečné technické mistrovství se skrývá v detailech. Kupříkladu roku 1874 zde postavil Major Stanton 88 kilometrový úsek železnice za pouhých 65 dní, a to od počátečního průzkumu až po uvedení do provozu. Podobné skutky byly opakovány po celé Indii, takže dnes můžete cestovat po pohodlných kolejích se širokým rozchodem, ale také malými horskými vláčky, které se šplhají do horských stanic v Himalájích.
Jízdní doklady od IndRail umožňují rezervaci sedadel i spacích kójí a platí na půl dne nebo až na 90 dnů, a to ve třech cestovních třídách.
Guggenheimovo muzeum Bilbao, Španělsko
Loď? Květina? Nebo ryba? Vize této lesknoucí se stavby Franka Gehryho byla zcela unikátní. Můžete to nazvat dekonstruktivismus, anebo slovy krále Juana Carlose prostě „nejlepší stavba 20. století“. Ta však v každém případě stále přivádí návštěvníky k úžasu. Pro vytvoření jejich organických linií byl potřeba nejnovější 3D program, který umožnil, aby z 60 tun titanu vznikly tabule tenké pouze 0,5 mm, a také vyvinutí speciálního tvrzeného skla, které se hladce vine kolem vápencového krunýře stavby. Od svého otevření roku 1997 muzeum hostilo úžasnou přehlídku prací umělců, jako byli Warhol, Rothko a Koons, avšak byla to samotná budova, která se stala impulzem zahajujícím renesanci města Bilbao.
Guggenheimovo muzeum Bilbao je otevřeno od úterý do neděle po celý rok, v červenci a srpnu i v pondělí.
Velká čínská zeď
Čingischán údajně řekl: „Síla zdi závisí na odvaze těch, kteří ji brání.“ To je sice pravda, ale pomůže Vám přitom, pokud je zeď opravdu pevná. Původní Velká zeď byla postavena do 3. století dynastií Qin, která přinutila statisíce lidí k vyzvednutí asi 180 mil. m³ kamene a hlíny, zatímco pozdější úsilí dynastie Ming (14.-17. století) se týkalo 60 mil. m³ kamene a cihel. Kromě toho se zde různé zdi stavěly už během posledních téměř 2000 let, stály miliony životů a táhly se asi 6500 km. Sice ji neuvidíte z vesmíru, ale i tak je na ně úžasný pohled!
Úseky zdi nacházející se nejblíže Pekingu bývají přelidněné a plné pouličních prodavačů, takže lepší možnost prohlídky budete mít v Sīmǎtái nebo v Jīnshānlǐng.
Viadukt Millau, Francie
Beton: 206 000 tun; ocelové krytí: 36 000 tun… je to prostě neuvěřitelné. Viadukt sira Normana Fostera je příkladem praktického díla, které je zároveň delikátně krásné. Při obtížném plánu na vytvoření mostu, který by překlenul Gorges du Tarn v jižní Francii, vytvořili technici rekordní počin: 2460 m dlouhý most s nejvyššími sloupy, stožáry a s nejvýše položenou silnicí. Avšak hlavním důvodem, proč zde projíždějící řidiči a turisté zastavují a užasle hledí, je cit pro lehkost a křehkost, kterou s sebou tak obrovská stavba zároveň nese.
Mýtné na mostě je 5,02 EUR, avšak vstup do návštěvnického centra (otevřeno denně) je zdarma.
Lalibela, Etiopie
Následující stavby patří k těm, které byly kdysi vytesány do skály (jako mj. Abu Simbel v Egyptě, jordánská Petra nebo indická Ellora). Lalibela má však něco navíc přinejmenším v tom, že její z kamene vytesané kostely jsou stále velmi aktivní. Můžete na svátek Tří králů (Zjevení Páně) přijet do Timkatu a spatříte zde spoustu shonu, poutníků, náboženských zpěvů, víření kadidla, a také se budete poct podívat na svaté knihy (tabot). Tisíce a tisíce dělníků, z nichž někteří byli podle legend božského původu, pracovalo ve 12. století, aby v Lalibele vytvořili 11 kostelů, jež jsou ze skály vytesány vertikálně, od země vzhůru. I když nemají ostré hrany, nádherné rytiny a zdobení z nich činí skutečné klenoty.
Kostely v Lalibele jsou otevřeny denně. Abyste z koberců vevnitř nechytli blechy, doporučuje se nanést si na ponožky repelent v prášku.
Falkirkovo kolo, Skotsko
Jedná se o zcela originální rotační lodní výtah. Pokud byste chtěli s lodí plout nahoru, řekněme mezi Forth ve Skotsku, kanálem Clyde a kanálem Union, který je o 35 m výše, potřebovali byste sérii zdymadel táhnoucí se po délce více jak 1,5 km, anebo velkou ocelovou věc, která otáčí párem obřích gondol naplněných vodou. Každá z gondol na Falkirkově kole přenáší lodě, a to při plavbě nahoru i dolů. Když bylo kolo roku 2001 sestaveno, bylo na něj použito 1200 tun oceli, více jak 15 tisíc matic a skutečně obrovský jeřáb.
Hodinu trvající plavby lodí, které zahrnují zvednutí Falkirkovým kolem nahoru a dolů, probíhají denně.
Yaxchilán, Yucatan, Mexiko
Mayské památky jsou vždy fascinující: hřiště na míčové hry, pyramidy nebo vyryté fresky, avšak Yaxchilán je zajímavější v tom, že je posazen na pozoruhodném místě, nad džunglí zarostlou zátočinou řeky Río Usumacinta. Na vrcholku rozkvětu v letech 680-800 n.l. bylo bohatým městem a ještě dnes zde spatříte jeho pozoruhodné a složité ryté fasády a střešní hřebeny. Jeho nejzajímavější prvek však už neuvidíte: byl to vysutý most, který se svojí střední délkou 63 m byl po dobu sedmi staletí nejdelším na světě. Přestože se o existenci mostu, který byl „objeven“ v polovině 90. let díky archeologickému výzkumu a počítačové simulaci, stále debatuje, tato myšlenka jistě ještě přidává na kouzlu tohoto zajímavého archeologického naleziště.
Do Yaxchilánu se nedostanete po silnici ani po železnici, musíte si vypůjčit motorovou loď ve Frontera Corozal, se kterou se sem dostanete po 45 minutách plavby.
Burdž Chalífa, Spojené arabské emiráty
Tato stavba je významná jen kvůli své velikosti – není pouze vysoká, je přímo kolosální!
Je přesně v tom stylu, jaký země Zálivu v současnosti používají (když např. budují rozsáhlé umělé ostrovy nebo první sedmihvězdičkový hotel na světě). Navíc se Burdž Chalífa na první místo neprotlačila nenápadně, ale ocitla se tam s velkým náskokem. Do té doby nejvyšší stavba stojící na Thaiwanu, budova Taipei 101, má „pouhých“ 509 m, zatímco Burdž Chalífa hned o 300 m více! Při její výšce to znamená, že teplota nahoře je o 6 °C nižší než u země…
Pokud byste si ji chtěli lépe prohlédnout, ti bohatší z Vás si mohou pronajat apartmán v Armani Hotelu, který zabírá dolních 37 pater budovy.