Dovolená v nejlepších odlehlých destinacích
Chcete se vydat do neznámých končin na nějaké netradiční místo? Potom zde pro Vás máme 10 destinací, které by zaskočily většinu cestovních kanceláří a které Vás však přitom mohou odměnit originálními zážitky. Nezapomínejte však, že zde „nic nebude zadarmo“, takže musíte počítat např. s dlouhou cestou tam i zpět nebo s tím, že si nebudete moct odpočinout v hotelu po dni stráveném slézáním vysokých písečných dun či aktivní sopky.
Karakoram (Concordia), Pákistán
Abyste se dostali na Karakoram (Concordii), místo setkání ledovců Baltoro, Godwin-Austen a Vigne v Baltistánu v severním Pákistánu, musíte jít pěšky asi 10 dní nebo se dopravit k patě K2, druhé nejvyšší hory světa. Jednodušší cesta sem neexistuje a na Zemi je jen pár míst, kde se můžete dostat tak daleko do hlubin hornatého terénu. Fotograf Galen Rowell místo popsal jako „trůnní sál horských bohů“, které je stejně krásné jako odlehlé. Jméno Concordia mu dali evropští objevitelé, kterým připomínalo Alpy.
Rub al-Chálí, Saudská Arábie
Ať už Rub al-Chálí nazýváte Pustá končina nebo Příbytek ticha, v každém případě je tato největší písečná plocha světa z velké části prázdná. Na Arabském poloostrově pokrývá oblast větší než Francie, Belgie a Nizozemsko dohromady, nachází se zde písečné duny vysoké jako eiffelovka, dosahující až 300 m a táhnoucí se stovky kilometrů. Ale zatímco eiffelovka v Paříži je pevně zakotvená v zemi, tyto duny se mohou posunovat až o 30 m ročně tím, jak je tlačí silný vítr.
Mys Cape York, Austrálie
Austrálie je známá jako pustina, ale Cape York představuje vzdálenou zlověstnou hranici i pro samotné Australany. Na nejsevernější výběžek země se dostanete pouze terénním vozidlem 4WD, které Vám přitom na nerovných cestách téměř vytřese duši z těla. Mys je vzdálen asi 1000 km od Cairns, což znamená dny a noci jízdy včetně překročení několika potoků, ve kterých žijí krokodýli mořští. Odměnou Vám pak bude skalnatý výběžek - a vlastně nic víc. A jediné, co Vám zbude, bude se otočit a drkotat se zpátky.
Národní park Quttinirpaaq, Kanada
Druhý největší národní park Kanady je zároveň asi tím nejméně navštěvovaným. Rozprostírá se na Ellesmerově ostrově a sahá až k nejsevernějšímu bodu Severní Ameriky (Cape Columbia). Je však dostupný pouze turistům, kteří nemají hluboko do kapsy: charterový let z města Resolute vyjde na 32 000 CAD! Park přitom nemá žádné zařízení, silnice a dokonce ani stromy. Jediné, co tu najdete, jsou polární medvědi a pustina v podobě holých hor. Pokud tu budete, můžete rovněž navštívit Grise Fiord, nejsevernější město Kanady.
Severní pól
Nejsevernější bod na Zemi je tak odlehlé místo, že byl označen za domov mytického Santa Clause – konec konců, kdo by se sem vydával, aby dokázal něco jiného? Na rozdíl od Jižního pólu tu není žádná souš a těch pár dobrodruhů, kteří se sem přesto vydají, se sem dostane doslova chůzí přes vodu po zamrzlém Arktickém moři (Severním ledovém oceánu). Plocha ledové pokrývky kolísá od 9 mil. km² v létě po 16 mil. km² v zimě a většinou nemá větší tloušťku než 5 m; to je znepokojivá představa při srovnání s antarktickým ledovým štítem silným až 3000 m!
Ostrov Robinsona Crusoe, Čile
Nejslavnějším trosečníkem a samotářem v literární historii je Robinson Crusoe. Stejně osamělý jako on je i ostrov nesoucí jeho jméno a ležící 670 km od pobřeží Jižní Ameriky. Právě zde v roce 1704 námořník Alexander Selkirk požádal o vysazení na ostrově poté, co se pohádal s kapitánem lodi. Poté zde žil sám 4 roky, čímž inspiroval Daniela Defoe k vytvoření postavy Robinsona Crusoe. Dnes na tomto ostrově v Tichém oceánu žije asi 500 lidí, dostane se sem však jen málo dalších - návštěvníků sem přijde sotva 100 ročně.
Nevado Mismi, Peru
Amazonka je nejmohutnější řekou světa, ale je to teprve pár let, co někdo dokázal označit její pramen. V roce 2001 se průzkumný tým National Geographic vybavený GPS vyšplhal vysoko do And v jižním Peru asi 700 km od Limy a 3 000 km od ústí Amazonky. Zde, na skalní stěně hory Nevado Mismi vysoké 5 597, označili pramínek vody coby počátek mohutné řeky. Pokud jste dostatečně neohrožení a chcete se podívat na Nevado Mismi, vydejte z Arequipa směrem k vesnici Tuti; túra není obtížná.
Ostrov Olchon, Rusko
Když budete cestovat po Transsibiřské magistrále kolem Bajkalu, nejhlubšího sladkovodního jezera světa, oceníte odlehlost tohoto místa, které je vzdálené asi 3 a půl dne cesty vlakem z Moskvy a 3 dny z Pekingu. Jezero obsahuje asi 20 % veškerých zásob sladké vody - a také ostrov Olchon. Ten je dlouhý asi 72 km a je největším ostrovem na Bajkalu, kde díky nějakému klimatickému rozmaru údajně svítí slunce více dnů v roce než na pobřeží Černého moře – a to přestože zbytek jezera a jeho okolí pokrývají těžké mraky.
Kamčatka, Rusko
Chcete získat představu, jak velké Rusko ve skutečnosti je? Potom si představte toto: poloostrov Kamčatka visící na jeho východním pobřeží leží blíž k Los Angeles než Moskva z druhé strany! Poloostrov dlouhý 1 200 km patří k nejméně navštěvovaným částem Ruska a přitom možná k nejzajímavějším, kde se nachází hyperaktivní geotermální země s více jak 200 sopkami. Okolní lávová pole byla využita jako testovací plocha pro ruská lunární vozidla. Dříve trvalo 6 měsíců se sem dostat; dnes můžete letět z Moskvy, i když let trvá 11 hodin, takže se určitě jedná o nejdelší domácí let na planetě Zemi.
Scottyho hrad (Scotty’s Castle), USA
Ve 20. letech 20. století chicagskému milionáři Albertu Johnsonovi prodali opravdu „zlatý důl“ – myšlenku, že se v Údolí smrti (Death Valley) v Kalifornii nachází zlato. Ve vyprahlém žhnoucím prostředí pouště však churavějící Johnson našel něco cennějšího - zlepšení zdraví. Tak postavil v pouštním údolí, které je na druhém místě co do výše teplot, vlastní hrad. Dnes tento ranč ve španělském stylu vzdálený 70 km od nejbližšího osídlení v Údolí smrti působí spíše jako výstřednost, i když je se svými závěsy z ovčích kůží a s divadelními varhany s 1000 píšťalami vcelku útulný.