Dušičky ve střední a východní Evropě

dusicky.jpg

K nelibosti milovníků tradic se západní zvyky a slavení Halloweenu ujímají také ve střední a východní Evropě, avšak svátek Všech svatých 1. listopadu a Dušičky 2. listopadu zde byly slaveny po celá staletí a drží se dodnes.   

Převážně katolické země, jako je Polsko, Litva, Maďarsko, Chorvatsko a další, považují tyto dva dny za státní svátky, kdy jsou obchody, školy i provozy zavřené.  

V den Všech svatých navštěvují věřící kostely, kde vzpomínají na svaté i na své drahé zemřelé. Lidé cestují i na dlouhé vzdálenosti, aby položili květiny na hrob svých blízkých a zapálili dušičkovou svíčku, které mají zemřelým pomoct najít cestu k věčnému světlu. Někdy také kněz farnosti žehná hrobům. Před lety bývalo zvykem, že rodiny pořádaly okázalou hostinu u hrobu, kde nechaly také jídlo a pití pro své zesnulé. To může působit příliš pateticky, ale je krásný pohled na hřbitovy rozzářené tisícovkami svíček a lampiček.

Svíčky hoří minimálně do dalšího dne, Dušiček, který je v některých zemích známý jako Den zesnulých, ale často svítí ve tmě ještě po celé následující týdny.

Oslavy v různých zemích  

V Polsku po dni Všech svatých (Dzień Wszystkich Świętych) následují Dušičky (Dzień Zaduszny,  zaduszki), kdy se nechávají otevřené dveře a okna na uvítanou duším zemřelých. Ve Varšavě se u vchodů na hřbitovy prodává Pańska Skórka („Pánova kůrka“), růžovobílá sladkost podobná marshmallow (žužu) nebo turecké pochoutce lokum (známé v Polsku jako rachatlukum), což je typické právě pro Varšavu. V Krakově se zase prodává turecký med (miodek turecki), který obsahuje oříšky a jí se i v jiné dny.   

Kromě tradičních zvyklostí začali v Rumunsku pořádat Helloweenskou výpravu za skutečným Drákulou, což je v souladu se západní tradicí a obchodními tlaky.  

Maďaři také zapalují svíčky na hrobech, ale oblibu získávají akce inspirované krajany žijícími v zahraničí.   

V České republice je 2. listopad dnem Památky zesnulých, kdy lidé vzpomínají na své zemřelé modlitbami, svíčkami a květinami.   

Do Chorvatska začala pronikat západní tradice slavení Halloweenu. Vzkvétají ještě před pár lety neznámé věci, jako je pořádaní párty, festivaly hororových filmů a koledování dětí u dveří domů.    

V Rusku nenosí černé kočky smůlu a modré kočky, jako je ruská modrá, britská modrá, barmská, jsou dokonce milovány, protože mají přinášet štěstí.   

Dýně se na Ukrajině nazývají harbuz a mají zcela jiný význam než vyřezávané dýně v Severní Americe. Tradice datující se od středověku říká, že pokud muž dostane odmítnutí žádosti o ruku, rodina dívky mu předá dýni. Dnes už tato praxe téměř neexistuje, ale výraz „dostat dýni“ znamená být omítnut nebo opuštěn, ať už v čemkoli.

Jak si připomínají památku zesnulých ortodoxní křesťané Srbové, Bulhaři a další ortodoxní křesťané uctívají své zemřelé několikrát do roka, obvykle v sobotu, kdy Ježíš spočíval v hrobě.                                                                

Pohřební tradice  

V dřívějších dobách, a v určité míře dodnes, když někdo zemře doma, blízcí lidé ihned otevřou všechny dveře a okna, aby duše nezůstala uvězněná v domě, ale mohla odejít na onen svět. Také se otáčejí zrcadla ke zdi nebo přikrývají, aby duše neuvízla v místnosti, a/nebo zastavují hodiny. Na pohřbech lidí narozených v Polsku, kteří zemřeli v jiné zemi, se používá hrst hlíny Polska, kterou si berou emigranti s sebou právě za tímto účelem; ta se nasype na rakev předtím, než je spuštěna do hrobu, což symbolizuje návrat zesnulého do země, odkud přišel.

V Polsko se po pohřbu koná pohřební hostina nazývaná stypa nebo konsolacja („jídlo útěchy“). Někde se stále podává typická kaše (kasza) nebo kuťa spolu s vodkou, medem a dalším jídlem, což závisí na prostředcích rodiny. Připíjí se na zemřelého a „na klid jeho duše“ (spokój duszy) nebo „na jeho památku“ (za pamieć). Není to však příležitost pro skutečnou pitku.   

Pohřební jídlo

V mnoha zemích bývá běžné odnést rodině zemřelého hotové jídlo v hrnci, aby se v době smutku nemusela zdržovat přípravou jídla. Může to být například tradiční polské pohoštění, uzená klobása s kyselým zelím.

Lastminute a akční letenky


Akční letenka s business class Vídeň - Kolombo za 50790 Kč

Využijte akční nabídku levných letek s Etihad Airways v business class. Letenky jsou dostupné od listopadu 2024 do května 2025. Cena je za cestu tam i zpět. Každý cestující má nárok na libovolný počet...
více…

Výprodej letenek Turecko, Bahrajn, Katar od 2 490 Kč

Toužíte po exotice s nádechem tajemného Orientu? Pak zbystřete! Pegasus Airlines právě spustily akci, která vám vyrazí dech. Z Bratislavy můžete nyní vyrazit do kouzelných destinací již od neuvěřitelných...
více…

Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…