Festivaly a karnevaly světa
Festivaly a karnevaly jsou živou přehlídkou kultury a tradic jednotlivých národů ve stále více globalizovaném světě. Pro cestovatele představují ideální příležitost, kdy mohou pochopit místní obyvatelstvo, které na karnevalu oslavuje svoji individualitu skrze hudbu, tanec… nebo třeba velbloudí závody či bitvu s jídlem.
Jarní festival/čínský Nový rok (Chūn Jié)
Místo: Peking, Šanghaj a Hongkong
Datum: lunární nový rok (mezi 19. lednem a 20. únorem)
Čínský nový rok se nicméně slaví ve většině světa a kde je čínská komunita, tam se také koná oslava čínského nového roku. Ve velkých městech Číny jsou však oslavy vždy daleko pestřejší, protože představují vrchol čínského roku.
Svátek prvního dne (Tet Nguyen Dan)
Místo: po celém Vietnamu
Datum: lunární nový rok (mezi 19. lednem a 20. únorem)
Ve Vietnamu Tet uvádí do nového roku a je jednoznačně nejdůležitějším dnem v kalendáři. Sváteční rituály začínají už týden předem a první tři dny nového roku jsou oficiálními státními svátky; pro návštěvníky je však nejzajímavější předvečer nového roku.
Mezinárodní festival sněhu a ledu
Místo: Šaolin Park a Sun Island Park, Hāěrbīn, Čína
Datum: 5. ledna – 29. února
V severní provinci Hēilóngjiāng je sice nejchladnější počasí v celé Číně, ale jeho hlavní město Hāěrbīn dokázalo těchto podmínek využít k organizování Mezinárodního festivalu sněhu a ledu.
Thaipusam
Místo: Batu Caves u Kuala Lumpur, Malajsie
Datum: úplněk v 10. tamilském měsíci thai (od poloviny ledna do poloviny února)
Nejpůsobivější hinduistický festival v Malajsii je divokou orgií zdánlivě odpudivých piercingů a označuje den, kdy syn boha Šivy Murugan dostal kopí, aby mohl přemoci tři démony.
Zimní karneval v Québecu
Místo: Staré město, Québec City, Kanada; centrum je v Parc de l’Esplanade
Datum: přelom ledna a února
Zimní karneval v Québecu trvá 17 dní a bývá proto místními označován za největší zimní karneval světa. Poprvé se konal roku 1894 jako způsob boje se zimními mrazy, avšak svou současnou podobu získal až v 50. letech 20. století.
Karneval v Benátkách
Místo: Benátky, Itálie; centrem je náměstí sv. Marka
Datum: začíná dva pátky před Popeleční středou a končí v Masopustní úterý
Představuje vrchol společenských událostí v Benátkách; je to extravagance v maskách a příležitost vypadat 12 dní jako Fantom opery. Nejznámější maškarní ples v barokním stylu je extravagantní podobným způsobem, jako je karneval v Riu divoký, přičemž oba rafinovaně oslavují příchod jara.
Pasola
Místo: Sumba, Indonésie
Datum: v průběhu února a března - přesný termín určuje objevení se druhu mořského červa zvaného nyale
Je to divoké utkání mezi dvěma týmy s oštěpy, mezi muži na koních oblečených v tradičním ikatu, takže Pasola představuje jeden z nejextravagantnějších a nejkrvavějších festivalů v Asii.
Rybářský festival v Argungu
Místo: Argungu, Nigérie
Datum: v polovině února
Nečekejte, že zde uvidíte pár lidí líně nahazovat návnadu do řeky. Tento festival je to jedna z nejneobvyklejších událostí, jaké jste kdy byli svědky!
Den svatého Valentýna
Místo: Terni, Itálie; hostina se koná před bazilikou sv. Valentýna
Datum: po celý únor, obzvlášť 14. února
Těžko byste našli lepší místo, kam zajít s milovanou osobou v den sv. Valentýna, než je svatovalentýnská hostina v místě působení tohoto světce v italské Umbrii.
Nahý festival (Saidai-ji Eyō)
Místo: chrám Kannon-in, Saidai-ji, Japonsko
Datum: třetí sobotu v únoru
Nahé festivaly na počátku nového roku jsou rozšířené po celém Japonsku (označení je trochu přehnané, protože účastníci nosí bederní roušky), avšak ten nejpozoruhodnější se koná v chrámu Kannon-in u Okayamy.
Karneval de Binche
Místo: Binche, Belgie; průvod začíná na radnici
Datum: Masopustní úterý
Na nejbizarnějším karnevalu v Belgii počítejte s modřinami. Na karnevalu, který je pod ochranou UNESCO coby „Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva“, místní muži, zde nazývaní Gilles, pochodují městem ve zvláštních maskách se zelenýma očima a ohánějí se klacky, aby zahnali zlé duchy.
Pomerančová bitva
Místo: Ivrea, Itálie; bitva se odehrává na hlavním náměstí
Datum: končí na Masopustní úterý
Pomerančová bitva je součástí karnevalových oslav a jakousi obdobou rajčatové La Tomatiny ve španělské Valencii. Tři dny po sobě se tu 9 týmů „revolucionářů“ (celkem 3500 lidí) navzájem bombarduje 400 000 kg pomerančů.
Art Deco Víkend
Místo: okolí měst Napier a Hastings, Nový Zéland
Datum: třetí víkend v únoru
Když město Napier v Zálivu Hawkes v roce 1931 zničilo zemětřesení, byla to příležitost, aby se sem dostalo art deco. Celé město bylo přestavěno v tomto stylu (s trochou španělského vlivu), takže dnes představuje Napier, spolu se sousedním Hastingsem, jeden z nejlepších příkladů designu art deco na světě.
Karneval v Oruru
Místo: Oruro, Bolívie
Datum: deset dní kolem Popeleční středy
Tato oslava, která rovněž patří na seznam UNESCO, je největší v Bolívii a vždy přitáhne kolem 400 000 lidí. Jejím zlatým hřebem je La Diablada, Tanec ďáblů, kde se v nevídaném průvodu představí tanečníci v ďábelských kostýmech.
Národní festival v Jenadriyah
Místo: Al Jenadriyah, Saudská Arábie
Datum: konec února nebo začátek března
Hlavní kulturní událost Saudské Arábie se koná na vyhrazeném místě 45 km severovýchodně od centra Rijádu a představí se zde tradiční arabská kultura a řemesla. Festival zahajuje závod velbloudů, kterého se účastní až 2000 zvířat, která běží po trase dlouhé 19 km a dále pokračují pak mírnějším tempem.
Mardi Gras v New Orleansu
Místo: St Charles Avenue, New Orleans, Louisiana, USA
Datum: Mardi Gras znamená francouzsky Masopustní (Tučné) úterý
Jako důkaz o nezlomnosti města se Mardi Gras roku 2006 konal už 6 měsíců po ničivém hurikánu Katrina. New Orleans a Mardi Gras tu vždy budou spolu.
Karneval v Rio de Janeiru
Místo: Sambóromo, Rio de Janeiro, Brazílie
Datum: vrcholí na Masopustní úterý, avšak doopravdy začíná už předchozí sobotu
Indiánské kostýmy a africké rytmy byly v Rio de Janeiru začleněny do divokých oslav a představení, která reprezentují nespoutaný temperament místního obyvatelstva. V dnešní době visí očekávání karnevalu ve vzduchu už celé měsíce předem. Klíčovým prvkem jsou při něm brazilské bandas, pouliční party vedené bubeníky a zpěváky ulicemi Ria a doprovázené každým, kdo se chce přidat a zatancovat si.
Karneval na Tenerife
Místo: Santa Cruz, Tenerife, Kanárské ostrovy, Španělsko
Datum: Mardi Gras znamená Masopustní úterý
Tenerife je španělský ostrůvek u pobřeží Afriky a zároveň domov jednoho z největších karnevalů na světě. Do hlavního města Santa Cruz se pokaždé sjede kolem čtvrt milionu účastníků. Třítýdenní oslava, která vrcholí 24 hodinovou show na Masopustní úterý, vtáhne každého už jen proto, že nikdo na ostrově nemůže dění uniknout.
Karneval v Trinidadu
Místo: Port of Spain, Trinidad, Trinidad a Tobago
Datum: Mardi Gras, masopustní úterý
Hlavním prvkem slavností bývají soutěže bubeníků, tanečníků kalypsa a soutěž o nejlepší kostým, kde se využívá světla i speciálních zvukových efektů.
Maslenica
Místo: Vasilevskij spusk, Moskva, Rusko
Datum: poslední týden před Půstem
Podobně jako Mardi Gras oslavuje i jediný dochovaný předkřesťanský svátek v Rusku konec zimy a počátek jara, kdy se zároveň můžete nasytit před začátkem ortodoxního půstu. Název slavnosti je odvozen od másla, které je hlavní ingrediencí masopustního jídla, blínů.
Karneval ve Viareggio
Místo: Viareggio, Itálie
Datum: čtyři neděle předcházející Půstu
Viareggio je známé jako přímořské letovisko, jako místo, kde zahynul básník Shelley, a také jako dějiště jednoho z nejlepších karnevalů v Evropě; v Itálii stojí hned za Benátkami.