Historické katakomby v evropských městech
Pod ulicemi měst, kudy denně procházejí davy turistů, se táhnou labyrinty podzemních chodeb, které Vás přenesou do doby, kdy zde v podzemí předkové pohřbívali miliony lidí. Temné labyrinty podzemních katakomb přitom představují vchody do minulosti a tyto strašidelné tunely sloužily jako pohřebiště.
Katakomby v Římě
Katakomby v Římě, pocházející z 1. stol. n. l. a patřící k prvním katakombám na světě, byly postaveny jako podzemní hrobky nejprve židovskou a později křesťanskou komunitou; je známých pouze 6 židovských katakomb, zato nejméně 40 křesťanských. Ve starověkém Římě nebylo povoleno pohřbívat lidi uvnitř hradeb města. Zatímco pohané své mrtvé spalovali, křesťané, kteří nesměli své náboženství provozovat veřejně, se obraceli k podzemním pohřebištím vytvořeným pod pozemky vlastněnými několika bohatými křesťanskými rodinami. Židé tuto praxi už prováděli, když s ní křesťané ve 2. století začali.
Používání římských katakomb se rozšířilo v průběhu 2. a 3. století, protože stále ilegální křesťanství se rychle šířilo a komunita rozrůstala. Některé části tunelů byly proměněny ve svatostánky mučedníků, kteří zde byli pohřbeni. Avšak poté, co bylo křesťanství roku 313 n. l. legalizováno, se pohřbívání přesunulo na povrch země, a v 5. století už využití katakomb k pohřbívání upadalo, i když byly stále uctívány coby posvátná místa, kam se poutníci přicházeli modlit.
Římské katakomby pak v 9. století padly za oběť drancování germánskými kmeny. V důsledku toho byly ostatky křesťanských mučedníků a svatých přestěhovány do kostelů v centru Říma a postupem času byly podzemní pohřební tunely zcela opuštěny. Znovu objeveny pak byly až při vykopávkách v 17. století.
Dnes do Říma přijíždějí návštěvníci z celého světa prohlédnout si něco z 600 km dlouhé sítě katakomb sahající až do hloubky pěti pater pod zem poblíž parku Tombe di Via Latina. Katakomby jsou zasvěceny patronům svatým a zdobené nejstarším křesťanským uměním vůbec z 2. stol. n. l. s malbami na stěnách tunelů znázorňujícími život ve starověku. Otevřené veřejnosti jsou katakomby
Catacombe di Priscilla (Via Salaria, 430), Kalixtovy katakomby (Via Appia Antica, 110-126) a Katakomby sv. Anežky (Via Nomentana, 349). Ve Vatikáně se dozvíte detaily, jak se dostat do těchto míst i na jiná pohřebiště. Kromě toho je otevřeno veřejnosti i několik židovských katakomb, např. na Vigna Randanini a ve Villa Torlonia, i když některé jen po domluvě.
Katakomby v Paříži
O mnoho století později v Paříži vznikly katakomby coby kreativní a diskrétní řešení zoufalé hygienické situace ve městě. Koncem 18. století byly hromadné hroby v okrsku Les Halles, jako např. na později zrušeném Hřbitově Neviňátek, přeplněny nedostatečně pohřbenými těly, čímž vznikalo nehygienické prostředí vedoucí k šíření nemocí. Hřbitov Neviňátek (Saint Innocents) byl zavřen a v roce 1786 přestěhovala pařížská policie všechny ostatky do podzemního labyrintu starých vápencových lomů. Ty tvoří dnešní Pařížské katakomby nacházející se jižně od dřívější brány města u náměstí Place Denfert-Rochereau.
Strašidelné tunely, z nichž značná část je otevřena veřejnosti jako muzeum, měly v průběhu času i jiná využití. Během 2. světové války například v některých úsecích našli úkryt bojovníci francouzského odboje, zatímco jiné části němečtí vojáci proměnili v bunkry. Dnes se táhne téměř 300 km pařížských katakomb 30 m pod zemským povrchem a jsou zde uloženy ostatky asi 6 milionů lidí.
Katakomby v Oděse
Největší síť podzemních tunelů na světě táhnoucí se více jak 2400 km se nachází v Oděse na Ukrajině, kde byly vytvořeny ve 30. letech 19. století při těžbě vápence. Stejně jako v Paříži sloužily tunely také jako bunkry a úkryty vojáků během 2. světové války; část katakomb je přístupná veřejnosti z Muzea partyzánské slávy v Oděse.
Katakomby na Maltě byly přiřazeny k památkám světového dědictví UNESCO kvůli své roli, kterou sehrály v historii raného křesťanství. Byly vytesány ve skále pod městem Rabat na počátku 3. století a je v nich patrné, jak probíhaly pohřby obyčejných lidí u křesťanských, židovských i pohanských komunit. V chodbách bylo možné pohřbít až tisíc lidí a zabíraly plochu 5700 km². Turistická kancelář na Maltě poskytne informace návštěvníkům Katakomb sv. Pavla, které se nacházejí u Kostela sv. Pavla s Grottou.
Katakomby v Alexandrii
A nakonec jsou tu katakomby Kom el-Shoqafa v Alexandrii v Egyptě, které byly původně ve 2. století postaveny pouze pro jednu bohatou rodinu, avšak postupně zde našlo odpočinek více jak 300 mumií. Tříposchoďová stavba nacházející se asi 30 m pod zemí je otevřena veřejnosti a spatříte v ní složité reliéfy se scénami z egyptské mytologie včetně obrazu boha pohřebišť Anubise se šakalí hlavou.