Jak přežít noc v iglú hotelu
„Vždy dostanu kus izolace, aby mi nohy nepřimrzly k zemi,“ říká vesele barman v iglú vesnici v rakouském Kühtai, zhruba 40 minut cesty na západ od Innsbrucku. V Tyrolských Alpách je velmi chladno. Po dlouhém dni stráveném hrabáním prachového sněhu na svazích má noc strávená v iglú hodně daleko od povzbuzující sauny v 4hvězdičkovém hotelu stojícím o něco níže. Člověk však má jen málokdy příležitost přenocovat v iglú, komplexu vytvořeném ze sněhu a vybaveném kompletní jídelnou, ledovým barem a na zakázku vytvořenými ledovými skulpturami. Takže si zapínám bundu až po uši, házím batoh na záda a vydávám se za svým průvodcem do svého „pokoje“.
Jak vypadá noc strávená v iglú vysoko v Alpách? Je mnohem chladnější a zároveň i mnohem teplejší, než si můžete myslet. Poté, co se teploty během dne pohybovaly pod nulou, spánek ve vyhřátém iglú není pouze vítaný, je dokonce pohodlný. Jednoznačně tato zkušenost stojí za to. Zde se dozvíte, jak na přečkat noc v iglú ve zdraví.
Přineste si vhodné oblečení a vybavení
Většina zařízení poskytne svým návštěvníkům potřebné vybavení na přečkání noci. V Kühtai dostane každý spací pytel „mumie“, který je určen do teplot pod -18 C a má fleecovou podšívku, což je schéma, které je podobné v každé iglú vesnici na světě. V tomto spacáku Vám bude během noci teplo, ale platí zde jedno varování: ve spacáku byste na sobě měli mít jen jednu vrstvu oblečení. Více vrstev by vedlo k pocení, kdy pot zmrzne, takže by Vám nakonec bylo chladněji. Většinou postačí základní vrstva oblečení, např. Smartwool Mid 250 nebo Patagonia Capilene.
Pod spací pytel se typicky dává několik podkladových vrstev pro dosažení většího pohodlí na podlaze z udusaného sněhu. V Rakousku použili dřevěnou podložku pokrytou pěnovou matrací a několik vrstev ovčích kůží.
Také je důležité pamatovat na to, že mimo Vaše teplé lůžko (ať už půjdete na toaletu nebo budete večeřet v jídelně) je prostředí podobné jako venku a velmi chladné. Proto se velmi doporučuje kvalitní zimní oblečení: delší bunda, kalhoty do sněhu, rukavice a čepice.
Připravte své tělo a zůstávejte aktivní
Teplota závisí na konkrétním místě, avšak vše, od pobytu v jídelně s barem až po noční cesty do koupelny, probíhá v teplotách pod nulou, takže udržet si puls může být náročné. Proto je dobré si před začátkem dát vydatné teplé jídlo a důležité je zůstat aktivní během celého pobytu.
Většina iglú vesniček nabízí nějakou dobrodružnou aktivitu, která Vám zpestří večer. Obvykle je nutné si ji rezervovat předem na příplatek; může to být výprava na běžkách, procházka na sněžnicích nebo jízda na saních tažených psy. Udělejte pro sebe něco prospěšného a rezervujte si tento výlet navíc: kromě krásných výhledů také prospějete teplotě svého těla.
Pijte horké nápoje
Většina iglú hotelů má ledový bar (třeba už jen proto, že je to novinka) a co se týče alkoholických nápojů, doporučuje se snad jedině svařené víno (zde se připravuje z červeného vína, koření a trochy rozinek), které je horké a úžasně rozehřívá organismus. Spolu s anestetickým účinkem alkoholu je to skvělý prostředek, kterým se připravíte na chlad venku. Pamatujte však na to, že čím více toho vypijete v ledovém baru, tím častěji budete muset v noci jít na toaletu...
Také je vhodné si s sebou vzít rozumné množství hotovosti na útratu. I když vybavení iglú se liší, nemůžete očekávat, že stavba vytvořená z ledu bude mít zabudovaný funkční bankomat či terminál.
Vypůjčte si vhodné vozidlo
Většina iglú vesnic se nachází vysoko v horách v blízkosti lyžařských center, což znamená, že budete potřebovat vozidlo, kterým se tam dostanete. Pronájem jiného než čtyřkolového vozidla nemá smysl: je zde příliš mnoho kopců, zasněžených parkovišť, klikatých alpských silnic a sněhových bouří, které by menší a slabší vozidlo nezvládlo. Dobrý nápad je si k vozidlu zapůjčit také sněhové řetězy - většina půjčoven je ráda přiloží za poplatek ve výši 20-30 USD.
Najděte si iglú, které je pro Vás nejvhodnější
Iglú se liší ve svém vybavení, kvalitě i cenách. Některá nabízejí kompletní venkovní vybavení, od jídelny až po společné prostory, zatímco jiná mají vnitřní vstupní foyer a vany s horkou vodou.
V iglú vesnici v Kühtai se celé zařízení nachází venku a stavebnicová (modulární) koupelna s toaletou je uvnitř. Je možné si tam dá horkou sprchu, avšak zbytek zážitků probíhá venku. Naštěstí se hned vedle nachází hotel, kam se promrzlý a vyčerpaný návštěvník může uchýlit na krátkou ohřívací přestávku, a také si zde dát snídani (která bývá v ceně). Ceny jsou od 149 USD za noc.
Sorrisniva v Alta v Norsku je o něco okázalejší a má zařízení uvnitř: 2 venkovní vany s horkou vodou a saunu. Alta je nejvýznamnějším místem pro pozorování polární záře: slunce zde nevyjde nad horizont od listopadu až do ledna. Ceny jsou od 395 USD za noc.
Hotel Kakslauttanen v severním Finsku je možná nejznámější iglú hotel, kde je část pokojů geodetická se skleněným stropem, a tím ideální pro pozorování polární záře. Místnosti jsou zde zahřívány až na pokojovou teplotu, ačkoli v Kakslauttanenu najdete také několik tradičních iglú pokojů a srubů. Ceny začínají od 321 USD za noc.
Iglu-Dorf je podnik, který dává dohromady mnoho dalších iglú vesnic v Evropě. Kromě vesnice Grandvalira, kterou zřídili v maličkém státě Andorra, se nacházejí další podobné stanice v Davos-Klosters, Engelberg-Titlis, Gstaad, Zermatt (vše ve Švýcarsku) a na Zugspitze v Německu. Ceny a vybavení se liší podle místa, ale všeobecně platí, že jsou tyto vesnice méně rozvinuté než ty uvedené výše.