Jak se správně chovat u stolu v různých zemích

dining in Japan.jpg

Možná si myslíte, že vylít zbytek z láhve do skleničky hosta je zdvořilé – a přitom nevíte, že jste ho právě určili, aby zaplatil další! I když Vám většina místních lidí porušení etikety promine, je lepší být informován a zapůsobit svojí kulturní obeznámeností. Zde Vám překládáte seznam tipů v oblasti etikety sebraných z různých turistických průvodců, které Vám pomohou u stolu v různých částech světa.     

Chování u stolu  

- Když v Japonsku jíte nudle, je naprosto v pořádku je srkat – dokonce se to očekává.

- Nikdy nezapichujte jídelní tyčinky kolmo do mísy rýže – tak se rýže nabízí zemřelým. Také tak vypadají jako vonné tyčinky, které se zapalují pro mrtvé. Kromě toho je špatné podávat jídlo tyčinkami další osobě, protože to připomíná jiný buddhistický pohřební rituál, při kterém se podobným způsobem podávají mezi členy rodiny ostatky spáleného zemřelého. To platí také v Číně a ve většině Asie.     

- V Rusku během jídla mějte zápěstí položená na okraji stolu (ne v klíně), vidličku držte v levé ruce a nůž v pravé.  

- V Nepálu čekejte, až budete obslouženi, a počítejte s delším časem, pokud budete jíst u někoho doma. Všeobecně platí, že když jíte ve skupině, nikdo nevstává dříve, než všichni dokončí jídlo. Pokud však musíte odejít dříve, omluvte se a řekněte „bistaii khaanus“ („prosím jezte pomalu“).  

- V restauracích v Portugalsku si neříkejte o sůl či pepř, pokud už nejsou na stole. Požádání o jakékoli dochucovadlo či koření vrhá očernění na kuchaře – a kuchaři jsou v Portugalsku vysoce vážení.  

- Ve Francii se u oběda nikdy nebavte o penězích. Roztržení účtu se považuje za nejvyšší barbarství.   

- Kdykoli v Mexiku zahlédnete někoho, jak jí, ať je to známý či cizí člověk, popřejte mu „provecho“ (něco jako „dobrou chuť“). Tento zvyk nezanedbávejte, je to slušnost a je to příjemné.

- Jezení ze samostatných talířů většinu lidí v Etiopii zaráží a připadá jim legrační, bizarní a nehospodárné. Jídlo se tu vždy jí z jednoho talíře a bez použití příborů. Chamtivost se považuje za necivilizovanou, takže se snažte nehltat. Jídlo s masem se obvykle podává jako poslední, takže hned nespěchejte domů.  

Pití

- Když budete pít alkohol v Japonsku, nedoplňujte si sami skleničku, ale dolijte ji osobě sedící vedle Vás a čekejte, až Vám to oplatí. Dolévání si své vlastní skleničky znamená veřejné přiznání, že jste alkoholik.  

- V Arménii, když někomu vylijete do skleničky zbytek z láhve, znamená to, že je zavázán koupit další láhev. Proto je zdvořilé nalít poslední kapky do své skleničky.  

- Když vstoupíte do hospody V Austrálii, objednejte nahlas pití pro celou skupinu. Je to uznávaný zvyk, kdy se hosté při placení rund střídají. Neodcházejte předtím, než na Vás přijde řada s placením!

- V Rusku slouží vodka k přípitkům, ne k pomalému popíjení, takže počkejte na podnět. Očekává se, že muži vypijí celou skleničku najednou („na ex“), u žen se to obvykle promíjí. Vodku nikdy s ničím nemíchejte ani neřeďte. Prázdné lahve nenechávejte na stole, ale dávejte na podlahu.  

- Ve Švédsku je považováno za velmi neslušné ťukat skleničkami jindy než při formálním přípitku doprovázeném „skals“!

Speciálně pro vegetariány

- V Peru mají v mnoha městech, která často navštěvují turisté, vegetariánské restaurace, které nabízejí verze zdejších oblíbených národních jídel, kde maso nahrazují výrobky ze sóje. I v běžných restauracích často najdete v menu také vegetariánská jídla. Abyste si byli jisti, požádejte o „un plato vegetariano“ (vegetariánské jídlo) a pamatujte na to, že termín „sin carne“ (bez masa) často znamená pouze červené maso (hovězí a vepřové).

- V Rusku mohou mít vegetariáni problém. Nejvhodnější je proto návštěva v době půstu před Velikonocemi, kdy mnoho restaurací nabízí speciální bezmasá menu. V restauracích v Moskvě, Petrohradu a v dalších velkých městech s největší pravděpodobností najdete v menu také vegetariánská jídla, všeobecně však platí, že zelenina zde bývá rozvařená a dokonce i do zeleninových polévek se přidává masový bujon.  

 

Lastminute a akční letenky


Akční letenka s business class Vídeň - Kolombo za 50790 Kč

Využijte akční nabídku levných letek s Etihad Airways v business class. Letenky jsou dostupné od listopadu 2024 do května 2025. Cena je za cestu tam i zpět. Každý cestující má nárok na libovolný počet...
více…

Výprodej letenek Turecko, Bahrajn, Katar od 2 490 Kč

Toužíte po exotice s nádechem tajemného Orientu? Pak zbystřete! Pegasus Airlines právě spustily akci, která vám vyrazí dech. Z Bratislavy můžete nyní vyrazit do kouzelných destinací již od neuvěřitelných...
více…

Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…