Kam se vydat za nebeskými úkazy v roce 2018
Déšť meteoritů, Jordánsko
Meteorický roj Perseidy krášlí čisté noční nebe v jordánské poušti Wadi Rum, kde má své nadšené pozorovatele už po dvě tisíciletí. V době od 9. do 13. srpna 2018 můžete očekávat asi 60 meteoritů za hodinu, přičemž Vás velkolepá podívaná mezi prastarými říčními koryty a bizarními skalními formacemi zanechá v úžasu.
Elektrická bouře: Venezuela
Objevte svůj smysl pro dobrodružství při cestě k jezeru Maracaibo na severovýchodě Venezuely. Největší jezero kontinentu s rozlohou 13 210 km² je domovem četného ptactva a říčních delfínů. Díky hradbě vysokých hor je také místem, kde se téměř pravidelně každou noc odehrává fascinující přírodní světelná show s plošnými i viditelnými blesky. Rezervujte si místo v chatě s houpací sítí u jezera a pozorujte tuto tichou strašidelnou elektrickou bouři, která někdy trvá až 10 hodin, a při níž blesky protínají inkoustovou temnotu. Podivný a zároveň úžasný jev není možné spatřit nikde jinde na Zemi, takže se jedná o skutečně jedinečný zážitek.
Polární záře: Arktida
Pohled na světelné závoje v červené, zelené, modré, fialové a růžové vlnící se na nočním nebi jistě patří k nejúžasnějším na Zemi. Je sice nutné přicestovat do mrazivých polárních končin severní Kanady, Grónska, Islandu či Norska, ale brzy zapomenete na mráz, když budete hledět vzhůru na auroru borealis. Polární záři způsobenou magnetickými poruchami v atmosféře Země je nejlépe možné spatřit v zimě až do počátku jara.
Pozorování hvězd: Skotsko
Úseky jehličnatých lesů a kopců v jihozápadním Skotsku patří k nejlepším místům na světě pro pozorování hvězd. Černočerná tma zahalující Lesní park Galloway, neomezovaná mraky ani světelným znečištěním, přinesla parku od astronomů označení „temné nebe“ coby prvnímu místu ve Velké Británii. Park je dobře přístupný z Edinburghu a Glasgow a návštěvníci, kteří se do oblasti vydají, mohou obdivovat nebe se 7000 lesknoucími hvězdami, Mléčnou dráhou a Jupiterem v celé jejich nádheře. Pokud počasí dovolí, samozřejmě.
Zatmění slunce: Chile
Pokud jste zmeškali úplné zatmění slunce v roce 2017, můžete spatřit další 2. července 2019. Když bude měsíc procházet mezi Zemí a Sluncem, zatmění bude viditelné v pásu širokém asi 200 km, který povede přes části jižního Tichomoří, Chile a Argentiny. Společnost Grand American Adventures nabízí speciální „balíčky“ za pozorováním zatmění pro cestovatele, kteří chtějí zažít temnotu ve dne ve fascinující krajině chilského údolí Elqui Valley.