Kam v září za odpočinkem
Kypr: slunce, písek a želvy
Návštěva severní poloviny rozděleného Kypru je jako výlet do 70. let: sice postrádá určitou uhlazenost, ale zároveň je příjemně málo rozvinutá. Nachází se zde krásné písečné pláže, především na divokém východním poloostrově Karpas (Karpaz), kde spíše spatříte osly a želvy než jiné turisty. Želvy skutečně navštěvují Severní Kypr pravidelně a v době od června do konce září nabízí Společnost pro ochranu želv komentované noční výlety na jejich hnízdiště na pláži Alagadi, kousek na východ od přístavu v Kyrénii.
Září je dobrá doba k návštěvě ostrova: davy turistů jsou pryč, ale počasí i moře zůstávají teplé. Je ideální také na pěší turistiku mezi ruinami křižáckých hradů v okolí Kyrénie či procházky po dobře zachovalém starověkém městě Salamis. Nenechte si ujít návštěvu Nikósie (Lefkoşa), jediné rozdělené metropole v současném světě. Procházejte se ulicemi pod tyčícími se minarety a pak přes kontrolní stanoviště, abyste se podívali na podivné území nikoho poznamenané střelami, které odděluje turecký sever a řecký jih ostrova.
- Plán cesty: týden strávíte návštěvami pláží, zřícenin, hradů a tradičních vesnic
- Co je potřeba vědět: cestujte před pevninské Turecko na letiště Ercan (Severní Kypr)
- Ostatní měsíce: duben-květen + září-říjen – teplé, tišší; červen-srpen – nejteplejší, rušné; listopad-březen – chladné, nejvíce srážek
Italská Apulie bez davů
Převážně zemědělská oblast Apulie (Puglia) na podpatku italské holínky je jedním z nejchudších regionů v zemi, takže i tradiční apulijská kuchyně bývá známá jako „kuchyně chudých“ (cucina povera). Přitom se však jedná o velmi cennou destinaci, jejíž „chudé“ jídlo je vynikající a historická městečka, barokní náměstí, olivové háje a písečné břehy jsou všude kolem.
V září Apulie pozbude davy návštěvníků, přitom se však stále těší teplému slunci a dopřává si podzimní hojnosti i celoročních místních specialit, jako je je sýr burrata, těstoviny orecchiette, dary moře, mnoho druhů chleba (jen v regionu Salento je jak 100 typů). Ubytujte se v upravené budově opevněného statku (masserie), nebo ještě lépe v některé z apulijských trulli, což jsou tajemně působící obydlí s kónickou střechou rozesetá v okolní poklidné krajině. Ze své základny se pak můžete vydávat na průzkumy okolí.
- Plán cesty: počítejte s 1-2 týdny, abyste si mohli prohlédnout barokní krásy města Lecce („Florencie jihu“), hrad Castel del Monte ze 13. století, jeskynní systém Grotte di Castellana, pláže a lesy na výběžku Gargano, bílé město Ostuni a přes 400 domů trulli ve městě Alberobello (UNESCO)
- Co je potřeba vědět: mezinárodní letiště se nacházejí v Bari i v Brindisi
- Ostatní měsíce: listopad-duben – chladné až mrazivé, nejvíce srážek; květen+září-říjen – teplé, tišší; červen-srpen – nejteplejší, nejrušnější
Potápění u australských ostrovů Whitsunday Islands
Některé destinace se prodávají samy: Whitsunday Islands, řetězec 74 smaragdových ostrovů lemovaných bílo-zlatým pískem, plující v tyrkysovém moři a chráněné Velkým bariérovým útesem. A září, kdy zde nebývají deště a moře je čisté, je ideální dobou k jejich návštěvě.
Mnoho turistů jen tak polehává na palubě jachty nebo na kousku krásného písku, možná na pláži Whitehaven Beach, která se pravidelně ocitá na předních místech v hodnocení nejlepších pláží světa. Ostrovy jsou také skvělým místem, kde se můžete naučit hloubkovému potápění nebo si obecně rozvinout své potápěčské dovednosti při krátkých kurzech spojených s plavbou na obytných lodích mezi ostrovy až k Velkému bariérovému útesu. Kromě nespočtu úžasných korálových ryb zde můžete také pozorovat mořské želvy, žraloky, delfíny a manty, kteří se v době od května do září krmí na okolních útesech.
- Plán cesty: Airlie Beach a nedaleký přístav Shute Harbour jsou „základnami“ pro jednodenní výlety, vyhlídkové plavby, potápěčské výpravy i dopravu na ostrovy; na ostrov Hamilton Island a na letiště Whitsunday Coast v Proserpine míří lety z velkých australských měst
- Co je potřeba vědět: Velký bariérový útes leží asi 93 km odtud, tj. 2 hod. plavby lodí východně od Whitsunday Islands
- Ostatní měsíce: prosinec-březen – horké, vlhké; duben-květen – teplé, přeháňky; leden-září – mírné, suché (červenec-srpen – rušné); říjen-listopad – teplejší, přeháňky
Korsika: Île de Beauté
Na velmi nerovném středomořském ostrově Korsika snad nenajdete přímou silnici: cesty se vinou kolem hor a mezi vonnými křovinami macchie, které pokrývají vnitrozemí. Proto není nejlepší nápad se na ně vydávat na vrcholu léta, kdy na krásné pobřeží Korsiky zamíří snad celá Francie. Počkejte až do září, kdy jsou vzduch u moře ještě teplé a pláže téměř prázdné.
Také se projděte po městě Bonifacio tyčícím se na skále, rozjímejte v Sartène, vydejte se po stopách Napoleona Bonaparta v jeho rodišti, rušném městě Ajaccio, nebo navštivte maličké rybářské přístavy na málo navštěvovaném výběžku Cap Corse. Zdánlivě neproniknutelné vnitrozemí je protkáno pěšími turistickými stezkami včetně náročné, zato velkolepé trasy GR20. Můžete ji absolvovat celou nebo jen úsek, anebo si rezervovat ubytování ve vile v kopcích, dát si pivo Pietra, sýr brocciu, a o divočině prostě jen rozjímat.
- Plán cesty: pokud budete mít k dispozici týden, soustřeďte se na jednu oblast: sever (Calvi, LÎle-Rousse, Bastia) nebo jih (Propriano, Bonifacio, Porto-Vecchio); zvládnutí trasy GR20 dlouhé 180 km trvá 15 dní
- Co je potřeba vědět: trajekty na Korsiku plují z Francie a z Itálie, plavba trvá 4-6 hodin
- Ostatní měsíce: červenec-srpen – nejteplejší a nejrušnější; duben-leden + září-říjen – teplé, tišší; listopad-březen – chladné, některá zařízení zavírají