Kde hledat duši známých měst
Známá města světa nabízejí spoustu památek, slavných míst i aktivit, kterých si zde návštěvníci mohou užívat. Ne všechny však představují autentický zážitek a skýtají skutečný vhled do duše a ducha místa. Zde se proto dozvíte tipy cestovatelů, jak se dostat „pod povrch“ různých měst.
Najděte si svůj kousek ráje v italských Benátkách
Ti, kdo hledají kulturní srdce Benátek, by měli zamířit do Paradiso Perduto („Ztracený ráj“); restauraci a bar naleznete na ul. Fondamenta de la Misericordia v okrsku Cannaregio. Majitel Maurizio podává tradiční jídlo z místních zdrojů za rozumné ceny. Maurizio, který je ve městě osobností, hraje také aktivní roli v místní politice a zasazuje se o ochranu citlivého prostředí Benátek. Zdejší atmosféra je jako typický Benátčan: společenská, vesele družná a trochu hrubá na povrchu, přitom mladí a staří, turisté i místní, všichni ji milují. Už více jak 40 let nabízí Paradiso Perduto autentické a vstřícné uvítání každému příchozímu, podobně jako město samotné.
Za humusem v Tel Avivu
Kromě zdejších příjemně svěžích pláží, nonstop nočního života a módní high-tech atmosféry nic neshrnuje izraelskou metropoli Tel Aviv lépe než diskutování a namáčení pochutin do misky s hummusem. Tato cizrnová pomazánka (která se obvykle podává s pita chlebem, pastou tahini, olivami a naloženou zeleninou) představuje směsici kultur Libanonu, Egypta a dalších zemí Blízkého východu. Je jednoduchá a přitom dobrá, takže je mají všichni rádi. Každý obyvatel Tel Avivu Vám řekne o svém oblíbeném podniku nabízejícím hummus, dobrou hodnotu však naleznete v Ali Caravan (také nazývaném „Abu Hassan“) ve staré Jaffě. Malá rodinná restaurace, která si dobře vede už od 60. let, nabízí výhled na Středozemní moře a je zde stále plno, takže se zde můžete věnovat také další oblíbené aktivitě místních: pozorování lidí kolem.
Připojte se k davům na nedělním trhu v Cardiffu
Neděle v Cardiffu znamená trh na nábřeží (Riverside Market) řeky Taff, v úseku mezi zeleným Bute Parkem a dominantním stadionem Principality Stadium. Od 10 do 14 hod. se zde scházejí místní i návštěvníci, aby nakupovali, bavili se a navazovali kontakty v rušné uličce mezi stánky provozované různými národnostmi. Procházet zde můžete kolem vozíků baristů prodávajících kávu, výrobců potravin a prodejců řemeslných výrobků, ochutnat velšské ovocné pečivo bara brith a velšský sýr, dozvědět se pověsti z minulosti, ale také o nadcházejících kulturních událostech ve městě.
Seznámení s uměním a kulturou v kanadském Vancouveru
Umělecká scéna ve Vancouveru byla vždy na neformální a spíše lidové úrovni. Od různorodých malých galerií až po každoroční listopadový festival Eastside Culture Crawl (což je čtyřdenní oslava výtvarného umění, při které se stovky ateliérů otevřou veřejnosti), místní jsou zvyklí kreativní stránku města sami vyhledávat. Některé z nejlepších uměleckých prací jsou přitom ukryty přímo na dohled.
Srpnový Vancouver Mural Festival, při kterém se zdi města stanou plátnem pro nová díla, spustil příliv nápadného a pozornost budícího streetartu. Nemusíte ale čekat až na festival, abyste spatřili to nejlepší: při samostatné prohlídce čtvrtí Gastown, Chinatown a třídy Main Street objevíte desítky nástěnných maleb a urban artworks čekající jen na Vás a Váš fotoaparát.
Vydejte se za zvuky samby v Rio de Janeiru
Zapomeňte na slavnou pláž Ipanema a melodii bossa nova: nic neshrnuje zdejší nakažlivou radost ze života lépe než samba naživo v tančírně Samba do Trabalhador. Davy místních se každé pondělí scházejí v neokázalém venkovním klubu Renascença Clube (nacházejícím se v Severní zóně v okrsku Andaraí), aby zpívali a tančili na klasické hity samby, které vyhrává vážený hudebník Moacyr Luz a jeho skupina asi 15 hudebníků. Jak je pro Rio typické, radosti jsou prosté: chladicí box plný levného piva, společnost přátel a radost ze zahájení týdne prostřednictvím hromadného zpěvu.
Pozorujte střet světů v Šanghaji
Podstatu Šanghaje naleznete méně na jednotlivých místech a více v soužití tradiční čínské kultury a moderního velkoměsta s jeho rychlým tempem. Proplétejte se uličkami starého města plnými vůní tradiční kuchyně a zvuku hovoru místních, poznejte okrsek French Concession, kde koloniální vily z 20. let a ulice lemované stromy působí jasně evropským dojmem, zamiřte na nábřežní třídu Bund, odkud se před Vámi otevře typické panorama čtvrti Pchu-tung (Pudong) za řekou, s blikajícími světly, vysoko se tyčícími mrakodrapy a závratným přebytkem; tato čtvrť představuje ultra moderní Šanghaj.
Objevte oázu skrytou uprostřed australského Zlatého pobřeží
Většina návštěvníků Zlatého pobřeží (Gold Coast) netuší, že se uprostřed zářících výškových budov města ukrývá perfektně zachovalý kousek přírody. Národní park Burleigh Head (27 ha) by rezervován pro veřejnost v roce 1886 a vyhlášen národním parkem v 1947, čímž získal ochranu před rozvojem a stavebním ruchem na Zlatém pobřeží. Dnes představuje ráj pro lidi i divoce žijící zvířata. Vydejte se po trase Oceanview Walk (1,2 km) od vstupu do turistického parku Tallebudgera Creek, pak volně přejděte na o něco náročnější Rainforest Circuit („Lesní okruh), a nakonec se vypravte do deštného pralesa a pandánových hájů, s pravěkými čedičovými balvany a v zimě s velrybami u pobřeží, a také s vynikajícími výhledy na lesknoucí se panorama města.
Změňte svoji představu o plážové zábavě na geotermální pláži Nauthólsvík v Reykjavíku
V nejsevernější metropoli světa na plážích neočekávejte slunce ani horko. Málo známá pláž Nauthólsvík je uměle vytvořená a nabízí bazény s horkou geotermální vodou instalované pro nadšené plavce z Reykjavíku, kteří tvrdí, že terapie střídáním horka a chladu představuje „zdravou závislost“. I na konci listopadu, kdy má oceán teplotu 6,2 ˚C, sem přijíždějí návštěvníci v době kolem poledne, kdy zařízení otvírá. Někteří běží ze šaten přímo do moře, moudřejší stálí zákazníci se však nejprve ohřejí v bazénu s horkou vodou. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli možnost, pronikavý chlad severního Atlantiku odvede Vaši pozornost od všeho dalšího, takže se svět zmenší pouze na oceán a Vás.