Mrtvé moře
Ačkoliv má Mrtvé moře takový pochmurný název, zcela určitě nevystihuje obraz okolní krajiny. Navazuje totiž na skutečnost, že v mimořádně slané vodě Mrtvého moře nepřežije až na některé druhy bakterií žádný živý organismus.
Pokud bychom chtěli přiblížit okolí této vodní plochy z přírodního hlediska, zřejmě nejvýstižnější by bylo přirovnání - pouštní, nebo hornatá krajina. Okolí je sice vyprahlé a bez stromů, ale terén je členitý, kolem je vidět panorama okolních hor a mimořádně malebné hradby skalních kopců.
Samozřejmě, Mrtvé moře ale láká zejména kvůli své vodě s léčivými účinky, přičemž kosmetika z této oblasti je proslulá po celém světě. Mrtvé moře je ve skutečnosti obrovské vnitrozemské bezodtokové jezero, do kterého přitéká voda z řeky Jordán, která tvoří zároveň přírodní hranici mezi Jordánskem a Izraelem. Zajímavostí je, že Mrtvé moře se nachází přibližně 418 metrů pod hladinou moře a je tedy nejníže položeným odkrytým místem na světě.
Největší hloubka moře, nebo spíš jezera, je cca 380 metrů, přičemž jeho voda je téměř devět krát slanější než v moři. To způsobuje, že se zde nedá plavat jako známe z našich jezer nebo dovolených u Středozemního moře, ale voda vás nadnáší, jakoby jste měli neopren. Prakticky se zde tedy nedá utopit a na hladině můžete ležet jako na vodní posteli.
Délka izraelské části Mrtvého moře má přibližně 65 kilometrů a rozděluje se na tři hlavní části. Severní část je nepochybně nejpůvodnější. Právě zde byly objeveny Svitky od Mrtvého moře, a tato část ještě na výstavbu hotelů teprve čeká. Centrální část pobřeží je soustředěna kolem letoviska Ein Gedi a pevnosti Masada. Výhodou pláže v Ein Gedi je skutečnost, že je zdarma. Přes den je zde ale patřičně rušno, lidé zde opékají, hraje zde hudba, panuje společenský ruch.
Z turistického hlediska je ale nejrozvinutější a zřejmě i nejvyhledávanější částí jih, kolem letoviska Ein Bokek. Celkově ale kolem Mrtvého moře stále není dost ubytovacích kapacit, takže je sem lepší vyrazit na organizovanou dovolenou. Pokud patříte k individuálním cestovatelům, mějte na paměti, že levného ubytování v okolí Mrtvého moře je jako šafránu. Většinou jde o hotelové komplexy nadnárodních společností, a ceny jsou vysoké. Pokud bychom už měli porovnat, tak cenově výhodnější to je určitě v Ein Gedi.
Kam na výlet
Tento kraj kolem svérázné vodní plochy je plný svědků dávné biblické minulosti a pohnuté historie dnešního Izraele. Zřejmě nejvýznamnější historickou pamětihodností v blízkosti Mrtvého moře je bývalá starověká pevnost Masada. Velmi významným je i archeologické naleziště Kumrán, které se nachází na vyvýšeném místě na severozápadním okraji Mrtvého moře.
Trochu historie
Byly zde objeveny mimořádně cenné biblické texty na takzvaných Svitcích od Mrtvého moře, které náhodou objevil v roce 1947 beduínský pastýř. Pocházejí přibližně z doby od 3. století př. n l. až po rok 68 našeho letopočtu a mají nevyčíslitelnou kulturní a historickou hodnotu.
Masada
Starověká pevnost Masada, která se nachází na monumentálním skalním útesu ve výšce 400 metrů nedaleko břehů Mrtvého moře, je daleko více než historická památka. Pro Izraelce je Masada symbolem vlastenectví a hrdinství. Pevnost nechal vybudovat v 1. století př. n l. král Herodes, a v roce 66 našeho letopočtu se zde odehrál příběh, který se stal pro židovské dějiny tak důležitý, že v současnosti přicházejí na pevnost často skládat přísahu izraelští vojáci ve znění: "Masada už nikdy nepadne!"
Pevnost s římskou posádkou lstí obsadili Židé a drželi ji proti přesile až do roku 73. Římané ji nedokázali dobýt a podařilo se jim to až tehdy, když k pevnosti navršili postupně obrovský násyp. Za zdmi našli přibližně devět set mrtvých obránců, kteří spáchali sebevraždu. Dnes je pevnost chráněna UNESCEM, dostat se sem můžete buď pohodlně lanovkou, nebo turistickým chodníkem, tzv. Hadím chodníkem.