Navštivte místa, kde se sny gurmánů stávají realitou
Továrna na zmrzlinu Ben & Jerry's, USA
Můžete předstírat, že jste na vzdělávací cestě, kde se máte seznámit se sociálně zodpovědnou praxí v podnikání (jako je např. používání pouze přírodních ingrediencí, jejich nákup od místních farmářů). Ale přiznejme si to: v této továrně na zmrzlinu severně od Waterbury ve Vermontu jste ve skutečnosti kvůli úžasným vzorkům zmrzliny, které zde dostanete; jsou natočené do kornoutku a zdobené kousky karamelu, karamelových tyčinek, brownies nebo sušenek s čokoládovými hoblinami. Musí to být nejúžasnější práce na světě, ověřovat kvalitu ve 200 litrové nádrži s karamelem, anebo správné míchání u preclíků s arašídovým máslem s vanilkovým sladovým základem. Pro skutečné milovníky zmrzliny je to ráj na zemi.
Jelisejevský Gastronom, Rusko
Velkolepá prodejna potravin z roku 1901 nacházející se v Moskvě září křišťálovými lustry a secesními vitrážemi, kromě spousty zlata a mramoru. Zdejší potraviny a nápoje jsou pak ještě okázalejší. Naleznete zde kaviár z jeseterů beluga a šampaňské, uzeného lososa a vodku, pelmeně plněné masem a koňak, salámy, sýry a další vodku, k tomu dezerty, jako jsou např. plněné perníčky a belgické pralinky… Zde seženete všechno.
Paseo de la Princesa, Portoriko
Neposedné děti, zamilované páry i staří pánové cvakající kostkami domina, ti všichni si přijdou na své na promenádě ve městě San Juan, která se táhne podél stěn pokrytých mechem. Vozíky s barevnými stříškami nabízejí polévaná jablka, cukrovou vatu a další sladkosti mladým, zatímco starší pánové u venkovních stolů popíjejí silnou kávu a jedí dozlatova usmažené těsto z juky plněné mořskými plody. Zdejší specialitou jsou studené nápoje a lidé se snaží zahnat horko pitím ovocné ledové tříště, piña colady z ananasové šťávy a kokosového mléka (bez rumu) a maví (mauby), což je mírně alkoholický nápoj vyráběný ze stromové kůry a podávaný ledový z dřevěných sudů.
Hershey's Chocolate World, USA
Prodejna čokolády a atrakce v jednom je zaměřená především na děti a mladé lidi, kteří zde spatří animované filmy s čokoládami a sladkostmi, jako jsou tyčinky Hershey či Reese's Cups. To však neznamená, že dospělí zde také nemají spoustu příležitostí chovat se na chvíli jako děti. Čokoládový svět (Chocolate World) je konec konců příspěvkem státu Pensylvánie k výrobě těch nejlepších sladkostí v USA; patří k nim křupavé tyčinky Kit Kat, karamelové bonbony Milk Duds, chladivé Peppermint Patties nebo arašídové tyčinky Nutrageous. Pokušením pro milovníky čokolády pak bude pohled tyčinky Hershey o hmotnosti 2,3 kg v čokoládovém emporiu, které se nachází na místě.
Mercado de la Merced, Mexiko
Pokud se proderete těsným přelidněným tržištěm Mercado zabírajícím čtyři bloky v Mexico City, budete odměněni chutěmi z celého Mexika. K tradičním potravinám zde patří tmavé a tuhé kaktusové listy (nopál), které se běžně jedí syrové nebo dušené, čerstvý bílý sýr a celá škála šíleně pálivých chili papriček – od všeho prodejci štědře nabízejí vzorky na ochutnání. Kromě exploze chutí zde pestrobarevné piñaty a pestré vlněné deky visící na stáncích zažehávají také explozi barev.
Muzeum koření, Německo
Vůně Vás začne lechtat v nose hned, jakmile vstoupíte do tohoto zařízení v Hamburku: je sladká, pálivá, svíravá a lékořicová zároveň. Když přejdete po vrzající podlaze k jednotlivým jutovým pytlům po skladišti, jednotlivé vůně začnou vynikat: majoránka, máta, muškátový oříšek, pak skořice, šalvěj a fenykl. Čichová hostina pokračuje, kdy si můžete očichat 50 různých druhů koření během expozice, která Vám objasní pět staletí historie koření. Obzvlášť příjemné je pak čichat afrodiziakální koření, jako je hřebíček a koriandr.
Rybí trh Tsukiji, Japonsko
Zdejší pach sice nepatří k nejpříjemnějším, avšak příval komerce, které zahajuje v 5,30 hod. Tokijská tuňáková burza, stojí za to spatřit. V řadě tu leží hromady velkých kluzkých tuňáků různých druhů, z nichž někteří váží až 300 kg, vedle jedovatých čtverzubců, hřebenatek a sumýšů (mořských okurek). Motorizované vozíky sviští v uličkách, zaměstnanci běhají s notesy kolem kartonů ryb, pásové pily řežou obrovské tuňáky, stejně tak jako rychle probíhá odstraňování šupin, porcování ryb a krájení na plátky. Až si to vše prohlédnete, můžete si dát něco z toho v suši barech na okraji tržiště.
Chandni Chowk, Indie
Připravte se na ochutnávání sladkostí a chuťovek v bazaru starém 350 let, nacházejícím se ve starém Dillí a přiléhajícím k Červené pevnosti mughalského panovníka Šáhdžahána. Zakousněte se do máslového dezertu sohan halwa s pistáciemi a pak si dejte kornout smažených kořeněných bramborových tyčinek. Prodejci nabízejí hromady kořenících směsí (masala), vaničky čerstvého sýra paneer, na vysoko naskládaná manga a kontejnery kandovaného ovoce. Až dostanete žízeň, můžete ji uhasit nápojem thandai, který se skládá z mléka, cukru, mandlí, kardamomu a drceného ledu. A když budete téměř bez peněz, zamávejte na řidiče rikši, který Vás odveze domů.
Muzeum hořčice, USA
Je to malá budova v maličkém a málo známém městě Mt Horeb ve Wisconsinu, uchovává však tolik hořčice, jako žádné jiné místo: přesně 4600 sklenic a kelímků. Naleznete zde křenovou hořčici, která Vám sežehne chlupy v nose, hořčici s pomerančovou kůrou a s espressem, která oživí i hovězí maso z konzervy, a také sladkou hořčici se šampaňským, se kterou se bude Váš vepřový steak na Vás přímo smát. V policích jsou zde vystaveny retro plechovky a další předměty, které mají význam v historii hořčice. Poradci v oblasti ochucovadel pak rozdávají vzorky v „hořčicovém baru“ vzadu.
Letenky do těchto oblastí si můžete zakoupit na two-wings.cz