Nejvýznamnější místa pro fanoušky rock´n´rollu 1/2
Pokud je cílem vaší výpravy rock´n´roll, nemusíte si dělat starosti s hudebním doprovodem. Melodie a rytmus k Vám přijdou automaticky, když budete spojovat jednotlivé body mezi významnými místy spojenými se slavnými jmény. Přitom však nezapomínejte, že saháte po hvězdách – a v hotelových pokojích buďte opatrní!
Budokan, Tokio, Japonsko
V roce 1966 prolomili Beatles hranici mezi sportem-bojovým uměním a hudbou v hale určené pro zápasy judo, kde hráli po šest večerů. Avšak teprve až zde vystoupila skupina Cheap Trick a vydala pak veleúspěšné album se záznamem se Nippon Budokan stala odznakem cti pro všechny rockové kapely. Od té doby zde nahrál živá alba Bob Dylan, Pearl Jam, Chic, John Hiatt, Oasis a mnoho dalších.
Waterloo Bridge při soumraku, Londýn
Když smutný vypravěč písně „Waterloo Sunset“ z roku 1967 pozoroval setkání mladého páru na mostě Waterloo, učinil z procházky v šerém soumraku po šedivém postě povinný londýnský rituál. Ray Davies prý později řekl časopisu Rolling Stone, který píseň zařadil na 42. místo v seznamu 500 největších hitů všech dob, že se stydí za to, jak osobní tato píseň je; prý se spíše podobá výňatku z deníku, který nikdo neměl číst...
Divadlo Eda Sullivana, New York City
Cesta do srdcí amerických posluchačů procházela skrze show nevrlého Eda Sullivana. Právě zde Beatles roku 1964 zahájili tzv. Britskou invazi. Dalším slavným momentem bylo, když tu Jim Morrison (The Doors) ignoroval cenzuru a v písni Light My Fire zazpíval „girl we couldn't get much higher“, anebo když Mick Jagger koulel očima, když musel změnit text v písni Let's Spend the Night Together na „let's spend some time together.“ Od roku 1993 se místo ní koná Late Show s Davidem Lettermanem.
Původní vystoupení Beatles pak můžete zhlédnout na záznamu v nedalekém „Paleyho centru pro média“ (což je nové jméno pro dřívější Muzeum televize a rádia).
Hotel California, Beverly Hills
Někteří lidé se jej snažili spojit s Hotelem California v Todos Santos v Mexiku. Pokud však chcete znát skutečně hotel spojený se slavnou písní z roku 1976, nadčasovou klasiku představuje Beverly Hills Hotel, který se objevil také na obalu alba Eagles. Často bývá spojován s nářky Dona Henleyho v textu písně.
Rodiště Freddieho Mercuryho, Zanzibar, Tanzánie
Faroukh Bulsara se narodil roku 1946 ve Stone Townu, dlážděném centru Zanzibaru s úzkými uličkami. Faroukha dnes všichni známe jako Freddieho Mercuryho z Queen. V 8 letech se přestěhoval do Indie a v 18 letech do Londýna. Jeho příběh se dozvíte během Gallery Tours, které nabízejí výpravu po místech spojených s Freddiem. Počínaje tričky v Zanzibar Gallery (Kenyatta Rd a Gizenga St), dřívějším domově jeho rodiny, přes návštěvu zoroastriánského chrámu, kam rodina chodila, až po drink v nábřežním podniku Mercury's (na Minzingani Rd) plném fotografií Freddieho.
Experience Music Project, Seattle
Z ulic Seattlu vzešel styl grunge a ještě před ním Jimi Hendrix, avšak největším přínosem města rockovým fanouškům je jeho konkurenční projekt k Rock´n´roll síni slávy v Clevelandu. Uvnitř lesknoucí se abstraktní budovy navržené Frankem Gehrym se nachází 80 tisíc artefaktů spojených s hudbou, mj. ručně psaný text Kurta Cobaina (Nirvana) a samozřejmě také rozmlácená kytara Jimiho Hendrixe v jemu věnované Hendrix Gallery.
Ašram Mahariši Maheše, Rišikéš, Indie
Který absurdní film v 60. letech vydal své hrdiny do rukou indického gurua kvůli meditaci? V Uttarákhandu na severu Indie naleznete „světovou metropoli jógy“ v jižní části původního Swarg Ashramu, kde v roce 1968 sedávali Beatles s Maharishi Yogim. Pension, kde slavná čtyřka napsala písně pro své Bílé album (včetně Johnovy vyčítavé „Sexy Sadie“, která odkazovala na Maharishiho), byl opuštěn v roce 1997 a postupně ho pohlcuje džungle.
Místo kremace Grama Parsona, Joshua Tree, Kalifornie
U2 nejsou jedinou kapelou, kterou zaujal Národní park Joshua Tree v jižní Kalifornii. Kapela po něm roku 1986 pojmenovala své album a ubytovala se v Harmony Motel v nedalekém 29 Palms, kde byly pořízeny fotografie. Před nimi sem přicházel podnikat své tripy průkopník country-rocku Gram Parsons, který naučil některé kytarové triky Byrds a Keitha Richardse, a který zde roku 1973 zemřel na předávkování drogami. A pak se začali dít podivné věci. Dva jeho přátelé ukradli jeho tělo z letiště v Los Angeles a vrátili se do části Národního parku zvané Cap Rock, kde - na Parsonsovo přání - jeho ostatky spálili. V Národním parku nemá žádný oficiální památník, zato se už objevily provizorní památníky.
Rodné město Buddy Hollyho, Lubbock, Texas
Jedna z prvních rockových hvězd, která si psala vlastní hudbu, Buddy Holly, měl jen pár let na to, aby nahrál své hity, které o několik let později ovlivnili kapely Britské invaze (první single Rolling Stones byl Not Fade Away od Buddy Hollyho). Buddy vyrostl v Lubbocku v Texasu, což bylo město, které neoplývalo mnoha atrakcemi. V Centru Buddy Hollyho můžete spatřit jeho slavné brýle a kytaru Fender, na Buddy Holly Avenue navštívit hudební kluby a na hřbitově v Lubbock City jeho hrob.
Hrob Jima Morrisona, Paříž
„Ještěrčí král“ Jim Morrison sice mohl cokoli, ne však přežít svůj pobyt v Paříži roku 1971. Přesto se mu podařilo uvést v širokou známost pařížský hřbitov Père Lachaise ve čtvrti Marais, který byl otevřen roku 1804 a nachází se zde hrobky Chopina, Balzaca, Prousta, Oscar Wilda, Edith Piaf či Gertrude Stein. Nejvíce pozornosti však sklízí Jim. Snažte se zde chovat s respektem a nepsat vzkazy na stromy ani na okolní pomníky.
Zalesněný kopcovitý hřbitov láká k delšímu zdržení se, vždyť i samotní obyvatelé Paříže sem rádi chodí na procházky. Spisovatel Balzac, který je zde rovněž pohřben, kdysi napsal: „Jen málokdy chodím ven, když však, tak se jdu povzbudit na Père Lachaise.“
Liverpool po stopách Beatles
Je to tak: Cavern Club byl přestavěn, po městě jezdí „Fab Four Taxi Tours“, které vozí turisty po místech spojených s dětstvím jednotlivých Beatles, a všude můžete koupit tématická trička. Nejzajímavější je tu však oblíbený park Johna Lennona, Strawberry Field na Beaconsfield Road, který Lennon ve své písni z roku 1967 zvěčnil jako Strawberry Fields.
Whisky A Go Go, Hollywood, Kalifornie
Slavný klub v Los Angeles a místo zrození go go tanečnic byl odrazovým můstkem pro významné kapely už od svého otevření roku 1964. Frank Zappa zde potkal svoji pozdější manželku. Van Morrison s Them zde hráli roku 1966 po dva týdny. Klub také kdysi vyloučil z účinkujících Doors s Jimem Morrisonem kvůli jeho rouhavému projevu oidipovského komplexu v písni The End. Klub byl na počátku 80. let na pár let zavřený a žil především ze své pověsti a z metalové hudby, avšak občas se zde konají akce, jako bylo oznámení Ozzy Osbourna o návratu Black Sabbath dne 11.11.2011.
Ulice, kde Bob Dylan natočil „Subterranean Homesick Blues“, Londýn
Někteří lidé říkají, že se jedná o první video, určitě je to však klasické rockové video. Dylan tu ledabyle odhazuje listy s textem své písně, která byla roku 1965 jeho první (navzdory všem) elektrickou písní. Scéna pak byla využita v úvodu k vynikajícímu filmu Don't Look Back (1967) od DA Pennebakera. Místo se nachází u Savoy Hotelu v slepé uličce Savoy Steps.
Dakota, New York City
Legenda říká, že dům Dakota postavený v 80. letech 19. století získal své jméno proto, že byl natolik vzdálený od života v New York City, že působil jako odlehlé oblasti v Dakotě. Byla by to jen další z působivých budov na rohu W 72nd St a Central Park West, kdyby zde 8. prosince 1980 nedošlo k zastřelení Johna Lennona. Vstup dovnitř není povolen, můžete si však budovu prohlédnout zvenku a projít se po Central Parku, kde najdete mozaiku „Imagine“ na místě zvaném Strawberry Fields. Yoko Ono zde žije dodnes.
Poté se můžete vydat dva bloky na sever k dvojité budově San Remo, kde se před pár lety její obyvatelé Billy Squier a Bono poprali u krbu.
Abbey Road, Londýn
Existují dva druhy turistů, kteří navštíví Abbey Road: jedni, co se chovají jako místní (nebo jsou „nad věcí“) a odcházejí, aniž by zde fotili, a pak druzí, kteří bezostyšně zastavují dopravu, aby si udělali obrázek, jako je na slavném albu Beatles. Přechod se nachází v místě, kde se Abbey Road setkává s Grove End Road, blok jihozápadně od stanice metra St John's Wood (zmiňovaná s úsměvem v písni Rolling Stones „Play With Fire“). Ze svého domova se dnes můžete podívat na živý záznam webkamery z místa slavného přechodu.
Crossroads, Clarksdale, Mississippi
Bez blues by nebyl žádný rock 'n' roll, a i přes spousty mýtů vedou všechny cesty do delty Mississippi, kde prý ve 20. letech 20. století Robert Johnson zaprodal svoji duši ďáblu za mistrovství ve hře na kytaru (což pak dále rozvádí film Crossroads od Ralpha Macchia z roku 1986). Vydejte se sem v dubnu, kdy městečko Clarksdale s půvabným centrem zaplaví stánky s grily a bluesové kapely při festivalu Juke Joint Festival, který se koná kolem v okolí baru Morgana Freemana Ground Zero.
Graceland, Memphis, Tennessee
Elvisovo kýčovitě mistrovské sídlo nebylo jeho prvním domovem v Memphisu. Vyrostl zde a chodil do klubů na Beale Street poslouchat blues. Protože byl bohatý, už ve 22 letech si koupil toto sídlo za 100 tisíc USD. Zcela rekonstruováno bylo v roce 1974, tři roky před jeho smrtí, a dnes ukazuje extrémy té doby v jejích dobrých i špatných stránkách. Nachází se zde také Elvisův hrob. Sídlo leží 14,5 km jižně od centra města po dálnici US 51 a nejlépe se sem dostanete bezplatnou kyvadlovou dopravou Sun Studio.
Sun Studio, Memphis
Je to jedno z rodišť rockové hudby, o kterém si někteří myslí, že by se mělo stát domovem Síně slávy. V roce 1951 zde nahrál Sam Phillips „Rocket 88“od Ike Turnera (coby Jackie Brenstona a jeho Delta Cats), která bývá často považována za první r'n'r píseň. Další, kteří zde začínali, jsou např. Howlin' Wolf, Jerry Lee Lewis, Johnny Cash, Roy Orbison, Carl Perkins a samozřejmě Elvis Presley. Komentovaná prohlídka dlouhá 40 minut (12 USD) zahrnuje poslech původních pásek z historických session ve studiu.
Rock´n´rollová síň slávy (Rock and Roll Hall of Fame), Cleveland, Ohio
Mnoho lidí se diví, proč právě Cleveland se stal domovem nejsvětější svatyně rock 'n' rollu. Důvod je prostý: byl to právě Cleveland, kdo dal rock´n´rollu jeho jméno (přesněji DJ Alan Freed roku 1952) a Cleveland byl prvním městem, které vydalo 70 mil. USD na jeho stavbu. Přitom město hudbou opravdu žije a najdete zde více míst s živou hudbou než v proslulém Austinu.
Návštěva Síně slávy začíná dojemným 14minutovým filmem o kořenech rocku, pak se přesune k Elvisovým autům a k oblekům Beatles, k textům písní od Beastie Boys ručně psaným do poznámkového bloku od pracího prostředku Tide a ke kresbám fotbalistů od Jimiho Hendrixe. Pokud se dobře podíváte, objevíte zde spoustu kuriozit, jako je třeba nenávistný dopis z roku 1966 adresovaný Rolling Stones a ručně psaný obyvatelem Fidži, který tvrdil: „Píšu za 640 dětí, které vás nenávidí!“
Chuck Berry naživo, St Louis, Missouri
Věděli jste, že Chuck Berry stále hraje ve sklepních prostorech před publikem až 300 diváků každou druhou či třetí středu v měsíci v jeho rodném městě St Louis? Je to dárek rockovým fanouškům, a vzhledem k tomu, že je mu 88 let, byste si měli naplánovat návštěvu slavného Blueberry Hill co nejdříve. Chuck sice nepotřebuje úvod, ale o krátký se tu pokusíme.
Chuck Berry byl prvním člověkem uvedeným do Rock´n´rollové síně slávy. Byl průkopníkem nového stylu hry na kytaru, na kterou hrál jako na piano, zpíval k tomu vlastní skvělé texty a vykračoval si po pódiu kolébavou chůzí (což je opak „měsíční chůze“ Michaela Jacksona). Vstupenky v ceně 35 USD jdou do prodeje vždy v 17 hod. v den následující po vystoupení a vyprodají se za den či dva.
Nikomu nevadí, že vystoupení je krátké a trochu odbyté. Chuck si stále uchovává svůj důvtip a jeho hlasový přednes je stále přesný, i když tu a tam na kytaře zahraje špatný tón. Stejně tak se dobře baví i jeho dcera Ingrid, která ho doprovází na foukací harmoniku.
Skvělým místem je také bar Blueberry Hill, kde najdete na stěnách nejrůznější památky a suvenýry, ale také místní druhy piva a skvělé burgery.