Netradiční wellness útočiště
Tiché útočiště, Indie
Mysl moderního člověka má jen málo času na odpočinek, ať už se jedná o kontrolování mobilu, obav o finance nebo konverzace o počasí. Pokud byste ale nemohli dělat nic z toho, jak dlouho byste vydrželi? V jednom z útočišť Vipassaná (vipašjaná = „vidět věci takové, jaké skutečně jsou“), která se nacházejí po celé Indii, účastníci složí 10 denní slib ticha, zatímco žijí klášterním způsobem životem. To vše prý zvyšuje porozumění sobě samému a zlepšuje duševní pohodu. Účast je zdarma, ale příspěvky jsou vítané.
Návrat do lůna, ostrov Gran Canaria, Kanárské ostrovy
Pouze děloha samotná může poskytnout klidnější a pohodlnější prostor než luxusní lázně, a právě to si můžete vyzkoušet v podobném prostředí v letovisku Lopesan Costa Meloneras Resort na ostrově Gran Canaria. V lázních se nachází místnost, která napodobuje podmínky v děloze. Návštěvníci zde leží na vodní posteli, nejlépe v poloze plodu, zatímco okolní zvuky vycházejí z teplých červených stěn.
Solné jeskyně, Chicago
Majitelé zařízení Galos Caves v Chicagu v USA říkají, že už krátký pobyt v jejich solné jeskyni léčí vše, od astma až po zánět tlustého střeva. A přestože je nutné jejich tvrzení brát s rezervou, výhody dýchání slaného vzduchu, haloterapie, jsou známé už od dob starověkého Řecka. Po celém světě se vynořují další a další zařízení (také v ČR), takže si pobyt v něm mohou dopřát i lidé, kteří to k moři mají hodně daleko.
Pobyt ve věznici, Chiang Mai, Thajsko
Zatímco thajské nápravně výchovného zařízení působí spíše jako peklo než wellness, v druhém nejvýznamnějším městě Thajska přináší věznice netradiční zážitek. Obyvatelé Ženského nápravního zařízení v Chiang Mai dostávají komplexní (holistický) trénink, který pomůže při jejich pracovnímu uplatnění po propuštění. Pobyt zde nejen utišuje bolesti a neduhy, ale také prospívá karmě. Navíc veškeré výdělky a spropitné jsou vězňům uschovávány až do jejich propuštění, což je jistě osvícený nápad.
Vinné lázně, Japonsko
Možná víte o luxusních vinných lázních ve francouzském Bordeaux, japonská verze však nabízí něco trochu skromnější. Vždy na 12 dní v roce se veřejnosti otevře obecní vinný bazén v lázeňském letovisku Yunessun, kde se mohou návštěvníci brodit se v beaujolais nouveau. Vinoterapie prý přitom má omlazující účinek na pleť a zpomaluje proces stárnutí. Pokud si však raději necháte tento nápoj až po večeři, pak se zde můžete vykoupat alespoň v bazénu se zeleným čajem nebo s kávou.
Orgasmická meditace, Velká Británie
Nejnovějším výstřelkem vědomého wellness je orgasmická meditace (kterou účastníci označují OM). Pravidlo je jednoduché: zcela oblečený partner/ka 15 minut metodicky hladí ženský klitoris – to je vše. OM se může praktikovat ve skupinách i soukromě, kdy k přínosům vědomé masturbace prý patří zvýšení intimity, více energie a redukování stresu.
Psychedelické osvícení, Gabon
V původních pralesích afrického Gabonu vede cesta k osvícení přes silný halucinogen známý jako iboga. Konzumována bývá při rituálu a nachází se v samém centru náboženství Bwiti, které kombinuje uctívání lesa a křesťanství.
Iboga navozuje dlouhý „trip“, který podle šamanů pomáhá zbavovat deprese a (překvapivě) také závislosti na drogách. Kritici však varují před nebezpečími rituálu, jehož součástí je rovněž pomalování obličeje a tanec. Nicméně cizinci na návštěvě Gabonu se ho účastní ve stále větším počtu.
Letovisko Fu*k It, Itálie
Co začalo jako útočiště pro vystresované vedoucí pracovníky, se od té doby změnilo v kompletní životní styl účastníků. Zapomeňte na zenové zahrady a meditační dechové techniky: zde se rozptylují obavy, stres a úzkost pomocí pouhých dvou slov: fu*k it.
Starosti o finance? Fu*ck it. Obavy z příliš velkého zadku? Fu*k it.
Pozoruhodná italská zařízení rovněž využívají energii kundaliní a čínskou techniku čchi-kung (qigong) na obnovu rovnováhy v životě svých hostů.
Meditace v kajaku, Mexiko
Zapomeňte na CD s meditační hudbou a se zvuky moře: plavby Sea Trek Baja přinášejí tyto zvuky v originále. Při osmidenní plavbě na kajaku po Kalifornském zálivu budete moct vnímat krásu ostrovů Carmen a Danzante, přičemž Vám společnost budou dělat pouze delfíni a plejtváci tmaví.
A pokud by příroda a tiše šplouchající vlny nebyly dostatečně uklidňující, čerstvé ovoce, safírově modré nebe a tichá meditace na kajaku obnoví síly každého.
Jóga smíchu, Indie
Dr. Madan Kataria, vyznavač myšlenky, že smích je nejlepším lékem, zřídil v roce 1995 první Klub smíchu na světě. Každé ráno se setkával s hrstkou svých „pacientů“ v bombajském parku a podával jim své vtipy, takže se jich brzy začaly dostavovat stovky. Problém však nastal, když mu vtipy začaly docházet. Takže nakonec se začali setkávat jen tak, aby smáli (tj. ničemu konkrétnímu). Dnes se „jóga smíchu“ praktikuje po celém světě - někde prý dokonce i přes Skype.
Ayahuasca – šamanské útočiště, Peru
Obřady ayahuasca, kdysi posvátný rituál domorodých amazonských kmenů, jsou dnes šířícím se fenoménem. Jedná se o rituální tradici, při které účastníci zažívají vize a zjevení poté, co vypili nápoj z psychedelických rostlin.
Centrum Blue Morpho nacházející se v deštném pralese asi hodinu cesty od města Iquitos v Peru nabízí pravidelné obřady vedené uznávanými šamany. Ti připraví směs ayahuasca pro návštěvníky, a to jak podle tradic, tak podle rad léčebných duchů.
Kryoterapie, Slovensko (také ČR)
Žádná jiná procedura pro zdraví není tak intenzivní jako mrznout 3 minuty v komoře při teplotě -120 °C. Sportovci používají kryoterapii (přispívající k léčení) už celá desetiletí, dnes však může do obrovského mrazáku vstoupit téměř každý. K jejím přínosům prý patří podpora přirozené produkce enzymů a hormonů, jako jsou endorfiny, adrenalin a testosteron.
Terapie pláčem, Japonsko
Přijďte a uvolněte své emoce. Je dobře známo, že účinný pláž dokáže dělat divy s dušení pohodou člověka. Také Freud věřil, ta emoce je dobré projevit a vypustit ven, a řada studií se chlubí zdravotními výhodami pláče, který prý snižuje stres. S tím na paměti se Japonci oddali tzv. terapii pláčem, při níž jsou účastníci vyzýváni, aby plakali nahlas. Aby emoce neuvadly, „terapeuti“ zahrnují klienty smutnými příběhy a připomínají jim jejich zemřelé domácí mazlíčky. Terapie pláčem, v Japonsku známá jako ruikatsu, se praktikuje v Kansai v jižním Japonsku.
Pohřbení zaživa, stát Washington, USA
S nadějí, že zažijí milující obětí Matky Země, se vydávají poutníci na Whidbeyho ostrov u severozápadního pobřeží USA, aby se zúčastnili šamanského obřadu pohřbení. Odvážní jedinci jsou odvedeni do divočiny a od hlavy k patě zakryti hlínou. Po vystoupení ze zajetí přírody prý účastníci pociťují hlubší znalost ducha a stvoření – a samozřejmě také potřebu důkladné koupele.
A když nic z výše uvedeného nepomůže…
Sausage Castle, Florida, USA
Sausage Castle („Klobásový hrad“) se nachází se v centru Floridy a je jakousi zvrácenou drogami ovlivněnou vizí Disneylandu. Je nápadem Mika Buseyho, který zde žije spolu se svojí skupinou nevázaných výstředních jedinců a outsiderů, přičemž pořádá párty, které by mohly zahanbit i Hugha Hefnera.
Svůj životní styl financuje Busey tím, že umožňuje zámožným hostům pobyt ve svém „Hradu“ při tzv. Rockstar Weekends. Během nic se mohou hosté např. celí pokrýt čokoládou a dostat výprask klobásami, tančit s hady, střílet ze samopalu, jezdit na ponících, a také si splnit své nejtemnější sexuální touhy.