Nových sedm divů světa
Po celém světě se nacházejí fantastická díla architektury i přírodní krásy a lidé se je v průběhu známé historie snažili zaznamenat. Za téměř všechny starověké divy světa vděčíme Řekům.
Bohužel však většina byla zničena buď vlivem času nebo lidskýma rukama a zůstaly z nich pouze pyramidy v Gíze. V roce 2007 si lidé na celém světě zvolili novodobých 7 divů světa. Nejsou však koncentrované v jedné oblasti, tak jako ty starověké, ale rozmístěné po celém světě.
Severní a Jižní Amerika
V obou Amerikách leží 3 ze 7 novodobých divů světa.
Chichen Itza se nachází na poloostrově Yucatan v Mexiku. Toto město bylo pevností Mayské říše a ukazuje architektonickou vynalézavost této civilizace. Poté, co byly Mayové poraženi dobyvateli, sloužilo Chichen Itza jako poutní místo. Socha Krista Vykupitele se tyčí v Rio de Janeiru v Brazílii a je to symbol křesťanství vysoký téměř 40 m.
Machu Picchu bylo postaveno za Incké říše v 15. století a za pouhých 100 letech opuštěno. Archeologové věří, že sloužilo k náboženským účelům.
Evropa
I když se většina starověkých divů světa nacházela v Řecku nebo stála na územích patřících helénské civilizaci, pouze jeden z novodobých divů se nachází v Evropě. Koloseum, původně známé jako Flaviovský amfiteátr, bylo postaveno kolem roku 72. n. l. a sloužilo ke gladiátorským zápasům, veřejným popravám, dramatickým líčením mytologie a rekonstrukcím bitev. Aréna mohla pojmout až 50 tisíc sedících diváků.
Střední východ
Petra je historické město Nabatejců v Jordánsku. Pochází z 6. století n. l. a nebylo známé západnímu světu až do roku 1812, kdy ho představil objevitel Johann Burckhardt. Petra byla hlavním městem Nabatejské říše a Plinius Starší napsal, že také centrem jejich karavanového obchodu. Z hlediska vodního hospodářství představuje město architektonický zázrak: vodu tady rozváděl systém tunelů a komor.
Asie
Taj Mahal leží ve městě Agra v Indii a patří k nejznámějším budovám světa. I když vypadá jako palác, původně byl postaven coby mauzoleum Mumtaz Mahal, manželky Šáhdžahána, který byl pátým muslimským mogulským panovníkem. Stavba trvala více jak 20 let a zaměstnala 20 tisíc lidí.
Stavba Velké čínské zdi započala už v 5. století př. n. l. a je z kamene a hlíny, později z cihel. Sahá od oblasti Lop Nur na západě k Shanhaiguan na východě. Byla postavena proto, aby chránila severní hranici Číny před nájezdníky.