Pět míst, kde zažít odlišnou kulturu
Poznávání kultury a zvyků jiných lidí je jedním z největších přínosů cestování. Rozmanitost této planety můžete objevovat při některém z následujících autentických setkání s domorodými obyvateli.
Putování s lidem H´mong kolem Sapy, severní Vietnam
Zdolejte horské stezky staré celé generace i kaskády rýžových políček a dostanete se do vesnice lidu H´mong, kteří ve Vietnamu představují etnickou menšinou. Projděte vesnicí Sapa O'Chau a budete tím zvyšovat vzdělání a gramotnost nových mladých domorodých průvodců.
Vesnickou komunitu Sapa O'Chau vede Shu Tan, energická žena, která se značně odlišuje od svých lidí. Ale pokud se budete chtít v Sapě zdržet déle, vždy uvítá dobrovolníka, učitele v komunitní škole v Sapa O'Chau.
Život na ostrovech u národa Kuna, souostroví San Blas, Panama
Na více jak 400 ostrovech panamského souostroví San Blas se rozprostírá autonomní vlast Kuna Yala, kde můžete poznat lidi národa Kuna. Když přiletíte z Panama City na malý ostrůvek Mamirupu, můžete se ubytovat ve venkovsky působící „Delfíní chatě“, která je ve vlastnictví místních.
Rybaření a šnorchlování je zde úžasné a místní muži Vás na člunech mohou vzít na vedlejší ostrovy, abyste se dozvěděli více o historii, nezávislosti a odporu národa Kuna. Typické místní řemeslo představuje výroba molas, jemných barevných aplikovaných textilií.
Původní domorodá kultura aboriginů, poloostrov Yorke, jižní Austrálie
Cesta do země předků původních obyvatel kmenů Adjahdura a Ngadjuri vede na drsný poloostrov Yorke v jižní Austrálii. Tradiční příběhy lidu Adjahdura popisují „dobu snění“, vypravují legendy o stvoření a o době, kdy „obrovští tvorové řvali v této dávné krajině“ (fosilie skutečně svědčí o obřích klokanech, takže posilují fakta skrytá za těmito mýty). Místní průvodce Quenten Agius je všeobecně uznáván a považován za jednu z hlavních domorodých osobností působících v turismu.
Kultura a spiritualita Maorů, Waitangi, Nový Zéland
Původní maorští obyvatelé Nového Zélandu jsou dnes už zcela integrovaní do moderní společnosti, avšak kmenové zvyky a hodnoty jsou pro ně důležité i v 21. století. Hone Mihaka z kmene Ngapuhi na severu Nového Zélandu vítá návštěvníky na marae, shromaždišti předků, po společné plavbě na maorských kanoích waka. Ve společenském domě zdobeném sítinami raupo pak provádí Hone se svojí rodinou spirituálně silné powhiri, uvítání jménem svých předků.
Il Ngwesi, Nanyuki, Keňa
Il Ngwesi je jediná luxusní safari chata, která je zcela ve vlastnictví a řízení komunity Masajů. Je to ekologický obnovitelný projekt na severu horského masivu Mt Kenya a zároveň jedno z nejlepších přírodních útočišť v zemi.
Kromě úžasných podmínek pro sledování divoké zvěře zahrnují pobyty vzdělávání v masajské kultuře, přičemž Vaše peníze přispějí na podporu rezervace nosorožců v Il Ngwesi, na místní školy a na ochranu zdejší přírody.
Užitečné rady pro etické jednání s kmeny
Odhadněte, ve kterých projektech má domorodá komunita důležitý podíl (ideálně 100% ní vlastnictví a řízení) a kde je ekologicky nejudržitelnější, tj. s nejmenším dopadem na životní prostředí.
Bavte se s domorodými obyvateli, se kterými se seznámíte, a řekněte také něco málo o sobě a své zemi. Nezapomínejte, že nejste v zoo, abyste jen stáli a dívali se. Komunita, kterou navštívíte, bude nejspíše stejně tak zvědavá na Vás jako Vy na ni.
Nechoďte do vesnice bez pozvání; pokud možno přicházejte pouze s průvodcem, kterého místní znají a uznávají. Přesně dodržujte kulturní pravidla, která Vám průvodce sdělí, a snažte se ještě před návštěvou zjistit co nejvíc o kultuře a životním stylu komunity.
Zvažte, jestli je nutné fotografovat. Jak byste se cítili Vy, kdyby cizí lidé vtrhli do Vašeho domu a udělali si zde pár snímků? Pokud chcete fotografovat, vždy nejprve požádejte o svolení.
Pokud chcete komunitě nějak přispět, nakupte pro ni věci, jako je rýže, olej nebo textilie, které budou moct později využít. Pokud chcete přispívat průběžně a dlouhodobě, podívejte se, jestli zde působí a pomáhá nějaká spolehlivá nevládní organizace.