Poznejte historii sexuality ve střední Evropě
Smyslné portréty od Gustava Klimta, nahotinky od Egona Schieleho nebo perverzní obrazy od Oskara Kokoschky, k nimž v našich myslích skýtá odborný komentář vídeňský doktor Sigmund Freud. Všechna tato jména jsou spojena s obdobím před I. světovou válkou, kdy se prudérní buržoazní morálka střetávala s narůstajícím zájmem o to, co se ukrývá pod povrchem společnosti. Sex se stal hlavním tématem vídeňských spisovatelů, umělců i vědců, tématem, které dává tvar našemu vnímání dodnes. A co platilo pro Vídeň, to také pro rozsáhlou habsburskou říši. Dnes se může zvědavý návštěvník seznámit se sexualitou na některých místech nejen ve Vídni, ale ve střední Evropě vůbec.
Začněte ve Vídni
Všichni výše uvedení byli v nedávných letech představeni na výstavě “Sex ve Vídni“ ve vídeňském městském muzeu (Wien Museum). Návštěvníci se zde mohli setkat se všemi tématy, která by je mohla zajímat: prostituce, pornografie, příručky, stručná historie antikoncepce nebo hříšky habsburských arcivévodů, a možná poprvé také se záznamy o životě homosexuální menšiny ve městě.
Pro představu zde můžeme uvést, že až do roku 1920 měl každý vídeňský dům s byty svého domovníka zodpovědného za kontrolování obyvatel, kteří přišli domů po 22 hod.. To v praxi znamenalo, že lidé si večer nemohli vyrazit ven, aniž by vznikly klepy; není proto divu, že byla tehdy zdejší společnost tolik omezovaná.
Schieleho akty v Leopoldově muzeu, Vídeň
Nikdo neprozkoumal emocionální krajiny touhy, něhy a zhnusení sebou samotným s větší intenzitou než Egon Schiele (1890–1918) a největší sbírka jeho prací se nachází v Leopoldově muzeu ve Vídni. Mnoho současníků považovalo Schieleho obrazy za drsné a příliš sexuální akty, ať už groteskní nebo obscénní. Plně uznán jako malíř byl až když v 50. letech, kdy se začal o jeho díla zajímat sběratel umění Rudolf Leopold.
V palácovém komplexu Belvedere jsou k vidění i další obrazy od Schieleho, a také slavný Polibek od Gustava Klimta.
Seznamte se s Freudem, Vídeň a Příbor
Výklad snů (1900), Tři eseje o teorii sexuality (1905), Totem a tabu (1913) – mnohé z hlavních prací Sigmunda Freuda byly napsány v jeho bytě a konzultační místnosti v jednom v I. patře na vídeňské Berggasse. Dnes zde naleznete Muzeum Sigmunda Freuda, je to však poněkud suchá expozice.
Muzeum Sigmunda Freuda v jeho rodném Příboru na Moravě je už přívětivější; biografický film začíná slovy: “Dovolte, abych Vám pověděl o svém dětství…”
Bavte se na obřím kole, Vídeň
Park Prater, který byl otevřen už v roce 1766, sloužil odedávna jako hlavní místo k procházkám, flirtování či pořádání různých tajných schůzek, které často končily ve křoví. Zdejší proslulé Obří kolo (Riesenrad) bylo uvedeno do provozu v roce 1897, přičemž se ihned stalo oblíbeným cílem pro romantická setkání - což platí dodnes.
Poznejte Mariánské Lázně, ČR
Dnes se lidé hledající dobrodružství vydávají do ubytoven pro baťůžkáře, na hudební festivaly nebo do destinací s kluby, před sto lety však byly centrem dění lázně.
Mariánské Lázně (Marienbad) patřily k nejstylovějším ve střední Evropě. Přilákaly císaře Františka Josefa I. nebo anglického krále Edward VII., spolu s hosty z horní a střední třídy z celé Evropy.
Už jen samotný počet mladých návštěvníků bez doprovodu živil velkou skupinu dohazovačů, podnikavců a sexuálních pracovníků obojího pohlaví. Vedlejší hotelové pokoje často měly spojovací dveře, aby se nemanželské páry mohli setkávat a provozovat zálety bez ztráty cti.
Přestože jsou tyto časy už dávno pryč, i dnes zde naleznete jakousi kompenzaci: léčba přírodním CO2 je skvělým prostředkem pro uklidnění bolestí, zlepšení krevního oběhu a podporu sexuálních funkcí.
Buďte svědkem špatného chování v Zakopaném, Polsko
Zakopane ležící 100 km jižně od Krakova v polských Tatrách bylo dalším lázeňským letoviskem, které se před I. světovou válkou stalo společenským magnetem. Zakopane přitahovalo především lidi nemocné tuberkulózou, které svádělo dohromady, takže se stalo jakousi neoficiální seznamkou pro lidi z velkých měst. Oblíbili si ho hlavně básníci, umělci a herečky, kteří přinesli vlastní druh bohémství a “špatného chování” na místo, které nabízelo únik ze zatuchlé buržoazní morálky velkých měst.
Dobrým příkladem byl malíř a dramatik Stanislaw Ignacy Witkiewicz (známý jako Witkacy, 1885–1939), jehož rozsáhlé sexuální eskapády vedly v roce 1914 k sebevraždě jeho snoubenku Jadwigu Jaczewskou. Navštivte museum Willa Atma, kde můžete spatřit Witkacyho portréty různých společenských typů, milenců a přátel; popisek v rohu každého plátna říká, jakou drogu při malování užil.
Setkejte se s mistrem masochismu v ukrajinském Lvově
Město Lvov si užívá své role rodiště Leopolda von Sacher-Masocha (1836–1895), autora knihy Venuše v kožichu (poprvé vydané v roce 1870), a inspirace pro koncept masochismu vytvořený psychologem a psychiatrem Richardem von Krafft-Ebing. Masochova socha v životní velikosti stojí hned vedle hlavního náměstí a prý přináší štěstí, když sáhnete rukou do kapsy jeho kalhot.