Přehled základní etikety slušného chování ve světě
Položme si hned v úvodu otázku, k čemu nám je společenské chování? Hlavním účelem společenských pravidel je usnadnit a zpříjemnit komunikaci mezi lidma.
Co, když na dovolené narazíte na člověka, co turistu viděl jen na obrázku a jiné kultury jsou mu zcela cizí? Vždy je lepší být připraven a vědět, co si v dané zemi můžete a naopak nesmíte dovolit. Podíváme se zde na jednoduchý přehled.
Běžní obyvatelé zemí mají někdy stejné nebo jiné zvyky. Ať už mladí nebo staří, všichni mají své kulturní zvyky, které dodržují. Například, pokud se u nás člověku při přípitku nepodíváte přímo do očí, dá se to považovat za neupřímnost. Takto jsou na světě miliony maličkostí, které z vašeho výletu vědí udělat skvělou zábavu, ale i cestu, na kterou nikdy nezapomenete.
Lucembursko
Při žvýkání žvýkačky si dejte pozor, aby vás nebylo vidět. Na veřejnosti je to přímo vulgární, tak jak i ve Švýcarsku a Francii. Se žvýkačkou v ústech budete mít problém i v Singapuru, kde je již skoro 20 let zakázána.
Mexiko
Mexická jídla spojuje ostrá chuť a nepraktičnost. Většina z nich se totiž má jíst rukama, jenže v tuzemských restauracích vám třeba právě k tacos dají raději vidličku a nůž. V Mexiku by vám ale za takové chování trhali ruce.
Jižní Afrika
Pokud něco chcete udělat hned, raději to zdůrazněte. Nyní totiž znamená něco pokud v blízké budoucnosti.
Inuité
Je vrcholně nevhodné a urážlivé, pokud si při setkání s Inuity ( Eskymáky ) nedáte při podávání ruky dolů rukavice, i přestože je zima.
Anglie
Starý anglický zvyk „pass the port“ velí: jakmile k vám u stolu doputuje karafa portského, měli byste nalít sklenici svému spolustolovníkovi po pravici a postoupit karafu spolustolovníkovi po vaší levici. Nikdy ne naopak!
Řecko
Zde si dejte pozor na dlaně. Jejich ukázání je považováno za hrubost a urážku. Takže se s natočenou dlaní nemává ani nezastavuje. Musíte si zvyknout na mávání, jak to dělají aristokratky a královny krásy.
Indonésie
V Indonésii se jí rukama. Jí se hodně, rychle a bez řečí. Ušpinit si nejen prsty, ale celé dlaně, je pro Indonésany požitek, který zkrátka k jejich dobrému stolování patří. Na to, jak moc se tady s jídlem spěchá, ale platí pravidlo: nikdy nejíst za chůze. Mimo naše chápání je ovšem další zvyk, že ženy doslova jedí zbytky po mužích. Dřív, než je manžel hotov, se jídla zkrátka netknou.
Itálie
Když se řekne Itálie, obvykle si vybavíme pizzu a dobré cappuccino. Káva je tu podstatnou součástí běžného života. Pokud se nechcete ukázat jako nevychovaný cizinec, tak si vaše oblíbené cappuccino dejte jen ráno. V jiných částech dne je vhodnější jen espresso. Dále by vám Italové nikdy neodpustili, kdybyste si požádali při jídle o parmazán navíc.
Rusko
Stolovat v Rusku s přáteli znamená pít. Pije se vodka, kterou zásadně nesmíte míchat, a pije se jí hodně. Před každým přípitkem očekávejte proslov, i kdyby jich mělo být sto za večer. Ženám se občas sem tam runda odpustí, ale pozor, muži musí držet krok.
Dálný Východ
Jak je u nás vrcholně neslušné, tak je v těchto zemích říhání u stolu oceněním kuchaře. Říhnutí projevíte, jak vám chutnalo a že jste si jídlo vychutnali.
Japonsko
Součástí zdejší kultury jsou dary. Ať jdete kamkoli, raději si s sebou připravte malý dárek, kterým obdarujete osobu, která vás pozvala. Nikdy, ale nenechávejte v Japonsku spropitné. V této kultuře je to nevhodné, protože to připomíná urážku nebo žebrání. Sice se to pomalu mění, ale pořád je to nevhodné.
Že se v Japonsku jí na zemi a hůlkami, ví každý. Už méně se ale ví, že vždy musíte sundat boty a hůlky zásadně nezapíchávat do rýže. Pokud si potřebuje hůlky odložit, položte je naplocho nebo na misku vedle. Miska s rýží, do které jsou vertikálně zapíchnuté hůlky, totiž bývá obětována zesnulým členům rodiny u buddhistického oltáře. Zásadně u stolu ale nekýchejte a nesmrkejte, ale říhnout si můžete.
Thajsko
Levá ruka je v Thajsku, ale i některých jiných asijských zemích, považována za nečistou. Omývají se jí totiž intimní partie, a proto se k ústům nesmí přiblížit. Nikdy s ní nepodávejte některý z chodů spolustolovníkům. Poprat se budete muset s hůlkami, na vyžádání vám však přinesou i příbor. Vystříhejte se ovšem používání nože. Ten je tady totiž symbolem agrese.
Irsko
Pokud si chcete v irském baru najít přátele, nesedejte si ke stolu. Je to totiž znak toho, že chcete zůstat sami. Naopak, pokud si sednete k baru, lidé kolem se s vámi začnou nezaujatě bavit.
Čína
U stolu je důležité také vědět, že pokud dojíte všechno jídlo, je to znak, aby vám přiložili. Proto pokud nechcete víc jíst, nebo nechcete pozývajícího dostat do nepříjemné situace, že by vám musel stále dokládat, nechte trochu jídla na talíři.
Spojené Arabské Emiráty
Také tady platí pravidlo nečisté levé ruky. Chléb se nemá krájet nožem, ale lámat, voda se nemá srkat nebo hlasitě hltat. Má se vždy vypít buď všechna, nebo se musí podat sousedovi, ale nikdy ne vylít. Překvapit se nenechte ani oddělenými stravovacími místnostmi pro muže a pro ženy a děti. Existují však i rodinné místnosti, kde mohou jíst všichni společně.
Indie
V rámci společenského kontaktu používejte výhradně pravou ruku. S ní jezte, vítejte a obdarovávejte. Levá je určena na "špinavější" záležitosti jako mytí po toaletě, nebo zvedání předmětů ze země, případně dotýkání bot.
Jižní Korea
Při komunikaci si dejte pozor na pohyb rukou. Za nevhodné se zde považuje, pokud máte při rozhovoru ruce v kapsách.
Masajové
V těchto kmenech si své přátele uctívají nám trochu netradičním způsobem. Abyste potvrdili hloubku vašeho přátelství, musíte na danou osobu plivnout. To, co by u nás znamenalo největší urážku, zde berou zcela opačně. Dokonce se chcete pozdravit se starší osobou, podáte mu ruku, do které jste si předem naplivali.
Francie
Pokud vám někdo poděkuje za vaši nabídku, obvykle to znamená " ne děkuji "a také to, že se možná máte pokoušet dál. Zkuste to nabídnout ještě jednou.
Jste zvyklí zakousnout se do křupavé bagetky, když čekáte v restauraci na jídlo? Pozor, ve Francii by to byl společenský prohřešek. Připravené pečivo patří až k takzvanému sýrovému chodu. Příjemnou změnou ale je, že již rozjezené pečivo nemusíte odkládat na talířek, nýbrž jen tak na stůl. Zásadně ale nehltejte. Francouzi totiž jedí dlouho. Oběd i večeře trvá vždy minimálně hodinu.
Turecko
Abyste se činně vyhnuli otravným obchodníkům v bazarech, nestačí záporně kývnout hlavou. Lepší je zamlaskat a kývnout hlavou dozadu, protože běžné kývnutí ze strany na stranu se považuje za to, že nerozumíte, což je donutí, aby se vám ještě více věnovali.
Bulharsko
Populární destinace Čechů má něco, co jinde ve světě nenajdeme. Nás jejich opačné kroucení hlavou až tolik nepřekvapuje, ale ve světě je to opravdová rarita. Takže pokývnutí na naše ano je ne, a naše není ano.