První dovolená na Středním východě
Představovali jste si někdy sami sebe, jak jedete na koňském hřbetě po širé stepi a jak smlouváte nad koberci na uzbeckém bazaru? Milovníci putování po souši, kteří sní o Hedvábné stezce a v oblibě kebab, by měli namířit přímo do následujících míst ve Střední Asii.
Samarkand, Uzbekistán
Jen málo měst představuje kouzlo Hedvábné cesty tak kompletně jako Samarkand. Tamerlánovo reprezentativní sídlo je studií ambicióznosti, takže se řadí mezi nejvýznamnější sbírky islámské architektury ve světě. Vládnou zde fascinující rozsáhlé mozaiky, tyčící se modré kopule a smysl pro rozměry, což se týká také Tamerlánova místa posledního odpočinku v Gur-e Amir.
Buchara, Uzbekistán
Buchara s panoramatem tvořeným mešitami, náboženskými školami (madrasy) a minarety představuje nejtypičtější obchodní město Střední Asie. Labyrintu podobné staré město je ideálním místem pro náhodné toulky, při kterých byste neměli vynechat pevnost někdejšího ničemného emíra a 47 m vysoký minaret Kalyan, jenž před téměř osmi staletími tolik zapůsobil na Čingischána.
Chiva, Uzbekistán
Třetí z významných uzbeckých karavanních měst vyžaduje dlouhou cesty pouští (ještě lépe let nebo noční jízdu vlakem), avšak stojí za to ji absolvovat, abyste se mohli projít téměř dokonalým opevněným městem v chanátu, kde dříve probíhal obchod s otroky. Při velké výpravě do okolní pouště spatříte záhadné ruiny desítek starých pevností.
Pamírská dálnice, Tádžikistán
Znalci suchozemských cest obvykle souhlasí, že Pamírská dálnice (známá také jako M41) patří k nejpozoruhodnějším horským trasám na světě. Z odlehlých horských údolí na hranici s Afghanistánem vede zpevněná silnice do nádherného údolí Wakhan, které je významným průchozím bodem na Hedvábné stezce, a z něj pak stoupá na holou Pamírskou náhorní plošinu. Ve dne se můžete vydávat po stopách Marca Pola a objevitelů z 19. století a noci pak trávit v odlehlých kyrgyzských jurtových táborech.
Pohoří Ťan-šan, Kyrgyzstán
Pohoří Ťan-šan je kouskem Švýcarska jakoby kouzlem přeneseným do Střední Asie a představuje de facto základní tábor pro rozsáhlou scénu pěší turistiky ve Střední Asii. Agentury v Karakolu Vás mohou vybavit na několikadenní výlet do bujných zalesněných údolí, kde najdete osamělá tyrkysová horská jezera a vysokohorské louky poseté lučními květinami.
Almaty, Kazachstán
Nejzajímavější město Střední Asie a dřívější hlavní město Kazachstánu Almaty je zelenou kosmopolitní směsí ruských a kazašských vlivů. Můžete zde navštívit pravoslavnou mši v katedrále Zenkov, nakupovat na rušném Zeleném trhu a zajít se podívat na „Zlatého muže“, skythské brnění nevyčíslitelné hodnoty vyrobené pro posmrtný život.
Merv, Turkmenistán
„Královna světa“ Merv se kdysi řadila mezi největší města na světě. Dnes je to série překrývajících se ruin blednoucích už po celá staletí. Najdete zde také její hlavní atrakci, Mauzoleum sultána Sanžara ze 12. století, které je památkou chráněnou UNESCO, a která sklízí obdiv především od fanoušků historie vnitřní Asie. Bonusem je pak nahlédnutí do zvláštní poustevnické republiky Turkmenistánu.
Taš Rabat, Kyrgyzstán
Vysoko v pohoří Ťan-šan nedaleko hranice s Čínou leží příjemný karavanseráj, kde můžete téměř slyšet, jak karavany vykládají balíky hedvábí a ukládají své velbloudy na noc. Pokud míříte do Číny, navštivte Taš Rabat jako součást velké cesty po souši přes Torugartský průsmyk a dále do Kašgaru v Číně.
Jezero Sonkol, Kyrgyzstán
Kyrgyzstán, to jsou jurty, koně a letní pastviny, takže je ideálním místem, kde můžete realizovat své sny o životě Čingischána (bez vraždění a drancování, samozřejmě). Místní turistické organizace na komunitní bázi Vám mohou zorganizovat výlety na koních ke krásnému jezeru Sonkol, kdy budete nocovat v autentických jurtách pastevců.
Mauzoleum Yassawiho, Turkestán, Kazachstán
Nejpůsobivější architektonická památka Kazachstánu plní dvojí úkol, kdy je zároveň také hlavním centrem středoasijského súfismu. Můžete se vydat s ostatními poutníky kolem mauzolea s modrými kopulemi, a pak se pustit rukama do slavnostní hostiny s pečenou ovcí a plovem (rýžovým pilafem).
Jak na to
Do Střední Asie létají aerolinie airBaltic, Lufthansa a Turkish Airlines, které míří do zdejších center letecké dopravy Taškentu a Almaty. S vízy do Střední Asie to může být komplikované. Pro cestování do Turkmenistánu je potřeba mít pozvání, ne však do Kazachstánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. To však záleží na národnosti (státní příslušnosti) cestujícího a na místě, kde o vízum zažádá.
Univerzální tip pro cestování do všech – stánů: přivezte si USD v hotovosti a velkou toleranci ke skopovému masu.