Sahara
Pokud se vám při slově Sahara vybaví pouze nesmírně množství písku, máte mylnou představu o největší poušti světa. Ve skutečnosti je Sahara z převážné části kamenitá. To pouze objektivy fotoaparátů nejraději zachycují její písečnou podobu.
Písek tvoří ve skutečnosti maximálně pětinu celé její plochy. A ta je úctyhodná: devět milionů km2. Podobné číslo patří území velkému, jako je Čína nebo USA. Ba ani celá Evropa není mnohem větší než Sahara. Umíte si představit takovou obrovskou rozlohu pokrytou kamenem a pískem?
Území Sahary se rozprostírá od Atlantského oceánu až po břehy Rudého moře. Zasahuje do teritoria deseti afrických států: Maroka , Alžírska , Tuniska, Egypta , Libye , Čadu , Nigeru , Súdánu , Mali a Mauretánie. Jedenáctým územím je Západní Sahara, kterou okupuje Maroko. Slunce pálí svými paprsky na Saharu velmi nemilosrdně. Je umístěna mezi rovníkem a obratníkem Raka, a můžete zde v létě zažít vedra i přes 50 ° C, v zimě se zase umí teploty dostat snadno pod nulu. Měj
te na paměti, že kolísání teploty mezi dnem a nocí může dosáhnout i 30 stupňový rozdíl. Pro Saharu je typické větrné počasí, vítr je do ní přímo zamilovaný.
Tři čtvrtiny území Sahary je bez vegetace, a zbytek se sestává z pouštní stepi. Porost, co se zde nachází, má zpravidla malé listy nebo je vůbec nemá. Chrání se tak před větším odpařováním vody. Kořeny některých rostlin pokrývají rádius i 30 metrů, aby se dostali ke každé možné kapce vody. Ale nejen flóra se přizpůsobila životu v poušti. Stejně i svět zvířat, která zde žijí, odolává nepřízni klimatu. Různé druhy gazel, antilop, ale i štíři, hlodavci, hyeny a jiná zvířata si našly cestu jak přežít v extrémních teplotách a nedostatku vody. Známá je pouštní liška se svými velkými ušima, velká atrakce pro turisty, dnes již ohrožený druh.
Nejpočetnějším národem Sahary jsou Tuaregové, Arabové a Berbeři. Nejvíce zalidněné jsou samozřejmě přímořské oblasti a dolní tok Nilu, západní část a oblast Libye je víceméně liduprázdná. Hlavním náboženstvím od období středověku je zde islám. Asi 40% obyvatelstva Sahary tvoří nomádi a polonomádi, zbytek sídlí v oázách, kde se pěstují granátová jablka, proso, ječmen, pšenice, zelenina, banány a datle.
Sahara byla podle vědeckých výzkumů v minulosti plná života. Zbytky koster ryb a velkých zvířat prozrazují, že dnes nepohostinná oblast země nebyla v minulosti, tak vyprahlá jak v je v dnešní době. Dnešní bohatství skrývá Sahara ve formě nerostných surovin. Byly objeveny ložiska ropy, zemního plynu, ale i uhlí, železné rudy, mědi a dalších surovin.
Velbloudi jsou v poušti nenahraditelní. Sotva je nějaké jiné zvíře natolik přizpůsobené životu v poušti jako velbloud. Za 15 minut je schopný vypít až 200 litrů vody, a uskladnit je v těle tak, aby mohly být v průběhu následujících 4 týdnů používané podle potřeby. Hrb jako tukový zásobník, který slouží k přežití během nejhorších dob. Velbloud může dokonce pít i slanou vodu. Jelikož Sahara je již přes 2 000 let spojovníkem obchodu mezi středomořským prostorem a tropickou Afrikou, velbloudi se využívali nejvíce právě v karavanách.
Touha po dobrodružství a nekonečném pocitu svobody se spojuje stále více se snahou turistů navštívit pouště. Fascinace se spojuje také s možností vychutnat si samotu tak, jak se to dá už jen málokde ve světě. Zvláště v noci, během nichž nezáří jediná hvězda na obloze a hluboká tma se rozprostírá okolo.