Světové destinace vhodné pro vegetariány
Zde uvádíme nejlepší a nejhorší destinace pro příznivce bezmasého jídla.
Singapur: ráj
Velkoměsto ležící na jihoasijském ostrově ukrývá hektická tržiště s pouličními prodavači i vybrané restaurace s velkým počtem vegetariánských: je jich zde více jak 100. V Singapuru si můžete pochutnat na tom nejlepším z významných kuchyní Asie, jako je malajská, jihoindická a různé čínské, především pak na vynikající kombinaci čínských kuchyní nyonya (nebo peranakan) bohatých na citronovou trávu, tamarind, galangal a kokosové mléko. I když nejsou tyto kuchyně vysloveně vegetariánské, jejich bezmasá hlavní jídla nemají konkurenci: to poznáte, když si objednáte např. vegetariánskou kořeněnou polévku laksa lemak s nudlemi a s kokosovým mlékem.
Indie: ráj
V oblasti kuchyně dala jižní Indie světu dva velké dary: thali a dosa. První z nich je univerzální neomezená hostina: thali může obsahovat jen pár jednoduchých druhů kari, jídel z čočky (dhal) a rýže na banánovém listu, ale také více jak šest různých dobrot ochucených chilli a podávaných na speciálních táccích s důlky. Oproti tomu dosa je to nejlepší z jihoindického občerstvení a jedná se o placky z rýžové a čočkové mouky připravované v řadě variant, vždy však tenké jako list papíru a křehké. Bývají ochuceny cibulí, podávají se s ochucenou zeleninou a namáčejí do čočkového pokrmu sambar. V jižní Indii jsou prostě masožrouti považováni za divné.
San Francisco: ráj
V tomto městě se už více jak desetiletí každý rok koná Světový vegetariánský festival, takže se jedná o vynikající destinaci pro náročné vegetariány. Zčásti je to výsledkem zakořeněného ducha kontrakultury a zčásti díky úsilí gastronomických průkopníků, jako je Alice Waters, propagujících úctu k čerstvým plodinám. Pro vegetariány to znamená, že zde mohou ochutnat vše od obrovského vegetariánského Mission burrita až po pětichodové veganské menu „Aphrodisiac Dinner“ ve stylové a nápadité restauraci Millennium – to vše zcela bez masa.
Moroko: ráj
Když se projdete úzkými uličkami marockého tržiště (souk), pochopíte, proč marocké jídlo zanechává tak příjemné chutě na jazyku: pečlivě tvarované duhově zbarvené hromady koření jsou už na pohled fascinující. Dávejte si avšak pozor: ne všechna jídla označovaná jako „zeleninová“ jsou nutně bez masa, a občas narazíte i na nějaké bez chuti. Když však přijde na klasická jídla, jako je vegetariánské tajine (dušená zelenina a ovoce pomalu připravované v typické hliněné kónické nádobě) nebo kuskus, ty bývají úžasné. K tomu přidejte také kořeněnou polévku harira, olivy jako chuťovky a hummus na namáčení. Testem kulinářského renomé země bývá chléb, a marocký khubz je prostě vynikající.
Itálie: ráj
Itálie je sice kolébkou pizzy a těstovin, ale pokud chcete poznat to nejlepší z italské kuchyně, naplánujte si piknik. Nejprve si zvolte chleba: měkké placky focaccia, nebo tenké křehké sardinské pane fresa. Pak si na tržnici vyberte předkrmy (antipasti): olivy, na slunci sušená rajčata, marinované artyčoky a papriky. Přidejte kousek sýra pecorino, taleggio nebo dolcelatte a láhev místního červeného vína. Nejlepší přitom je, že každý region se může chlubit vlastními úžasnými místními specialitami, jako jsou lanýže (černé v Umbrii a bílé v Piedmontu), chřest ve Venetu nebo kapary na Sicílii.
Libanon: ráj
Občerstvení mezze je prostě fantastické. Proč zůstávat jen u jednoho jídla, když si můžete na stůl naložit spoustu malých porcí na ochutnání? Tento skvělý systém nejlépe funguje v Libanonu. Dipy, obilniny, marinovaná i vařená zelenina, plněné listy, smažené pečivo a saláty… Vezměte si chlebové placky a můžete začít namáčet a nabírat. Doporučujeme především baba ghanoush, což je grilovaný lilek podávaný s dipem ze sezamové pasty tahini, česneku a olivového oleje.
Thajsko: ráj
Stejně jako v San Franciscu také v Thajsku se koná vegetariánský festival. Liší se však v tom, že během vegetariánského festivalu v Phuketu, kterému se zde říká Kin Jay, si vyznavači propichují tváře ostrými hroty. Co to má společného s vegetariánstvím je sice sporné, festival však skýtá příležitost Thajcům čínského původu (a návštěvníkům, kteří mají štěstí) si pochutnat na závratném množství bezmasých jídel. Po zbytek roku zde seženete oblíbené nudle pad thai, červené kari nebo kořeněný salát z papaye, to ve vegetariánské (mangasawirat) nebo veganské (jay) verzi.
Střední Asie: peklo
Tato málo navštěvovaná část Asie může pro vegetariány představovat vrcholné peklo. Na asijských stepích a v horách platí, že jídla obsahují na prvním místě skopové a koňské maso. Můžete narazit na kazašské manti (dušené knedlíky plněné masem), kyrgyzské beshbarmak (vařené koňské maso s nudlemi), lagman (nudle vařené v masovém vývaru) nebo v regionu nejoblíbenější jídlo plov (skopové, koňské nebo hovězí maso smažené v tuku spolu s rýží a s mrkví). A pokud jste vegan, platí to dvojnásob: je velmi pravděpodobné, že pokud v jídle není maso, jsou tam alespoň mléčné výrobky.
Argentina: peklo
V Jižní Americe maso vládne, takže je obtížné vybrat zde zemi, která je vegetariánům nejvíce nakloněná. Zvolili jsme Argentinu, částečně kvůli její obrovské spotřebě masa: je to závratných 70 kg na osobu ročně. V Buenos Aires a ve větších městech můžete kromě všudypřítomných parrillas (steak house s grilem) objevit i pár vynikajících vegetariánských restaurací. Pokud byste se však chtěli vrátit k masu, tady je k tomu ideální místo: vezměte si ostrý nůž, polijte si hovězí omáčkou chimichurri (olivový olej s petrželí a česnekem) - a už u toho zůstaňte.
Německo: peklo
Stravovat se v evropských zemích bez masa je snadné – teoreticky. V praxi však musíte zůstat všímaví: mnoho kuchařů si stále myslí, že kuřecí maso a šunka patří do kolonky vegetariánských jídel. To platí obzvlášť pro Německo. Berlín se sice může chlubit velkým výběrem vynikajících vegetariánských restaurací z různých mezinárodních kuchyní, ale často se stává, že v polévce, kterou si objednáte, jsou knedlíčky obsahující maso. Je však pravdou, že se německá kuchyni nedostává uznání, jaké si zasluhuje, a pro masožrouty nabízí opravdové lahůdky.
Tak například „wurst“ není jedna klobása: je to asi 1500 druhů klobás, párků a uzenin vůbec!