Velikonoční tradice ve světě I.
Děti v USA každý rok očekávají nadílku vajec a cukroví od velikonočního zajíčka, což může cizinci připadnout divné. Tento zvyk sem byl přivezen v 18. století německými přistěhovalci a je založen na víře, že králíci a vejce symbolizují plodnost a znovuzrození. I když v Americe je běžný, v jiných kulturách mají své vlastní odlišné velikonoční tradice. Ať už se jedná o polévání vodou v Polsku (i v některých částech ČR) nebo čtení detektivek v Norsku, zde se dozvíte 10 různých velikonočních tradic z celého světa spolu s jejich historií.
Finsko
Děti v této skandinávské zemi vyrážejí koledovat do ulic s obličejem začerněným sazemi, šátkem na hlavě, v ruce s koštětem, kotlíkem a svazky vrbových větviček. V některých částech Západního Finska lidé na Velikonoční neděli zapalují ohně, což je severská tradice související s vírou, že plameny zastraší čarodějnice, které poletují kolem na košťatech v době mezi Velkým pátkem a Velikonoční nedělí.
Polsko
Polévání vodou je velikonoční tradice v Polsku, kde se nazývá śmigus-dyngus („oblévačka“). Na Velikonoční pondělí se chlapci snaží ostatní lidi polít vodou z kbelíků, stříkacích pistolí nebo z čehokoli, co najdou. Pověst říká, že dívka, která bude politá, se do roka vdá. Tato tradice má svůj původ ve křtu polského prince Měška na Velikonoce roku 966.
Haux, Francie
Pokud se vydáte na Velikonoční pondělí do jihofrancouzského města Haux, vezměte si s sebou vidličku: každý rok se zde na hlavním náměstí podává obří omeleta. A když říkáme obří, tak skutečně obří: na omeletu se spotřebuje více jak 4 500 vajec a nají ze z ní až 1 000 lidí. Pověst říká, že když projížděl Napoleon se svojí armádou jižní Francií, zastavil v malém městě a pojedl omeletu. Napoleonovi natolik chutnala, že poručil obyvatelům města, aby další den přinesli všechna vejce a připravili obří omeletu pro jeho armádu.
Korfu, Řecko
Na řeckém ostrově Korfu se ráno na Bílou sobotu odehrává tradiční „házení hrnci“: lidé vyhazují hrnce, pánve a další keramické a hliněné nádobí z oken a rozbíjejí je na ulici. Někdo říká, že tento zvyk pochází od Benátčanů, kteří na Nový rok vyhazovali staré věci z oken. Jiní věří, že vyhazováním hrnců vítají jaro, což symbolizuje skutečnost, že nová úroda se bude ukládat do nových hrnců.
Norsko
Velikonoce jsou v Norsku tak oblíbenou dobou pro čtení kriminálních příběhů, že vydavatelé přicházejí se speciálními „Velikonočními detektivkami“ známými jako Paaskekrimmen. Tradice prý započala v roce 1923, kdy knižní nakladatelství propagovalo svůj nový kriminální román na prvních stránkách novin; reklamy se přitom natolik podobaly zprávám, že lidé nejprve nepoznávali, že se jedná pouze o propagační trik.
Řím, Itálie
Na Velký pátek v Koloseu připomíná papež Křížovou cestu (Via Crucis): obrovský kříž s hořícími pochodněmi osvětluje nebe, zatímco je líčeno 14 zastavení kříže v různých jazycích. Mše se slaví večer před Bílou sobotou a na Velikonoční neděli, kdy se tisíce návštěvníků shromáždí na Svatopetrském náměstí, aby přijali papežovo požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi) z balkonu kostela.
ČR a Slovensko
V ČR a na Slovensku existuje tradice, kdy na Velikonoční pondělí muži šlehají ženy pomlázkami spletenými z vrbových prutů a ozdobenými stuhami. Podle pověsti je vrba prvním stromem, který na jaře rozkvete, takže její větve mají přenášet vitalitu a plodnost stromu na ženy. Jedná se jen o symbolické vyplácení, které nemá působit bolest.
Maďarsko
Oblíbenou maďarskou tradicí na Velikonoční pondělí je "kropení": chlapci rozstřikují voňavky nebo navoněnou vodu na dívky. Dříve lili mladí muži dívkám na hlavu vodu z kbelíku, dnes místo toho rozstřikují parfémy, kolínskou nebo jen vodu, a žádají o polibek. Lidé dříve věřili, že voda má čistící, léčivé a plodnost zvyšující účinky.
Verges, Španělsko
Na Zelený čtvrtek se v historickém městě Verges ve Španělsku koná tradiční tanec smrti (dansa de la mort), kdy se všichni účastníci se převlečou za kostlivce a procházejí městem. Průvod končí tím, že kostlivci nesou krabice s popelem. Temný tanec začíná o půlnoci a pokračuje asi do 3 hod. do rána.
Washington DC
Už 130 let se pořádá v Bílém domě ve Washingtonu na jižním trávníku „koulení velikonočních vajec“. Hlavní činnost představuje koulení natvrdo uvařených a obarvených vajec pomocí velké servírovací lžíce, dnes se však přidávají také další druhy zábavy, jako je vystoupení hudebních skupin, sport a řemesla. Letošním (2016) tématem bude „Připravit, pozor, teď!“ a jedná se o podporu zdraví a zdravého životního stylu s aktivitami, které mají děti povzbudit, aby vedly zdravý a aktivní život.