Výlety za úchvatnou architekturou
Na světě stojí velké množství nádherných a dech beroucích staveb. Šikovní architekti je hezky rozptýlili všude po celém světě, abychom se z nich mohli těšit.
Výběr nejúchvatnějších staveb je zcela čistě subjektivní, ale některá města se pyšní tím, že se v nich ukrývá větší množství zajímavých staveb, jako nikde jinde. No, a které metropole jsou proslulé svou architekturou?
Atény
V tomto architektonicky zajímavém městě najdete kolébku kultury a vzdělanosti. Obydlené bylo již v neolitu a postupně se zde vystřídalo několik komunit.
Atény se z obyčejného města staly náboženským, politickým, kulturním i sportovním centrem. Zdejší památky zachovávají vážený dojem, který nabyly během života. Najdete zde akropole, chrámy, kostely, sportoviště a jiné jsou místa, který ovlivnily architekturu celého světa.
Brazílie
Hlavní město, se stejným jménem jako stát, je poměrně mladé, ale i tak se již řadí k městům, kde architektura hraje důležitou roli. Jelikož vzniklo až v 50. letech minulého století na prázdném místě někde uprostřed Brazílie, architekti měli skvělou příležitost založit něco velkolepého.
Město nebylo okleštěno původními stavbami, a tak jej vytvořili podle jejich modernistických představ. Vytvořili přesnou strukturu, která se odrazila na vnější stavbě města, ale i na jednotlivých budovách. Vše v rámci harmonie. Ostré s oblým, velké s malým, zelené se zastavěným – toto vše ocenilo i UNESCO.
Florencie
Kdo ji navštívil, už asi nezapomene na nekonečné řady červených střech, který protkávají dómy a věže. Úzké uličky vás přenesou zpět v čase, kdy zde žili největší umělci doby.
Vzkvétal zde ale i obchod, který městu zaručil to, že dodnes obdivujeme stavby roztroušené v jeho centru. Paláce, dómy i obyčejné domky představují skvosty renesanční architektury.
Každý kdo Florencii navštíví by měl navštívit Ponte Vecchio s jeho domky, galerii Uffizi, Palazzo Vecchio, nebo dóm Santa María del Fiore.
Dubaj
Spojené arabské emiráty již několik let zažívají rozkvět, a je to vidět i na zdejší architektuře. Příliv peněz financuje okázalé stavby, které byste uprostřed pouště ani nečekali.
Největší budovy, umělé ostrovy, suprové zábavní parky, hotely, jejichž počet hvězdiček je kolikrát i těžké spočítat. Přestože toho v okolí mnoho není, město se snaží vytěžit z turismu, co se dá. V Dubaji totiž můžete téměř vše, koupat se i lyžovat, a to vše uprostřed horké pouště.
Šanghaj
V Číně to v posledních letech také roste, hlavně do výšky. Ve městě Šanghaj trvají rozhodnutí jen několik minut, což je patrné i na rychlém rozmachu.
V obchodní čtvrti je rušno 24 hodin denně. Výškové budovy zde rostou jako po dešti, což však nebrání vyniknout tradiční koloniální architektuře.
Jeden z břehů je totiž ochráněn před zásahy moderního světa. Proto při pohledu z lodi máte možnost vidět historii i moderní svět, jemuž toto město dalo vzniknout.
Řím
Věčné město si už dávno pojistilo to, že na něj nikdo nezapomene. Od počátku v sobě ukrývalo velké válečníky, umělce i architekty. Jelikož bylo centrem Římské říše, ale i duchovním centrem křesťanů, bohatí si tu nechávali stavět ty nejkrásnější budovy.
I dnes je procházka Římem jako balzám na duši. Rozlehlé náměstí a budovy se střídají s úzkými uličkami, skrytými " Piazza" místy, které toužíte objevovat jen vy sami. No užijete si i pohled na velikána jako Koloseum, Náměstí sv. Petra, Andělsky hrad nebo Španělské schody.
Paříž
Romantické duše, ale i odborné oko architekta, se při procházce městem nebude moci vynadívat. Historické město, které je plné chrámů a známých památek doplňuje moderní čtvrť, ale i moderní památky v centru.
Pokud se vám zamlouvá kontrast aktuálního světa a minulosti projděte se kolem Národního centra umění a kultury George Pompidoua. I slavná pyramida před muzeem Louvre, nabízí propojení starého s novým.
Čisté historické linie naleznete v chrámu Matky Boží Notre Dame aj. A naprostou modernu najdete v Eiffelově věži, nebo v moderním obchodním centru v západní části.
Berlín
20. století poznamenalo architekturu ve všech městech. No v Berlíně se toto století podepsalo více než jinde. Po druhé světové válce zůstalo ve městě jen málo budov, které by byly neporušené, takže byla nutná jejich oprava či případná modernizace.
Dokonce i rozdělení a následné spojení se prokázaly na vzhledu Berlína. Po pádu zdi došlo k obrovskému nárůstu stavebních aktivit a do města se dostal moderní duch.
Barcelona
Toto město bylo poznamenáno do takové míry, že dnes si Barcelonu, bez těchto znaků neumíme představit. Už jen samotný pohled zhora potěší harmonicky smýšlející oko.
Velká část města je totiž postavena v pravidelných čtvercích, které téměř nic neruší. Ani výškové budovy. Historické i moderní budovy tvoří dokonalé prostředí.
Nejznámějšími kousky jsou proslulé stavby Antonia Gaudího, které svou jedinečností podtrhují i jedinečnou pozici Barcelony mezi jinými architektonicky atraktivními městy.
Chicago
Zde vzniklo slovo "mrakodrap". Chicago je rodištěm americké moderní architektury. Po velkém požáru, který zničil obrovské množství budov, měli stavbaři dostatek prostoru k zastavění.
Pustili se do práce a vytvořili město plné úchvatných, elegantních a vysokých budov. Typické velkoměsto se pyšní neskutečným množstvím mrakodrapů.
Byl zde postaven i ten úplně první. Měl 10 pater a jako první nebyl postaven z kamene a cihel, ale ze železa a oceli.
Nejvyšší mrakodrap města je dnes Willis Tower, ze kterého je úchvatný pohled na město, ale i širé dálky, kam jen kolem dohlédne.