Kamčatka a její přírodní nedotčené bohatství
Poloostrov ležící na ruském dálném východě od počátku devadesátých let láká dobrodruhy z celého světa, kteří chtějí zažít něco nového. Panenská příroda, ledovce, gejzíry, sopky a bohatý výskyt divoké zvěře dělá z Kamčatky jednu z nejunikátnějších oblastí na světě. Kamčatka Vás podplatí nádhernou přírodou pod vysokými štíty hor.
Kamčatka je 1 250 km dlouhý poloostrov, který je téměř ze všech stran obklopen vodou. Na východě ho omývá Tichý oceán, na západě Ochotské moře. Středem poloostrova se po celé délce táhne horský hřbet, tvořený většinou vyhaslými sopkami. Právě ty, spolu se všudypřítomnou vodou, jsou největším přírodním bohatstvím regionu.
Na jihu země se nachází bohatá termální oblast, kde to doslova vře. Termální prameny, bublající bahenní jezírka, zápach síry a všudypřítomná pára. Kamčatka je unikátní geotermální oblast. Na poloostrově se nachází přibližně 30 aktivních sopek a několik stovek vyhaslých. I tato neobvyklá koncentrace vulkánů zajistila regionu zápis do světového dědictví UNESCO. Většina sopek, dokonce i ty činné, jsou volně přístupné trekujícím turistům. Stačí se jen dobře vybavit na pobyt v divočině, a získat dobrého průvodce.
Nejznámější z vulkánů je asi Mutnovskij, který sice není nejvyšší hora na poloostrově, ale je z nich asi nejaktivnější. kouří a chrlí popel ve dne v noci. Naštěstí, Kamčatka je dostatečně vzdálená od všech důležitých leteckých tras, takže nekomplikuje světovou leteckou dopravu. Jiná známá sopka Gorelij má zas, kromě hlavního kráteru, i několik desítek malých. Okolí sopek obvykle tvoří lávová pole, která vznikla během tisíciletí činnosti horkých obrů. Tmavá krajina je poseta sírovými květinami a svou monotónnosti někdy připomíná měsíční povrch.
Tento poloostrov má pověst království ledu a sněhu, množství tekoucích řek však přesvědčuje o opaku. Jejich divoké vlny a krásné okolí turisty přímo láká vyzkoušet si rafting. Na toto dobrodružství se mimořádně hodí řeka Bystraja. Zájemci o trochu jinou vodu si zas určitě nedají utéct nepředvídatelné horké gejzíry. Nejvíce jsou koncentrovány v Údolí gejzírů podél řeky Gejsernaja, objeveném v roce 1941. Větších i menších gejzírů je zde asi 200, a pravidelně ze sebe chrlí horkou vodu spolu s párou. Známá turistická atrakce byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1993.
Ačkoliv se o Kamčatce tradují představy o věčné zimě, nic není vzdálenější od pravdy. Regionem prochází několik podnebních pásem, a v létě se teplota šplhá do příjemné dvacítky. V zimě klesá na minusovou teplotu, ale množství termálních jezírek a lázní dokážou rozehřát i toho nejstudenějšího cestovatele.
Kamčatka je řídce osídlena a nemá skoro žádný těžký průmysl. Lidé se zde živí rybolovem nebo zpracováním ulovených ryb. Celá oblast tedy Vás polapí nádhernou nedotčenou přírodou. Voda v řekách a potocích je stále čistá a můžete se jí bez obav do sytosti napít. Po lesních stezkách se procházejí medvědi, jeleni a lišky. Výskyt divokých zvířat je zde skutečně obdivuhodný. Orli, tuleni nebo kosatky se hojně vyskytují u pobřeží, a jejich sledování z bezpečí člunu je, stejně jako vše na Kamčatce, zážitkem na celý život.
Největším a zároveň i hlavním městem regionu je Petropavlovsk-Kamčatskij, které v roce 1740 založil Vitus Bering. Město usazené mezi sopkami obývá asi 200 tisíc obyvatel a dnes je známé hlavně pro svůj rybářský průmysl. V posledních letech se v Petropavlovsku rozmohl turistický ruch a několik společností začalo nabízet průvodcovské služby a různé výletní, lovecké a dobrodružné aktivity. Návštěvníky také přitahuje historické jádro města a ruské tržiště, nabízející čerstvé lososy a kaviár za vynikající ceny.