Moskva – červený klenot Evropy
Před pár lety bašta komunismu. Dnes se po širokých ulicích prohánějí oligarchové v extrémně drahých limuzínách, a o socialismu nechtějí ani slyšet. Ačkoliv původ miliardářů v Moskvě je pochybný, stále je tu dost lidí, kteří vám popovídají, jak to chodí na předměstí nejdražšího města světa, když nevlastní pohádkové bohatství, a do práce jezdí v počmáraném a věčně natřískaným metrem.
Město s vynikající polohou, ve středu evropské části Ruska, na soutoku Volhy a Oky, založil podle tradice v roce 1147 kníže Jiří Vladimirovič Dlouhoruký, když tu uspořádal velkolepou oslavu u příležitosti spojenectví s knížetem Svatoslavem Olgovičem. Prostředí se knížeti natolik zalíbilo, že se zde rozhodl postavit sídlo. Ve 12. století se zde sem tam zastavila migrující šlechta, aby si u knížete svlažila hrdlo. Ve 13. století utrpělo město vážně jizvy po mongolských vpádech, ale i přesto nakonec vstalo z popela, a začalo se opět rozvíjet.
Název města pramení pravděpodobně z řeky Moskva protékající městem. Je dokonalým panoptikem pádů a slávy politických režimů. Kdo se projde ulicemi a zapadne do koloritu, začne chápat, co znamenal pro skvostné město příchod sovětské diktatury ve dvacátém století. Nové stanice, přestavby, masivní rekonstrukce. Kláštery ustoupily dálnicím. Ale v dnešní době se městu opět vrací punc historické hodnoty prostřednictvím grantů a peněz na obnovu. Prohlédnout si tedy to, co tu zbylo po bouřlivých Rusech, určitě stojí za to.
Ve městě o rozloze 1 081 kilometrů čtverečních žije více než deset milionů obyvatel. A k tomu si ještě připočtěte davy turistů a byznysmenů. Město má 10 administrativních částí a 123 městských. I proto kromě širokých cest křižují Moskvu i tramvaje, trolejbusy, autobusy a metro, na které nebudete čekat více než minutu nebo dvě.
Systém dopravy je opravdu dobře fungující a chlubí se tím, že denně převeze 12 milionů cestujících. Jak již z čísel vyplývá, v Moskvě se každý někam přemisťuje a proto očekávání, že se vám na vysněné fotce z Rudého náměstí nebude nikdo tlačit do objektivu, je opravdu zcela nereálné.
Když už přijedete do města, nejlepší je mít dobře nabitou baterku ve fotoaparátu a kopec místa na fotky. Spoušť vám totiž bude cvakat, jak budete mít v prstě tik, ale to si jen budete chtít všechny ty památky odnést s sebou. Velkým lákadlem je Kreml, jehož základy zasel ještě sám kníže Dlouhoruký, a přestože padal a vstával, dnes je jednou z moskevských dominant. Tlusté zdi a dvacet strážních věží se nedá přehlédnout. Navíc se v něm můžete pokochat bohatou muzejní zbrojnicí. Rudé náměstí je zase hlavním uzlem turismu. Nejen prohlídky a vojenské vystoupení, ale i běžní lidé mají možnost projít se po místě, které se před mnoha lety nazývalo Velký trh.
Přímo na náměstí je chrám Vasilije Blaženého. A hádejte která stavba je asi na každé moskevské pohlednici? No, právě tato. Chrám je složený z malých kaplí, kde najdete fresky a typickou výzdobu. V některých místech čekají i prodejci suvenýrů. Peníze tedy určitě budete mít kde utratit. Křížem přes náměstí se dostanete k Mauzoleu Vladimíra Iliče Lenina, kde je věčně živý. Mějte ale na paměti, že nikdy nemáte jistotu, zda ho i uvidíte. Někomu se prostě znelíbíte a fotíte pouze zvenčí.
Umění chtivých potěší Divadelní náměstí s dominantní trojicí divadel. Pokud toužíte po poznání, navštivte muzea. Až dvě jsou věnovány kultovní postavě ruských dějin - Alexandrovi Puškinovi. Panoramatické muzeum Bitvy u Borodina zaujme zejména historiky. Areál Kolomenskoje patřil v minulosti carské rodině, a dnes turistům, kteří ho probádat křížem krážem. V Moskvě se také nakupuje. Jinak by nemělo pečeť luxusní metropole.
Samozřejmě, že si můžete eura a dolary změnit na rubly a utrácet na trzích nebo v levnějších částech města, ale pokud to chcete roztočit ve velkém stylu, orientujte se na Okhoktny ryad, nejnovější obchodní centrum, a Tverskaja ulice je zase top adresou pro všechny, kteří chtějí přejít nejmódnější ulici ve městě. Ptáte se na ceny? No, jako ze zlého snu. Jinak Moskvě nic nechybí. Metropole se vyrovnala s minulostí po svém. Dnes žije a dýchá kapitalismem a jen sem tam zahlédnete pozůstatky myšlenek dávno minulých, v podobě parku se sochou Karla Marxe.
Na periferii města je několik lesoparků, kam můžete uniknout od ruchu velkoměsta. Nachází se zde i národní park Losiny ostrov o rozloze 116 km 2. Z toho je ale téměř polovina území chráněna nejvyšším stupněm ochrany, a je pro návštěvníky nepřístupná. V ostatních částech můžete, v tomto bývalém loveckém revíru, absolvovat túry nebo krátké procházky většinou jen po vyznačených stezkách.
Mladí místní lidé se v noci baví stejně jako jejich vrstevníci v zemích střední a západní Evropy. Je zde dostatečně bohatý výběr barů a tanečních klubů, pro fanoušky různých hudebních stylů. Pokud se více zajímáte o konzervativnější způsoby zábavy, také v tomto případě vám Moskva vyjde vstříc. Divadlo, opera, balet, koncert vážné hudby, to vše je k dispozici. Jihozápadně od centra města naleznete i jeden unikát - Velký moskevský cirkus, který pojme až 3 400 diváků. O zábavu se zde postarají stovky účinkujících, od akrobatů až po zvířata.