Muzeum vodky v Moskvě
Když se řekne Rusko, lidi většinou napadají slova jako matrjoška, kaviár nebo medvěd. Dalším neoddiskutovatelným symbolem této obrovské země je i vodka.
Tato asociace je naprosto normální, přirozená a korektní, tento nápoj je již dlouho nezbytnou součástí důležitých událostí v životě Rusů, jako například svatba, narození dítěte, pohřeb či loučení před dalekou cestou. V novodobé historii Ruska bylo dokonce období, kdy se vodka stala jakousi národní měnou, která se používala na placení za různé menší služby. Vodka také hraje významnou roli v ruském jazyce a folklóru. Jinými slovy, vodka je důležitou součástí života, prvkem národní identity a každodenní kultury Rusů.
Naneštěstí, staletí dlouhá historie tohoto alkoholického nápoje, která zahrnuje mnoho světlých a někdy i dramatických epizod, nebyla dobře prostudována. V mnoha zemích světa byly muzea věnovány jejich národním nápojům již dávno. Například muzeum koňaku ve Francii či muzea piva v Německu a České republice. V Rusku, které bohužel mělo vždy problémy s historickou pamětí, muzeum vodky dlouho chybělo. V Petrohradě, který právem nosí pojmenování město muzeí, kde najdete muzea věnované panenkám, železniční dopravě, bankovnictví, politické kontrole či dokonce gramofonům a fonografům, vzniklo i Muzeum vodky. Ne náhodou ale bylo muzeum z Petrohradu přesunuto do Moskvy, jelikož tento slavný nápoj i jeho historie začala v 15. století, právě zde. Muzeum se nachází v jedinečném kulturně-zábavním komplexu Kreml v Izmailově, pro potěšení turistů a návštěvníků Moskvy.
Když vstoupíte do dveří Muzea Vodky, pocítíte atmosféru dob minulých. Vyslechnete si volně vyprávěný příběh o tom, co je to skutečná vodka, kdy začala její výroba, a jakou roli hrála v dějinách Ruska. Návštěvníci Muzea vodky mají jedinečnou příležitost vidět, že proces destilace vodky byl na svou dobu velmi pokrokový. V prostorách muzea můžete vidět láhve vodky různých tvarů a velikostí. Chloubou muzea je láhev vyrobena v roce 1862. Průvodci vysvětlí jak, a z čeho se vodka pije, jaké druhy vodky byly oblíbené mezi různými sociálními skupinami, aj.
Větší část sbírky muzea je věnována 20. století se všemi jeho pozvednutí a prudkými zvraty. Část exponátů se věnuje i Velké vlastenecké válce, například historce o denních dávkách vodky pro vojáky v prvních liniích. Ukázalo se, že dokument, který se tyto příděly zavedli, podepsal osobně Josef Stalin. Po válce byly zavedeny nové opatření, s cílem zlepšit kvalitu vodky a také byly objeveny nové technologie. Návštěvníci se dozvědí i o současném stavu výroby a spotřeby ruské vodky, která se považuje za vysoce kvalitní.
Exkurzi v muzeu vodky si můžete zarezervovat telefonicky na: + 7 (499) 166-50-97
Muzeum je otevřeno denně od 10:00 do 20:00 hod. .