Dovolená ve Švédsku
Představa o ideální dovolené se pro většinu lidí spojuje s odpočinkem na slunné pláži a bílém písku. Pokud ale toužíte po světě ticha, nikdy nezapadající slunce a dokonalé přírodě bez turistů, musíte se vydat na sever Evropy do jedné z nejklidnějších zemí našeho kontinentu.
Naše putování začněme od severu, kde se před námi otevírá široká oblast Laponska, jak se zjednodušeně nazývá část evropského kontinentu na sever od polárního kruhu na území čtyř států - Norska, Švédska, Finska a Ruska. Laponsko není geograficky přesně vymezené a také díky tomu, že Norové, Švédové a Finové už téměř před třiceti lety mezi sebou zrušili hranice. Laponsko žije vlastním životem.
Tradičními obyvateli této části Evropy jsou Sámové, v Česku jsou známější jako Laponci. Toto označení se v současné Skandinávii již nepovažuje za správné. Po dlouhých desetiletích asimilace této menšiny si Skandinávci vstoupili do svědomí, a snaží se zachránit kulturu původních obyvatel severní Skandinávie, která dodnes přežila. Není to tak dávno, co Sámové měli zakázáno používat vlastní jazyk a jejich kultura byla na okraji zájmu většinové společnosti. Dnes je to přesně naopak a vlády investují obrovské peníze, aby se v odlehlých oblastech udržel původní život.
Když opustíte města severního Švédska, které svým klidem a atmosférou připomínají naše lazy, v zemi, kde slunce v zimě nevychází nad obzor, a v létě ne a ne zapadnout, se ocitnete v hlubokých lesích, plných sobů, kde jen občas natrefíte na nějakého turistu. Severní Švédsko je v létě ideálním místem pro každého, kdo se chce vyhnout ruchu přeplněných letovisek a množství nervózních turistů. V oblasti Laponska žijí průměrně dva lidé na kilometr čtvereční. Takže krása.
Zimy v tomto podnebí bývají ale kruté. V létě, zejména v týdnech kolem letního slunovratu, je ale počasí moc krásné. Čarokrásná scenérie nabízí výlety neposkvrněnou severskou přírodou, kde za celý den nepotkáte člověka, ale zcela určitě vám přes cestu budou probíhat velcí hnědí sobi. Například když budete o půl druhé ráno kráčet tichém lesa s pocitem, že je pozdní odpoledne, a necháte se strhnout pohledy na nádherné zákoutí se žbluňkajícími potůčky, budete se cítit jakoby povzneseně - drsná romantika v civilizací neposkvrněné zemi.
Švédsko se většině lidí spojuje i s výrobou mobilních telefonů, které jsou dnes v zemi rozšířeny tak jako málokde jinde na světě. Ne náhodou se mobilní komunikace do světa rozšířila právě ze Skandinávie, z oblastí, kde lidé bydlí desítky kilometrů od sebe, cesty jsou v zimě neprůjezdné a tak jediným způsobem komunikace se světem zůstává mobilní telefon. Přesvědčení, že ten švédský je mnohem lepší než jeho finský konkurent, je součástí národní hrdosti. Na toto téma raději se Švédy nežertujte.
Vnímání ročních období se od toho našeho značně liší. Po nekonečných zimních měsících, plných děsivé tmy a tvrdé zimy, se v květnu začíná příroda probouzet do krátkého, ale intenzivního období léta. V celé Skandinávii je největším svátkem roku letní slunovrat, kdy se radost seveřanů z tepla a světla spojí s láskou k alkoholu a vrcholí v neskutečných orgiích, připomínajících pohanské oslavy našich předků :-).
Není se jim ale co divit. Kdo by se netěšil s prvními slunečními paprsky po půlroce tmy? Švédové se setkávají v rodinách nebo mezi kamarády, jedí sledě, jahody se šlehačkou a, no pijí. Nikde jinde v Evropě se nepije alkohol tak jako ve Skandinávii, nikde jinde od první chvíle necítíte tak intenzivně, že tento večer nedopadne pro vás dobře :-).
Pokud navštívíte Švédsko, určitě zde vyzkoušejte saunu. Tento super vynález po celodenním šlapání napraví a uvolní vaše tělo i duši. Sauna patří k základnímu vybavení každé víkendové chaty, každého obytného domu či slušnějšího pracoviště. Nikde jinde na světě se nechodí do sauny v takové míře, tak jako právě ve Švédsku.
Historie sauny má zde více než 3 000 let. Ze Skandinávie se postupně začala šířit do celého světa. Lidé zjišťovali, že sauna může mít příznivý vliv na jejich zdraví. Návšteva sauny byla vždy takovým obřadem. Musíte se řídit přesnými pravidly a postupy, které je třeba dodržet. Místní lidé věřili, že v sauně žijí dobří trolové, a ti se postarají o zdraví člověka, který saunu navštíví. I proto dnes saunu v severní Skandinávii najdete v každém větším domě, a je nepsanou povinností alespoň jednou týdně ji pořádně využít.
Švédsko milují turisté, kteří touží po tichu a samotě. Ale je to i dynamická země, otevřená světu. Švédů je jen něco přes devět milionů, ale množství tamních rodáků proslavilo svou vlast na celém světě. Vzpomeňme jen Alfreda Nobela, Astrid Lindgrenová, Carla von Linného či Anderse Celsia. Značky jako Volvo, SAAB, Ericsson, ABBA zda IKEA zná každý.
Každý pátý obyvatel Stockholmu má dnes alespoň jednoho rodiče, narozeného mimo území Švédska. Švédy potkáte jako turisty v himálajských horách, i jako dobrovolníky v uprchlických táborech v Africe. Na rozdíl od svých sousedů se Švédsko o svět intenzivně zajímá, a tento zájem ho posouvá dopředu.
A právě směs hrdé historie a moderní současnosti vyzařuje i ze Stockholmu, jednoho z nejkrásnějších hlavních měst Evropy. Staré město neztratilo svůj středověký ráz, kdy do úzkých uliček nezasvítí slunce. Ale Stockholm, je i velké náměstí Stortorget, které bylo svědkem strašidelné krvavé koupele v 16. století, kdy dánský král nechal vyvraždit švédskou šlechtu.
Nachází se zde i největší královský palác Evropy, a historická budova moderního parlamentu s nejvyšším zastoupením žen na světě. A i bohémský Södermalm, obchodní domy či pěší zóny, parky a odpočinkové části, to vše dokresluje pohodu Benátek severu, jak se Stockholm hrdě nazývá. Jen v centru této metropole najdete pětapadesát mostů, a celé město je spíše souostrovím, jako součástí skandinávské pevniny. Za pěkného letního dne je neodolatelným lákadlem i výlet na loďce do švédských Šér, a pobřežní zóny nedaleko města.
Teď se přesuneme dále na jih do okolí známých jezer Vänern a Vättern, kde na březích leží městečka Huskvarna a Jönköping - kolébka zápalek, a potom se ocitnete v Skane, oblasti, která do poloviny 17. století patřila Dánsku, o čemž dodnes svědčí silný dánský přízvuk v místním dialektu.
Jih Švédska se pokládá za obilnici země, a i proto se o něj Švédové a Dánové dlouho bili. Zvítězili Švédové a tak studentské městečko Lund s největší gotickou katedrálou, a jednou z nejvýznamnějších univerzit Skandinávie, jakož i třetí největší město Švédska Malmö dnes patří pod švédskou královskou korunu.