Kilimandžáro a jeho zajímavosti
Sníh na vrcholu Kilimandžára leží již tisíce let. Již staří Řekové píší o "velké sněžné hoře ", ale ještě v polovině 19. století nikdo nebyl schopen uvěřit v existenci sněhu kousek od rovníku. Dnes se sem můžete vydat i vy, a na vlastní oči můžete sledovat nejen africký led, ale také nádherně bílé pláže, divoká zvířata a místní domorodé kmeny.
Není to tak dávno, co se na Kilimandžáro lezlo i několik týdnů. Věčný sníh ale neustále ustupuje, a čím méně ledu na vrcholu hory je, tím více turistů na nejvyšší sopku světa přichází. Čas potřebný ke zdolání Kilimandžára se také výrazně zkrátil. Z měsíce na několik dní. Jedna z nejvyšších hor, na jejíž zdolání nepotřebujete horolezecký um ani vybavení, se tak stala další zastávkou na cestě za Africkým safari a luxusními přímořskými letovisky.
To má i mnoho výhod, ale také mnoho úskalí. Celkem hodně lidí si prostě zaplatí zájezd do Afriky s výstupem na Kilimandžáro, a žijí v domnění, že tato hora je jen o trochu vyšší než Říp. Podle oficiálních údajů, vrcholu Kilimandžára dosáhne zhruba 50 procent z 20 tisíc lidí, kteří se o to pokusí. Kromě úrazu zde totiž při rychlém stoupání (vrchol Kilimandžára je možné dosáhnout za 5 dnů) hrozí i zrádná výšková nemoc.
Musíte na cestě na tento vrchol postupovat přesně podle pokynů vašich průvodců, nemusíte se bát. Účast místních průvodců je navíc při výstupu povinná a bez nich vás opravdu nikam nepustí. Při vstupní bráně na Kilimandžáro, Marangu gate ve výši 1 980 metrů nad mořem, si musíte pronajmout také kuchaře a nosiče. Celá výprava tak není levnou záležitostí - pokud necestujete s cestovní kanceláří, která vše vyřídí za vás, připravte si zhruba 150 dolarů na den a osobu + spropitné průvodci.
Potom se ale již můžete těšit na neuvěřitelnou cestu pěti vegetačními stupni, která začíná v africkém buši a končí v ledovcových horách. Na 5 895 metrech projdete deštným pralesem, uvidíte divoké a krásné květiny či prastaré stromy, ale také pustinu a strmé štíty okolních vrcholků.
Jakmile se potom, ocitnete na vrcholu Kibo, což je poslední místo s výskytem pramenité vody, čeká vás již jen zima a horská poušť bez vegetace. Ve výši 4 000 metrů nad mořem zde často někdo z výpravy zůstává, neboť na vrchol je to ještě dalších dlouhých 1 800 metrů. Na Uhuru Peak, nejvyšší bod Kilimandžára, se odchází o půlnoci, a pokud jde vše podle plánu, uvidíte to nejkrásnější svítání na světě, a to z vrcholku střechy Afriky.
Nádherné ledovce s vycházejícím sluncem odrážejí všechny barvy duhy, a pod sebou vidíte mraky i Tanzanii. Někde v dálce uvidíte i azurové moře, na jehož březích zanedlouho najdete zasloužený odpočinek. Relaxovat můžete buď na plážích Tanzanie či v luxusních střediscích Keni nebo se vydat za kořením přesycen ostrov Zanzibar.
Na západě najdete nízké kopce, na východě krasové jeskyně a údolí. Toto vše je zabaleno do skvostného pláště bílých pláží, a bohatého podmořského světa. Krom rajského koupání se můžete vydat prozkoumat i plantáže koření, tropický prales nebo historické Kamenné město s úzkými uličkami, sultánského paláci či perskými lázněmi. V oblasti zvané Kirimkazi můžete vidět delfíny a pokud zatoužíte poznat více z africké fauny, tak není nic jednoduššího než proplout moře, a rozjet se na pravé africké safari.
Tradiční je ranní safari, kdy je možné vidět kočkovité šelmy při lovu, nádherný je také západ slunce, v jeho oranžových paprscích můžete pozorovat, jak se koupou plameňáci a sloni. Vydat se můžete také na dobrodružné noční safari, děsivě krásné a húúúú strašidelné.
Celou velkou pětku vám představí třeba tanzanský národní park Serengeti, který je proslulý každoroční migrací obrovských stád zvěře. Na území tohoto národního parku se můžete setkat tváří v tvář se lvy, leopardy i gepardy. O kus dále najdete i další tanzanský skvost - národní park Ngorongoro, který leží v propadlém kráteru sopky. Díky své uzavřenosti před okolním světem zde funguje unikátní ekosystém, který žije svým vlastním životem.
Ať už se rozhodnete jít do Afriky na safari nebo za exotickým relaxem, tak se určitě zamilujete do té fantastické země. Zdejší divočina afrického buše, sníh a led na Kilimandžáru i mírumilovný podmořský svět ve vás probudí posvátný respekt k magické síle přírody všude kolem.
Jako první zdolal Kilimandžáro Němec Hans Meyer v roce 1889, od té doby se ale mnohé změnilo, a tak se o výstup může pokusit prakticky kdokoliv s dobrou fyzičkou. Vrchol můžete zdolat po celý rok, nejvhodnější je však září, říjen a období od ledna do března.
Kilimandžáro nese také další jména, jako je Uhuru (svoboda ), Oldoinyo Oibor (bílá hora) a Kilima Njaro (svítící hora ) . Aby vás však do Tanzanie pustili, musíte být očkování proti žluté zimnici.