Ostrov Ellis Island
New York je více než sto let vysněným městem mnoha cestovatelů. Město vás bude lákat svými monumenty jako je Socha svobody, Empire State Building nebo Times Square. Ale navštívit zde můžete i ostrov Ellis Island, který zůstává často zastíněn známějšími památkami.
Vysvětlení pro ty, kteří nevědí, o co jde, Ellis Island je maličký ostrov, který naleznete kousek od Manhattanu. Byl částečně vybudován uměle, a v Americké historii sehrál velmi významnou roli. V období mezi lety 1892 a 1954 přes tento ostrov prošly tři čtvrtiny všech přistěhovalců do Spojených států amerických. První, kdo otevřel velkou éru přistěhovalectví, byla Annie Moore se dvěma bratry z irského Corku, která cestovala za mámou žijící v USA. Úředníci je slavnostně přivítali a věnovali jim 10 dolarů na úspěšný začátek v nové zemi.
Dominantou ostrova je velká budova s obrovskou halou, kde se soustřeďovali přistěhovalci. Na ostrov nepřicházeli všichni cestující zaoceánských lodí. Pasažéři z první a druhé třídy byli považováni, díky svému majetku, za perspektivní, a vstup do země měli mnohem jednodušší. Ostrov se tak stal přestupní stanicí pro celé chudší rodiny nebo mladé muže, kteří sem přicházeli s cílem vytvořit zázemí dalším příbuzným. Už při vystupování z lodi byli všichni podrobováni nejprve rychlé vizuální kontrole zdravotního stavu. Potenciálně nemocní dostali křídovou značku, která znamenala další proces vyšetření.
Některým se podařilo dostat do země díky své šikovnosti, když si označkované šaty otočili naruby. Vstupu předcházely další testy - například inteligenční, nebo pohovor s imigračním úředníkem, kde bylo třeba zodpovědět 29 otázek. Navzdory pověsti "ostrova slz", se celá procedura dala absolvovat za několik hodin, a bez větších komplikací. Ale ne každý přistěhovalec měl takovýto šťastný osud. Nejdelší pobyt v tomto středisku trval prý až 4 roky, a přesto se dotyčný nešťastník vstupu nakonec nedočkal. Brány ostrova se zavřely 12.11.1954, a ostrov zůstal opuštěný až do roku 1990. Tehdy zde po renovaci vzniklo Muzeum imigrace - jako symbol amerického snu, který byl umožněn milionům přistěhovalců.
Muzeum dnes zahrnuje téměř celý ostrov. Prohlídka se dá absolvovat samostatně nebo spolu se zastávkou na Soše svobody. Mějte na paměti, že počet vstupenek bývá omezen, a tak si je třeba obvykle kupovat alespoň v denním předstihu, a doporučuje se začít prohlídku co nejdříve, protože odpoledne se již celá trasa stihnout nedá. V muzeu jsou tři patra exponátů připomínajících každý detail imigračního procesu: obrovská přijímací hala, sklad zavazadel, jídelna, nemocnice. Jsou zde archivy, fotografie a nahrávky. Na začátku prohlídky je návštěvníkům puštěn dokumentární film s názvem "Ostrov naděje, ostrov slz", který ukazuje i smutné příběhy, kdy se přistěhovalci, i přes dlouhé cesty a snahy, dočkali pouze vyhoštění, a cesty domů. Mohutnost velké haly, která sloužila jako "čekárna", dotváří celkovou atmosféru muzea.
Historická budova kontrastuje s moderními mrakodrapy nad vysněným Manhattanem, vzdáleném jen pár kilometrů přes moře. Na břehu moře jsou obrovské plotny, kruhový památník obsahující statisíce jmen přistěhovalců, kam postupně přibývají další. Dnes si zde najde svého předka prý každý čtvrtý Američan. Kromě seznamů jmen je zde možné v naskenovaných dokumentech v počítači najít elektronicky zpracované záznamy lodních společností, archivované dokumenty o přistěhovalcích a fotky jednotlivých lodí.
Za poplatek je možné si koupit kopie dokumentů z archivu.