Velká Británie a jejich vánoce
S množstvím alkoholu, který se zkonzumuje během svátků, se spoustou dárků, hlavně pro své ratolesti, s množstvím až kýčovité výzdoby nejen uvnitř příbytku, ale i před ním a s nenormálním množstvím jídla a peněz, které se utratí přes tyto svátky klidu a radosti je až neskutečné. a občas neuvěřitelné.
Nejkrásnější svátky v roce si vědí obyvatelé Británie opravdu vychutnat, neboť se již od konce Vánoc se chystají a těší na ty další. Z výplaty si v rámci firmy nechají strhávat měsíčně během roku určitou finanční částku, kterou dostanou těsně před Vánocemi, aby mohli své úspory utratit na nákup dárků.
V práci už místní lidé většinou "vypnou" i tři týdny před svátky, a o ničem jiném než o vánoční večeři, výprodejích, dárcích, vánočních koncertech se v hospůdkách ani nemluví. Kolegové si chodí posedět před Vánocemi do anglických hospůdek, kde si dají dobrou večeři a baví se. Již několik týdnů před Vánocemi posílají vánoční pohlednice svým rodinám.
Vánoce v Anglii jsou hlavně o dětech. Vše se točí kolem nich. Na Christmas Eve, což je 24. prosince, anglické děti věší ponožky na konec postele, protože věří, že „Santa“ přijde přes komín, a zaplní ponožky sladkostmi. V tento den většinou zdobí rodiny v Anglii spolu stromeček, ale hlavní vánoční den je pro ně 25. prosinec. Ráno v tento den děti utíkají rozbalit si dárky, které najdou pod stromečkem.
Vánoční oběd se v této zemi skládá z pečeného krocana s brusinkovou omáčkou, pečenými bramborami, vařenou zeleninou jako je mrkev a růžičková kapusta. Podávají k tomu i malé pečené klobásky obalené ve slanině. Vánoční pudink vyžaduje přípravu už před Vánocemi, ale jelikož jeho příprava je složitá, a náročná na čas, proto většina Angličanů si již tuto dobrotu koupí již hotovou. Podává s brandy omáčkou.
Po vánočním obědě většinou rodiny tráví spolu čas díváním televizoru. Vysílá se v ní projev královny, a hraním společenských her. Další den se rodiny navštěvují a pořádají se i večírky pro přátele. V tento den začínají i výprodeje, kdy lidé už od rána stojí před obchody v řadách, aby dostali to nejlepší zboží za znatelné ceny. Posledních pár let nám nemuseli Angličané ani závidět bílé Vánoce, jelikož se sněhové nadílky dočkali i oni.
Silvestr tráví místní lidé většinou v hospůdkách, které si musí ale podobně jako u nás dopředu rezervovat, nebo doma v kruhu přátel. Velká města podobně jako v České republice mají program v podobě vystoupení hudebních skupin a moderátorských vstupů. Ti majetnější si užívají Silvestr například v restauraci na lodi na řece Temži. Ohňostroj můžete zažít hlavně v těch větších městech jako Londýn či Birmingham. Pokud budete slavit Silvestra v Anglii, mějte na paměti, že i tam je prvního ledna také jako u nás svátek, kdy je vše zavřeno.