Bedford - na březích řeky Great Ouse
Na světě je téměř 30 míst s názvem Bedford. Mohou za to rodáci z anglického Bedfordu, kteří se v minulosti rozprchli do všech stran světa, a po svém rodišti pojmenovali nová místa, kde se usadili. Proto pár míst s názvem Bedford najdete také v USA, Austrálii, Africe či Kanadě.
I když má anglický Bedford pouze kolem 90 tisíc obyvatel, na ulicích se to hemží různými etniky a jazyky. Napočítali byste je i kolem šedesáti, což je skutečně zárukou velké pestrosti tohoto relativně malého města. Bedford je centrem nemetropolitního hrabství Bedfordshire, a v Londýně jste odtud asi tak za hodinku. Poloha Bedfordu je o to lepší, že "na skok" je to i do dvou známých měst Anglie, a to do Oxfordu a Cambridge.
Město Bedford není žádným mladíkem. Místní hrad zde byl postaven již krátce po bitvě u Hastingsu, která se odehrála v roce 1066. Název města se spojuje se Sasem jménem Běda, který na tomto místě založil první osadu. Ford zase znamená v angličtině brod řeky, která hrála odjakživa při založení osad strategickou roli. Bedford získal ve středověku privilegium pravidelně pořádat trhy, což mu dodalo důležitost. Nejtypičtějším řemeslem zde bylo zpracování vlny. Rozkvět města nastal koncem 17. století, kdy se začala sjíždět řeka jako nejlevnější způsob přepravy zboží. Kolorit obyvatelstva Bedfordu se rozšířil v minulém století, domov zde našli hlavně Němci, Židé, Irové a Italové, dále Pákistánci, Indové a Bangladéšané, no a v posledních letech i Poláci.
Řeka Great Ouse se v teplém období přeměňuje na ideální místo na romantickou procházku. Břehy této řeky jsou zkrášlené květinami a křovinami, koruny košatých stromů šumí spolu s řekou, a tak se nedá nepodlehnout kouzlu procházky. Bedford nepolevuje ani v své snaze zachovat si něco z tržního centra středověku. Různé druhy trhů sem lákají ty, kteří si chtějí ve čtvrtek zamlsat na kvalitním jídle nebo v pátek odnést všechnu voňavou nádheru ze zahrad trhovců. Pravidelně se zde koná i trh starožitností, řemesel a umění.
Nakupovat, nakupovat, nakupovat. To je v Bedfordu snadné a možné nejen díky nákupnímu centru The Harpur centru, ale i díky třem stovkám dalších obchodů, které se ve městě perou o přízeň zákazníka. Kolorit národností, který zde žije, rovněž rozšiřuje sortiment i o specifické zboží a služby spojené s potřebami přistěhovalců.
Symbolem města je Castle Mound, drobná dřevěná stavba, která je postavena na místě původního hradu zničeného ještě v 13. století. Pokud chcete pátrat více po historii města,Bedfordské muzeum bude skvělou volbou, nezůstane v něm totiž žádná otázka nezodpovězena. Toto muzeum obsahuje sbírky přírodovědného i uměleckého charakteru, numismatické i archeologické sbírky, které vám dovypráví příběh města. Z galerií je známá zejména Cecil Higgins Art Gallery, která na odiv nenabízí díla nikoho méně slavného jako je Picasso, Gainsborough nebo Turner.
Snad nejslavnějším rodákem města je John Bunyan, autor známého díla Cesta Poutníka, z roku 1678. Toto dílo patří mezi nejpřekládanější křesťanské díla vůbec. Muzeum Johna Bunyan je proto vyhledáváno těmi, kteří se chtějí o autorovi dozvědět co nejvíce. Pokud vás vaše kroky zavedou do Bedfordu, vychutnejte si ho co nejvíce. Přijdete na to, že i všední může být moc krásné.