Cornwall - Země Keltů a dávné minulosti
Přestože leží na okraji Spojeného království, některé jeho oblasti patří mezi hlavní centra turistického ruchu na britských ostrovech. Má dlouhou, předlouhou historii, množství památek a oplývá nádhernými přírodními scenériemi, které stojí za to navštívit.
Na jihozápadě Anglie, kde se rozprostírá cornwallský region, si můžete vybrat, zda se projdete po nádherných skalnatých plážích atlantického pobřeží, nebo se pokocháte výhledem ze starých hradů na rozsáhlé zalesněné údolí. V nich natrefíte i na nesčetné starověké památky. Keltské kříže a kamenné kruhy, které se velmi podobají jinému divu z Anglie, kamenným sloupem - Stonehedge, a připomínají dávné dějiny. Ve vnitrozemí se rozkládají i zbytky osad z doby železné. Kromě pevniny stojí za to navštívit i okolní ostrůvky, které jsou součástí souostroví Scilly patřícího pod Cornwall.
Cornwall je protkán pomyslnou "sítí" rybářských vesniček a usedlostí. V tamních restauracích a hospůdkách ("puboch") vám nabídnou rozličné mořské speciality. A jaké by to bylo nedat si vynikající pochoutku v tradičním anglickém hostinci. Cizinci mají o ně veliký zájem. V rybářském osídlení Port Isaac vám při večeři zanotují i místní lidoví zpěváci. Na cornwalleské písně, opředené historickým a přírodními motivy jsou zde nanejvýš hrdí. Často jsou slyšet při pečení tradičních pasties - bochníky z lístkové těsta plněné masem nebo zeleninou.
V každé lokální pekárně dostanete známý, velmi chutný cornwalský bílý nebo šafránový koláč. Rybářský průmysl zde vzkvétá v četných přístavech, jako jsou Newlyn, Mevagissey, Falmout, Looe či Polperro. Nad ránem loví rybáři na malých bárkách nejčastěji v malebných zátokách Port Isaac, Cadgwith a Mullion. Už jsme zmínili, že Cornwall nabízí nekonečné možnosti vycházek do přírody. Jednou z nich je tropický deštný prales Eden. Jde o trochu netypickou turistiku, protože ji absolvujete pod střechou největšího skleníku na světě. Kvete zde více než 5 000 druhů rostlin a návštěva této netradiční atrakce je absolutní nutností.
Na své si přijdou i milovníci umění a tradičních řemesel. Ve městě St Ives otevírá brány asi 30 galerií a specializovaných obchůdků. Podobně je to i v dalších městečkách. Nepsanou kapitolou je zde hrabství Truro. V něm se tyčí stejnojmenná katedrála, jejíž základové kameny dal na konci 19. století zasadit princ z Walesu. Město je také domovem Corwallského královského muzea a galerie. Neměli byste si nechat ujít ani další lákadla jihozápadu Britských ostrovů. Z velkého výběru vzpomeneme alespoň Národní muzeum v Folmouthe, středověký, pověstmi opředený hrad Tintagel a horu svatého Michaela. Každý kdo navštíví Cornwall v květnu, by si neměl nechat ujít květinový den v Helstonu a festival umění a literatury ve Fowey.
V Cornwallu žije asi 530 - tisíc obyvatel. V regionu funguje několik menších letišť. V případě zájmu můžete na cestu do Cronwallu využít některou z vnitrostátních linek odlétajícím například z Londýna. Jedním z výrazných lákadel pobřežního Cornwallu je surfování. Pro milovníky tohoto sportu mají místní lidé v nabídce několik různých kurzů. I proto dostaly tamní pláže a letoviska přívlastek " mekka surfařů ".
Cornwallských kraj je i vysněná oblast filmařů. Zde se natáčely snímky podle děl slavné spisovatelky Rosamunde Pilcherové. Autorka má ve vesničce Lelani u zmiňovaného městečka St. Ives svůj rodný dům. Trochu jiná káva je příběh z pera Arthura Conana Doyla. Otec Sherlocka Holmese nechal po cornwallských polích pobíhat baskervillský psa. V romantickém prostředí Cornwallu se odehrává i román Hospoda Jamajka od Daphne du Maurier.
Romantikou prosycena oblast západního cípu Anglie poskládaná ze žulových kopců, tisíciletých skal, středověkých hradů, pobřežních majáků pohostinných rybářských vesniček a tradičních hostinců přitahuje nejen v létě ale i po celý rok.