Dávná Stonehenge
Nesmírně dlouhou dobu se vedou spory o tom, kdo stojí za vznikem této starobylé památky či jak vznikla a pro jaký účel sloužila. Přestože odborníci vyvíjeli a vyvíjejí obrovské úsilí, původní význam stavby se ztratil v nemilosrdných mlhách času.
Z tohoto důvodu se k původnímu vzniku a významu stavby zachovalo velké množství legend. Místní lidé věřili, že Stonehenge je dílem ďábla, který ho stvořil za jedinou noc, a škodolibě věřil, že lidé nikdy nepřijdou na to, jak dílo vzniklo. Ale mnich, který se tajně skrýval v pozadí, ďábla přelstil. Zasáhl ho kamenem, který je do dnešních dob umístěn na kraji Stonehenge.
Pravdou je, že i v dnešní době se můžeme skutečně jen domnívat, jaký byl původní význam díla. Je možné, že magická stavba sloužila pro pozorování zatmění, letních a zimních slunovratů.
Stonehenge, v hrabství Wiltshire v jižní části Anglie, je vděčným výzkumným objektem vědců a oblíbenou turistickou atrakcí. Stvoření kamenného skvostu vyžadovalo množství detailních plánů, času, lidského umu a úsilí. Tato starobylá památky vznikla mezi lety 2950 až 1600 př.nl ve čtyřech etapách.
Travnaté venkovské pole je domovem velkolepého kamenného památníku tisíce let. Vnitřní bloky kamene jsou uspořádány do tvaru jakési podkovy, vnější do kruhů a oba obklopují příkop, který se nachází uprostřed. Vnější kamenné lemy jsou v podstatě pilíři, které drží mohutné trámy z kamene. Kromě toho se vedle hlavních kamenných zdech a v okolí stavby nacházejí další menší kameny a jámy.
V současnosti patří Stonehenge ke kulturnímu dědictví UNESCO, které v tomto moderním světě plném vědy a techniky připomíná, že člověk je od počátku svého bytí na Zemi skutečně vynalézavým tvorem. Ohromující pohled na Stonehenge v době bouře, úplňku, vycházejícího slunce či měsíčního úsvitu je zážitkem na celý život, který se nezapomíná.
Návštěva Anglie bez pohledu na Stonehenge není skutečným pobytem v této zemi.