Gibraltar - skalnatý kousek Evropy
Strategický bod mezi Atlantikem a Středozemním mořem. V Evropě, ale na dosah Afriky. Ve Španělsku a přece britský. S bohatou historií. Gibraltar je místo, které láká stále více turistů a cestovatelů.
Gibraltar je poloostrov dlouhý 6 km. Hranice se Španělskem má dlouhou 1,2 km, a je údajně nejkratší mezistátní hranicí. Jeho často používaná přezdívka " Skála " mluví sama za sebe. Skutečně se jedná pouze o skalní výběžek do moře, který má ale cenu zlata kvůli zmiňované strategické poloze.
Jako první o něj projevili zájem starověcí Řekové. Od 8. do 15. století ho ovládali Maurové. Jméno Gibraltar je právě z tohoto období a je odvozeno od slova Džabal al-Tárik (Tárikova skála). Potom zde kralovali Španělé, dokud je nevystřídali Britové. Španělsko by rádo považovalo tento kousek země za svůj, Británie by si ho ráda navždy ponechala. Poslední referenda o připojení ke Španělsku prokázaly, že obyvatelstvo Gibraltaru si přeje zůstat britským územím. A tak je tu úředním jazykem angličtina, ačkoliv je slyšet často i španělštinu, portugalštinu a italštinu. Skoro všichni místní lidé Gibraltaru (cca. 30 000 lidí) žije ve stejnojmenném městě Gibraltar.
Jak již bylo řečeno, Gibraltar je kouskem země, ale i přesto se sem rádi hrnou turisté. Hotely a možnosti ubytování tu proto praskají ve švech. Levnější i pohodlnější je se ubytovat na španělské straně, například v blízkém městě La Linea. Přes den se Gibraltar stává asi nejrušnější skálou na světě, protože po ní "lezou" proudy turistů i místních lidí. Britové se zde cítí jako doma. Najdete zde britské restaurace, obchody i kavárny.
Návštěva Gibraltaru se často spojuje s nakupováním. Main street je hlavní, a zároveň i obchodní ulicí, kde se dá skvěle nakoupit. Často se zde nakupují tabákové a lihové výrobky. V okolí této hlavní ulice jsou různé malebné čtvrti a uličky, kam se vyplatí zatoulat se.
Asi 300 m nad mořem je situována jeskyně St Michael 's Cave, která byla známá již Římanům. Často se zde konají koncerty, a tak se dá spojit obdivování umění přírody a umění, které vytváří člověk, do působivého celku. Jelikož je Gibraltar místem prvního objevu lebky neandrtálce v Evropě, ti, kteří milují archeologii a historii jistě rádi navštíví Gibraltar Museum. Je zde také exhibice z dalších historických období: fénického, řeckého, římského, maurijského, španělského i britského. Sbírka zbraní z období let 1727-1800 bude nepochybně zajímavá pro ty, kteří se zajímají o historické zbraně.
Gibraltar je nejjižnější položeným místem Evropy. Europa Point je proto jednou z hlavních atrakcí poloostrova. O pocit být na nejjižnějším místě v Evropě stojí totiž nejeden turista. Malebné pohledy nabízí Upper Rock Nature Reserve. Krása přírody v podobě několika stovek druhů rostlin jistě okouzlí milovníky flóry. Toto místo je také migrační zónou ptáků, je se tedy pořád na co dívat. Gibraltar se honosí kuriozitou, že je jediným místem v Evropě, kde žijí jediní volně žijící primáti v Evropě (kromě člověka), a jsou to opice makaků. Na poloostrově panuje legenda, že Gibraltar bude do té doby britský, dokud zde budou žít makakové. I proto je místní lidé hýčkají, a tak přirovnání "drzý jako opice" zde platí úplně. Stačí, že si všimnou, že máte něco k zakousnutí.
Po celý rok je na poloostrově příjemné klima. Zimní teploty se pohybují od 11 ° C-16 ° C, letní teploty dosahují v nejžhavějších měsících průměr kolem 27 ° C. Gibraltar nemá celoročně nouzi o zájem ze strany turistů. Asi proto, že je bizarní ve své britsko-španělské jedinečnosti a v blízkosti Afriky "co by kamenem dohodil.