Doprava v Berlíně
Město má rozsáhlou, kvalitní a spolehlivou síť městské dopravy, která zahrnuje metro (U-bahn), vlaky (S-bahn), autobusy, busy, tramvaje a lodě. Jelikož je Berlín opravdu velký, městskou dopravu jistě využijete. Nikdy nejezděte na černo! Revizoři jsou na každém rohu. Do autobusů byste navíc měli nastoupit přes řidiče a ukázat mu platný lístek. Pokuty jsou opravdu vysoké, zhruba 50 €, které musíte zaplatit na místě.
Městská doprava v Berlíně rozlišuje typy lístků podle doby, po kterou můžete lístek využívat. Jedná se o běžný lístek, denní, týdenní, měsíční a roční permanentku a skupinový lístek. Pokud jedete do města hlavně za turismem a zůstanete alespoň na jeden den, rozhodně doporučujeme zakoupení permanentky.
Metro (U-bahn)
Berlín má velmi rozsáhlou síť podzemních drah, a metro je asi nejčastějším prostředkem hromadné dopravy v Berlíně. Celkově je metro rozděleno na 10 linek na dráze až 143 kilometrů. Nejzatíženější linky jsou linky U1 a U2, které projíždí centrem města. Některé ze stanic metra v centru města, mají svou historii a zvláštní vzhled, který jim byl za celá ta léta ponechán. Metro má v Berlíně dokonce i své vlastní muzeum. Poslední metro jede v Berlíně krátce po půlnoci.
Vlaky (S-bahn)
Velmi využívaným a pohodlným dopravním prostředkem v Berlíně je i vlak, který má ve městě 15 linek. Ve všední dny jezdí vlaky od 4:00hod do 1:00hod ráno, v sobotu pak od 5:00hod do 1:00hod ráno, a v neděli od 6.30hod do 1 hodiny ranní. U S-bahnu můžete využít panoramatickou okružní jízdu městem po tzv. Berliner Ringbahnu, který jezdí v kruhu kolem města. I S-bahn má své vlastní muzeum.
Metrotram, metrobus, autobus
Metrotramvaje a Metrobusy tvoří povrchovou dopravu v Berlíně od roku 2004. Tato doprava je označena písmenem M, a typické jsou především svými krátkými intervaly - maximálně 10 minut. Metrobusy jsou většinou vysokokapacitními autobusy, což znamená kloubové autobusy nebo doubledeckery. Moderními dvoupatrovými autobusy se svezete hlavně v bývalé západní části města. V bývalém Východním Berlíně se pořád používají kloubové nebo zcela běžné autobusy. Do autobusů se ve většině případů vstupuje přes řidiče, kterému byste měli ukázat platný lístek. Všechny zastávky autobusů jsou označeny písmenem H (Haltestelle).
Lodě
Vzhledem k tomu, že k Berlínu patří i velké vodní plochy, tak je nedílnou součástí jeho hromadné dopravy i několik trajektů, které najdete zejména v jihozápadní části města v oblasti jezer Wannsee a Havel.
Jízdní kola
Řada Berlíňanů jezdí do školy nebo do práce na kole. Berlín má k tomuto typu dopravy i skvělé technické podmínky. Povrch celého města je víceméně rovinatý, a navíc se skoro na každém chodníku nachází cyklostezka.
Užitečná informace:
Pokud se v Berlíně budete zdržovat pár dní a budete chtít jezdit, tak doporučujeme Berlin Welcome Card. Je to permanentka pro městskou dopravu na 48 hodin, 72 hodin nebo 5 dní, která nabízí 50% slevu na více než 140 atrakcí ve městě (tj. muzea, galerie, divadla, průvodce městem apod. Základní karta Berlin Welcome Card zahrnuje různé typy, doporučení a mapu města. Kartu si můžete koupit v automatech metra a vlaků či u řidičů autobusů. Mapu a průvodce si potom můžete vyzvednout ve specializovaných turistických centech, nebo centrech BVG po předložení vámi zakoupeného lístku. BWC si také můžete zakoupit v některých hotelech.