Doklady, které byste neměli při cestování do zahraničí zapomenout doma
Tento článek je určen pro cestovatele, kteří se teprve pro tuto zálibu rozhodli – začátečníci :-). Zde se dozvíte něco k základům, které doklady si sebou určitě nezapomenout při cestování.
Cestovní pas
Tento cestovní doklad budete potřebovat vždy při cestách mimo Evropu. Málo kdo ale ví, že cestovních pasů můžete mít až tři kusy. Mějte raději vždy „cestovatelskou zálohu“ což jsou dva ks pasů. Jeden z nich si uschováte v hotelu a s jeden si necháte u sebe. Co je ale velice důležité – vždy dávejte celníkovi při odjezdu stejný pas jako při příjezdu (máte v něm vstupní razítko), neboť ve spoustě státu by to mohli brát jako padělek. Což nám jistě za problémy nestojí
Občanský průkaz
Občanský průkaz si bereme vždy a všude sebou. No a jinak to není ani, když jedete do zahraničí. Svobodně můžete cestovat v rámci členských států Evropské unie, i Schengenského prostoru, a to pouze s platným občanským průkazem. Kromě členských zemí EU, můžete na občanku vycestovat i do dalších států, které udělují výjimky. Jsou to:
Albánie, Belgie, Bulharsko. Dánsko, Černá Hora, Estonsko, Francie, Finsko, Chorvatsko, Itálie, Island. Irsko, Kypr, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Lichnštějnsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Makedonie, Německo, Norsko, Nizozemí, Portugalsko, Polsko, Rumunsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Slovinsko, Srbsko, Slovensko, Skotsko, Velká Británie, Wales. Je jich opravdu mnoho kam vám bude stčit jen OP.
Před cestou si naskenujte kopie
Pokud můžeme doporučit, určitě si naskenujte do počítače nebo do telefonu kopii pasu a letenky. Stačí z přední strany. Je to pro případ, kdybyste doklady ztratili nebo vám byly ukradeny. V žádném případě nemějte doklady stáhnuté na flash disku a jiných velice snadno zapomenutelných zařízení.
Když už náhodou doklady v zahraničí ztratím
Pokud ztratíte očkovací průkaz nebo ten mezinárodní řidičský, tak v tu dobu nemusíte panikařit. Nic se neděje, neboť je již s největší pravděpodobností nebudete potřebovat. Pokud ale ztratíte pas nebo OP je to horší, ale situace je také řešitelná. Stačí udělat jen dva kroky:
: musíte jít na policii a ztrátu nahlásit hned jak zjistíte, že doklad nemáte. Tam vše popíšete a policista s vámi sepíše protokol. S tímto protokolem potom hned vyhledejte evropský honorární úřad v té dané zemi, kde se nacházíte. Popřípadě český. Pokud budete cestovat v EU, tak vám tento protokol na letišti postačí s jakýmkoliv dokladem s fotografií.
: na honorárním úřadu vám bude za poplatek cca 400 Kč vystaven nový cestovní doklad, který vám ale poslouží jen jako „vstupenka“ pro návrat domů. Aby vám pracovník úřadu mohl vystavit tento doklad bude potřebovat buď ten sken vašich dokladů, nebo pokud s vámi někdo cestuje, kdo se prokáže svým dokladem a může stvrdit svým podpisem pravost vašich údajů, tak taky není problém.
Mezinárodní řidičský průkaz
Pokud zamýšlíte, že si budete v zahraničí půjčovat auto, tak je mezinárodní pas naprosto nezbytný. Jediné co vyřízení tohoto průkazu musíte udělat je, že si vystojíte frontu na příslušném úřadě, dodáte jednu fotografii a zaplatíte poplatek. Mezinárodní řidičský průkaz se vydává na počkání Mějte na paměti, že při vyřizování řidičského průkazu je vhodné zmínit, do jaké země se vydáváte, neboť se vyřizují dva druhy - Ženevský a Vídeňský s různou délkou platnosti a s různým seznam zemi, které daný typ akceptuji.
Mezinárodní očkovací průkaz
Pokud vyjedete do zemí, kde se vyžaduje povinné očkování proti žluté zimnici je vaší povinností tento průkaz vlastnit. Také by měl být zcela běžným standardem pro časté cestovatele. Stačí si zajít do očkovacího centra, kde vám ho za 100 Kč vystaví na počkání.