Historické hrobky v Hajdarábádu
Jedna za druhou se hrobky zvedají k nebi v rozsáhlém zeleném areálu na okraji Hajdarábádu. Kopule a síně s vytesanými islámskými nápisy a vyzdobené koncentrickými vzory, oblouky velkolepé svým designem a velikostí, strašidelné svojí funkcí a osamělé polohou. Areál je místem posledního odpočinku obávaného rodu Qutb Shahi, který z jihoindického Hajdarábádu vládl království Golconda 169 let v 16. a 17. století. Když ale dynastie Qutb Shahi ustoupila do historie, hrobky byly zapomenuty, pokryl je prach a postupně chátraly.
Až do nedávna. Památkový areál Qutb Shahi Heritage Park tvořený 75 stavbami rozmístěnými na 108 akrech je rekonstruován v rámci 10letého projektu zaměřeného na renovaci jeho velkolepé původní podoby. Organizace Aga Khanův kulturní trust řídící projekt označuje hrobky za jednu z nejvýznamnějších islámských kulturních památek v Indii. I když v minulosti nesloužily hrobky jako významnější turistická atrakce, mluvčí trustu řekla CNN, že očekávají desetinásobné zvýšení počtu návštěvníků, jakmile bude renovace dokončená.
Budou potřeba miliony hodin práce...........
Projekt, který započal v roce 2013, zahrnuje renovační a restaurátorské práce na všech památkách v areálu. Týká se to 40 velkolepých mauzoleí, 23 mešit, 6 hlubokých studní se schody, lázní hammam, pavilonů a zahradních staveb. Žulové hrobky mají typický vzhled a spojují prvky perského, hinduistického, paštanského (afgánského) stylu architektury. Mluvčí říká, že podstatné práce už proběhly na 20 stavbách, zatímco současně probíhají krajinné úpravy na vnějších plochách v celém areálu. Práce na budovách se zaměřují na opravy prasklin a vyboulenin a doplnění chybějících architektonických prvků, jako je kamenická či štuková výzdoba. Aby byla uchována autenticita památek, používají se pouze původní materiály, jako je vápenná malta a kámen. Obrovský tým tradičních řemeslníků provádí nejjemnější práce pomocí ručních nástrojů.
„Je důležité připomenout, že Indie má silnou tradici stavitelství, která - přestože slábne – je stále naživu,“ říká mluvčí. „Řemeslníci, kteří ručně otesávají kámen, jsou schopní posoudit, jestli má nějaké deformity, navíc při lze ručním otesávání dosáhnout patiny původních kamenů.“
První fáze projektu bude dokončena v roce 2018. Projekt je tak rozsáhlý, že odhadem bude vyžadovat několik milionů hodin práce kameníků, štukatérů, zedníků, tesařů, výrobců glazovaných kachlí a zahradníků. Kromě toho existují plány na postavení muzea a pěší stezky v areálu. Přestože první fáze bude dokončena až počátkem roku 2018, návštěvníci se už teď mohou procházet po většině areálu a obdivovat renovační práce, které už byly dokončeny. Už dnes je skvělý čas k návštěvě. Podle vyjádření trustu budou po hrobky po rekonstrukci patřit spolu s Tádž Mahalem k dalšímu architektonickému divu Indie. Pak sem ale také dorazí davy.
Jak se tam dostat
Hajdarábád , metropole jihoindického státu Telangána, je město s téměř 4 miliony obyvatel, letecky i železnicí spojené s nejvýznamnějšími metropolemi v Indii. Mezinárodní letiště Rádžíva Gandhího v Hajdarábádu nabízí lety do Velké Británie, USA a do mnoha velkých měst na Blízkém východě a v Asii. Historický areál Qutb Shahi Heritage Park se nachází na západním okraji Hajdarábádu nedaleko pozoruhodné pevnosti Golconda Fort.
Pokud budete hledat v této oblasti ubytování můžete se podívat např. na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com