Kolik terminálů má madridské letiště?
Letiště Madrid je rozděleno do 4 terminálů, které se dělí na dva komplexy. Tři letištní terminály (1, 2 a 3) jsou opravdu blízko sebe. Ve skutečnosti je T1 jen 15 minut chůze od protější T3. Na druhou stranu je T4 dostupná z ostatních terminálů autem nebo letištní kyvadlovou dopravou. Kromě toho jiný terminál odbavuje výhradně nákladní lety.
Letiště MAD T1
T1 letiště v Madridu je terminál obsluhující mezinárodní lety. Se šesti nástupními oblastmi je T1 centrem pro velké letecké společnosti, jako je Lufthansa, Easyjet a Air France. V prvním patře T1 jsou umístěny prostory odjezdů. Odbavení tedy probíhá na úrovni 1 T1. Naproti tomu v přízemí hostí přílety a také zónu výdeje zavazadel. T1 nemá mnoho míst a vybavení. Jeho služby jsou však dostatečné, zatímco T2 a T3 jsou snadno dosažitelné pěšky.
Letiště MAD T2
T2 mezinárodního letiště Suarez odbavuje lety z a do zemí uvnitř schengenského prostoru. T2 obsluhuje i některé vnitrostátní a mezikontinentální destinace, přesto se naprostá většina letů týká evropských území. Letiště MAD T2 je nejstarším terminálem letiště a je rozloženo do 3 úrovní. V přízemí jsou umístěny kolotoče se zavazadly. Z této úrovně se cestující mohou dostat na T3. Na patře 1 se nachází odbavovací oblast, zatímco zóna odletů je umístěna na úrovni 2.
Letiště MAD T3
Většina vnitrostátních letů odlétá nebo létá na T3. T3 je ve skutečnosti součástí Severního doku (Dique Norte), který byl původně postaven jako rozšíření T2. Nástupní prostory a výdej zavazadel se tedy nacházejí v prostorách T2. Přílety a karusely se zavazadly se explicitně nacházejí na úrovni terénu T3, což je také spojovací bod obou terminálů. V prvním patře T3 se nachází odletová a odbavovací zóna a nabízí další průchod do T2, zatímco nástupní prostory E-81 a E-82 jsou umístěny ve druhém patře.
Letiště MAD T4 a T4S
Madridské letiště T4 je rozděleno na dva terminály, T4 a T4S, přičemž T4S je satelitní terminál. Relativně nový terminál, který otevřel své brány v roce 2006, má mezi svými dvěma úseky podzemní bezplatné železniční spojení. Automatický vlak (APM-Automated People Mover) potřebuje na cestu mezi T4 a T4S asi 3 minuty s dostupnými trasami každých 5 minut.
T4 je pětipatrová budova sloužící vnitrostátním i mezinárodním letům. V podzemních podlažích sídlí Aeropuerto 4, letištní vlakové nádraží, spolu s některými půjčovnami aut. Z této stanice také vyjíždějí vlaky APM. Příjezdy se nacházejí v patře 0, zatímco první úroveň T4 ukrývá nástupní brány J50-J51 a J48-J49 a bezcelní zónu. Odbavení probíhá na druhé úrovni terminálu. Za zmínku stojí, že na této úrovni jsou obsluhovány i slavné lety mezi Madridem a Barcelonou (Puente Aéreo).
Na druhé straně je T4S satelitním terminálem odbavujícím lety mimo schengenský prostor. Vlaky APM vyjíždějí z podzemního podlaží. Přílety navíc leží v přízemí, zatímco v prvním patře se nachází odlety a nákupní a stravovací zařízení terminálu. Konečně, některé bezpečnostní kontrolní body jsou umístěny na druhé úrovni.
Přestup mezi terminály
Přestože terminály 1, 2 a 3 jsou dostupné pěšky, protože jejich budovy jsou umístěny téměř vedle sebe, T4 není v docházkové vzdálenosti. Bezplatná letištní kyvadlová doprava tak spojuje terminály 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, odjíždí z úrovně 1 na T1, na úrovni 2 na T2 a na úrovni 2 na T4. Kyvadlová doprava jezdí každých 5 minut od 6:00 do 22:00 a každých 20 minut od 22:00 do 6:00.