Cestování do Asie v prosinci
Prosinec je velmi příjemné období pro cestování do Asie, pokud však toužíte po bílých Vánocích, budete muset velmi hledat. Teploty v jihovýchodní Asii bývají mírnější, než jindy. Prosinec je vhodný pro cestování do Thajska a sousedních zemí, kde v listopadu končí monzuny. Deště proto nepůsobí vážnější problémy a dny nejsou zdaleka tak horké, jako březnu a dubnu.
V Číně, Japonsku, Korei a zbytku východní Asie bývá chladno a mírnější počasí najdete jedině v jižních částech těchto zemí. Průměrná teplota v Soulu bývá v prosinci 0 °C, zatímco v chladném Pekingu očekávejte průměrně -2 °C. Tokio je na tom o něco lépe s průměrnou teplotou 8 °C.
I přes chladnější počasí můžete v Asii v zimě navštívit spoustu míst. Kromě toho zde v zimním období koná celá řada festivalů, svátků, akcí a oslav.
Asijské svátky a festivaly v prosinci
Přestože byly Vánoce převzaty především ze Západu a dostaly se do Asie díky kolonialistmu, dnes se zde také slaví; v některých zemích/oblastech je dodržují více než v jiných. Větší oslavy se konají v indickém Goa, stejně tak jako na Filipínách. Poslední den v roce 31. prosince slaví jako „předvečer Nového roku“ komunity přistěhovalců i někteří Asiaté, avšak zdaleka ne s takovou vervou jako v západním světě. Skutečné oslavy začínají asi o měsíc později se začátkem lunárního nového roku (tzv. čínský nový rok).
Následující velké svátky a festivaly v Asii mohou ovlivnit Vaše plány, pokud v tuto dobu budete v oblasti:
- Vánoce (25. prosince) se slaví s nadšením jen v pár zemích Asie, především na katolických Filipínách
- Narozeniny krále, Thajsko (5. prosince a 28. července): narozeniny bývalého krále Pchúmipchon Adunjadét 5. prosince jsou v Thajsku každoroční svátek; po jeho úmrtí v roce 2016 má nový thajský král narozeniny 28. července; na uctění panovníka se pořádají ohňostroje, zapalují svíčky a drží chvíle ticha.
- Festival Dongzhi v Číně (termín se liší, ale bývá kolem 22. prosince): svátek zimního slunovratu v Číně oznamuje příchod zimy
- Úplňková párty v Thajsku: (slaví se každý měsíc; jedna párty bývá na Vánoce a další v předvečer Nového roku); i když se párty koná každý měsíc, v prosince bývá obzvlášť bujará
- Shogatsu v Japonsku: (začíná kolem 30. prosince) japonský Nový rok patří v Japonsku k nejoblíbenějším svátkům; epicentrem oslav bývá Císařský palác v Tokiu
- Narozeniny císaře, Japonsko: (23. prosince) je to jeden ze dvou dní v roce, kdy lidé mohou vstoupit do areálu paláce v Tokiu
Kde v Asii oslavit Vánoce
I když nějaké oslavy Vánoc v Asii najdete, ve většině zemí je 25. prosinec další pracovní den. Pokud se Vám však bude stýskat po domově, máte pár možností.
- Filipíny, největší katolická země v Asii, nepochybně slaví Vánoce s největším nadšením. S vánoční hudbou a výzdobou se zde setkáte už na počátku října.
- Singapur, díky spoustě přistěhovalců, zahraničních pracovníků a západním trendům, je dalším místem, kde se můžete dostat do vánoční nálady.
Vánoce v Asii však určitě nejsou taková bombastická komerční záležitost jako v USA či západní Evropě. Přesto někdy velká nákupní centra k Vánocům přispějí vánočními stromy a zvláštními výprodeji.
Kam se v Asii vydat v prosinci
Období sucha začíná zhruba v listopadu a prosinec je pak vrcholným obdobím v jihoasijských zemích, jako je Thajsko, Laos, Kambodža, Barma/Myanmar a Vietnam. I když deště nejsou nikdy zcela vyloučeny, rušné období začíná ke konci měsíce, kdy sem přijíždějí lidé slavit Vánoce a příchod nového roku. Davy, teploty i ceny začnou růst a rostou od prosince až do května. V téže době na jiných místech, jako je Bali a většina Indonésie, bývají v prosinci silné deště. Bali a sousední ostrovy byste proto měli navštívit raději na jaře či v létě.
Sezóna tajfunů by v té době měla být u konce v Japonsku a na Filipínách. Teploty ve dne bývají příjemné a v noci mírné na místech, jako je Hongkong, avšak ve většině Číny, Japonska a Korei bude chladno.
Himálajské destinace v severní Indii a Nepálu bývají zasypány sněhem a mnoho horských průsmyků a silnic je uzavřeno. Pokud Vám však nevadí čelit drsnému počasí, díky nízké vlhkosti a čerstvému sněhu zde naleznete snad nejpůsobivější scenérii na zemi.
Místa s nejlepším počasím:
- Thajsko, především západní pobřeží (Koh Lanta a další thajské ostrovy)
- Vietnam
- Laos
- Kambodža
- Barma (Myanmar)
- pláže na jihu Šrí Lanky, např. Unawatuna
- souostroví Langkawi a západní strana Malajsie
- Indie
- Rádžasthán v Indii (počasí je příjemnější, než obvykle)
- Místa s nejhorším počasím:
- malajské Borneo (déšť)
- Sumatra (déšť)
- Kuala Lumpur (déšť)
- Bali (déšť)
- ostrovy Perhentian v Malajsii (déšť)
- centrální Čína včetně Pekingu (chladno)
- severní části Japonska (chladno)
- Korea (chladno)
- severní Indie (chladno/uzavírky)
- vyšší polohy v Nepálu (chladno/uzavírky)
Singapur
Přestože v Singapuru bývá poměrně stabilní klima a prší zde průběžně po celý rok, v prosinci často spadne nejvíce srážek.
Indie
Prosinec patří k nejlepším měsícům pro cestování do většiny částí Indie. Už je po monzunovém období a teploty jsou ještě snesitelné (takže stačí se sprchovat 3x denně a ne 4x, jak to jinak vyžadují denní teploty přes 38 °C v Novém Dillí).
V pouštním státě Rádžasthánu bývají v prosinci příjemné chladné večery a v Goa se konají velké párty. Pokud se nevydáte do vysokých nadmořských výšek, velká část se Indie se v prosinci těší příjemnému počasí.
A pokud začne být v Indii příliš rušno, můžete se vydat s nízkonákladovými aeroliniemi na Šrí Lanku a strávit zde nějaký čas na plážích v jižní části ostrova.