Jaké zavazadlo do letadla
Mnohdy se vám může stát, že budete mít objemnější nebo těžší zavazadlo než byste měli mít. Aerolinie a obzvlášť nízkonákladové povolují zadarmo přepravu jen příručního (kabinového) zavazadla. Můžete mít vidinu, že ušetříte pár stovek za odbavení zavazadla - cena je mnohdy dražší než letenka, a vzít si skoro všechny věci sebou na palubu letadla. Ale pozor, pokud zvolíte špatné zavazadlo, a vezmete si více věcí než byste měli, bude vaše příruční zavazadlo vážit více než by mělo. U každé letecké společnosti se to trochu liší. Potom budete nuceni dodatečně své zavazadlo odbavit, a zaplatíte i 3x více za odbavení zavazadla než při rezervaci letenek. Bohužel neznalost neomlouvá.
Kabinové - odbavené zavazadlo
Existují 2 druhy zavazadel. Jedno, které si berete s sebou /kabinové-příruční/na palubu letadla, a druhé, které odevzdáte slečně při odbavení /odbavené zavazadlo/. Toto zavazadlo předáme pracovníkům letiště před nástupem do letadla, a vyzvedáváme si ho až na příletovém letišti. Toto zavazadlo letí v nákladovém prostoru a známe ho pod názvem „zapsané zavazadlo“. I zde platí jisté omezující podmínky. A jednou z nich je váha. Mějte se na pozoru, i když máte u většiny klasických přepravců zavazadlo zdarma, každý kilogram přes váhu si nechá každá letecká společnost zaplatit. Klasický limit je 23 kg.
Pokud poletíte s přestupem tak Vás jistě napadne, co je asi s vašim kufrem. Ve většině případů s vámi zavazadlo cestuje až do cílové destinace, kde si ho samozřejmě vyzvednete. Občas se ale může stát, i to, že si na přestupním letišti budete muset zavazadlo znovu vyzvednout a nechat se opět odbavit. O této informaci Vás vždy bude informovat pracovník odbavení (check-inu).
Kabinové = příruční zavazadlo
Váhový limit je omezen hlavně únosností odkládacích skříněk v letadle, a v neposlední řadě slouží také k dodatečným příjmům přepravce. Také musí z něčeho žít .
Jak má tedy takové zavazadlo vlastně vypadat? Každá letecká společnost má vlastní interní předpisy, které nařizují, má kabinové zavazadlo vypadat a vážit. Každý letecký dopravce má tuto informaci na svých stránkách. Uvádíme jen příklad:
- easyJet: rozměry - 56x45x25 cm, váhový limit – není
- Ryanair: rozměry – 55x40x20 cm, váhový limit – 10kg
- Wizzair: rozměry – 42x32x25 cm, váhový limit – není
Jelikož si své zavazadlo bere každý cestující s sebou na palubu letadla, je od 11.září zavedena velmi přísná kontrola kabinových zavazadel. Toto zavazadlo Nesmí v žádném případě obsahovat žádné zbraně ani napodobeniny, ostré věci, hořlaviny a mnoho dalších věcí, více naleznete v seznamu zakázaných věcí v odkazu každé letecké společnosti.
Tekutiny v příručním zavazadle
Další hodně omezující podmínkou je, že můžete přepravovat jakékoli tekutiny jen v množství větším ne 100ml na obal, a celkově 1l. Navíc musí být tyto tekutiny uzavřeny v jednom společném neprodyšném obalu. Tento sáček je k dispozici na většině letišť před bezpečností kontrolou zdarma. Pokud není, tak obvykle není ani vyžadováno a kontrolováno.
Co dělat při ztrátě zavazadla
Pravděpodobnost ztráty zavazadla je velice malá, ale i tak se to občas stane. V případě, že se vám ztratí zavazadlo, ihned musíte kontaktovat reklamační přepážku dané letecké společnosti, případně společnosti, která pro danou aerolinku provádí technický handling. Jak najít tuto přepážku? Určitě vám rádi pracovníci letiště rádi poradí, ale jinak je přepážka vždy před opuštěním omezeného prostoru letiště. Což je před celní kontrolou.