Základní a praktické informace Chorvatsko
Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v oblasti Středozemního moře. Tato země se pyšní bohatou historií a památkami evropského i světového významu, národními parky, čistým mořem i nádhernými plážemi.
Název země: Chorvatská republika
Rozloha: 56 542 km ²
Geografická poloha: jihovýchodní Evropa.
Časové pásmo: česko 0 hod.
Podnebí: Na severu mírně kontinentální, na jihu středomořské se suchými léty.
Hlavní město: Záhřeb
Měna: chorvatská kuna (HRK)
Jazyky: chorvatština (úřední)
Náboženství: římskokatolické (cca 80%), pravoslavné, muslimské, evangelické, židovské
Elektřina: 220 V, 50 Hz, ve starších budovách se může stát, že zástrčka nebude odpovídat tvaru našeho spotřebiče
Voda: voda z vodovodu je pitná ve všech částech Chorvatska.
Předvolba: +385
Přihlašovací povinnost:
Pokud nejedete s CK, tak vězte, že v Chorvatsku platí přihlašovací povinnost do 24 hodin od překročení státní hranice. Doklad o přihlášení si ponechejte celou dobu pobytu u sebe, neboť může být vyžadováno i při výjezdu z Chorvatska. Chybějící doklad o přihlášení je zdejší policií posuzován jako přestupek, který řeší přestupkový soud peněžitou pokutou, případně vězením.
Telefonní automaty:
Telefonní automaty najdete i v malých místech v přímoří. Všechny fungují jen na karty, které jsou v hodnotě 15, 30, 50 a 100 kun,a prodávají se v kioscích nebo na poště. Minuta hovoru do chorvatské pevné sítě přijde na necelou kunu, do ČR přibližně 3,5 kuny.
Státní svátky:
- 1. leden - Nový rok
- 6. leden - Tři králové
- březen - duben - Velikonoce (pohyblivé)
- 1. květen - Svátek práce
- červen - Boží Tělo (pohyblivé)
- 22. červen - Den protifašistického boje
- 25. červen - Den státnosti
- 5. srpen - Den vítězství a díkůvzdání vlasti a Den válečných veteránů
- 15. srpen - Nanebevzetí Panny Marie - Velika Gospa
- 8. říjen - Den nezávislosti
- 1. listopad - Svátek všech svatých
- 25. prosinec - Vánoční svátek
- 26. prosinec - Sv. Štěpán
Důležitá telefonní čísla:
- Tísňová linka - jednotný integrovaný záchranný systém: 112
- Policie: 192
- První pomoc: 94
- Požárníci: 93
- Záchranná a pátrací služba (na moři): 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74
Pošta:
Pošty ve všech chorvatských větších městech jsou otevřeny Po - Pá 7: 00 - 19:00 hod, v menších městech od 7:00 -14:00 hod. Na pobřeží a na ostrovech je zase zaveden dvousměnný provoz, a to Po – Pá 7:00 hod - 12:00 hod a od 16:00 – 19:00 hod. V sobotu je na všech poštách jen dopolední provoz, v neděli jsou pošty zavřeny.
Pasy, víza:
Občané České republiky cestující do Chorvatska musí mít s sebou platný cestovní pas platící nejméně po dobu pobytu v zemi. Děti mladší 15 let musí mít také cestovní pas, protože podle nařízení EU z roku 2012 musí mít každá osoba, která překračuje hranice, svůj vlastní cestovní doklad.
Zdravotnictví:
Zdravotní péče v Chorvatsku je na stejné úrovni jako v České republice a ostatních zemích Evropy. Za účelem ošetření v jakémkoliv zdravotnickém zařízení je potřeba předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Na základě tohoto průkazu ČR mohou čeští pojištěnci uplatňovat nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Zbytek se platí. Doporučujeme se před cestou do Chorvatska připojistit.
Jak do Chorvatska:
Autem:
Protože Chorvatsko není od naší republiky až tak hodně vzdáleno, dávají naší turisté přednost cestování vlastním autem. Nejrychlejší trasa vede přes Rakousko a Slovinsko, ale přijet se dá také přes Slovensko a Maďarsko. Trasa záleží jen na Vás. Na cestu autem musíte mít sebou mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu automobilu, mezinárodní poznávací značku CZ a zelenou kartu.
V případě, že řidič není majitelem vozidla, policie může požadovat ověřené prohlášení majitele vozidla (v chorvatském, nebo anglickém jazyce), že vozidlo bylo půjčené. Při cestě osobním autem musí mít děti do 5 let povinně autosedačku. Motoristé musí mít řidičský průkaz, technický průkaz od motorového vozidla i doklad o pojištění - zelenou kartu.
Letadlem:
Časově nejvýhodnější je letecká přeprava. Letenka se dá u nízkonákladové letecké společnosti pořídit již od cca 3000 Kč, a přímým letem jste v Chorvatsku za hodinu a půl.
Autobusem:
Většina našich turistů využívá možnost dopravit se do Chorvatska autobusem, protože mezi zeměmi existuje velmi dobré spojení. Jízda dálkovými autobusy je v podstatě pohodlná, příjemná a celkem finančně nenáročná. Dopravu autobusem si můžete zařídit v cestovních kancelářích nebo u jednotlivých dopravců.
Vlakem:
Z ČR je pravidelně vypravován rychlík Jadran, který jede po trase Praha – Brno – Split a zpět. Cestování je to pohodlné, rychlé a cenově přijatelné. Cesta trvá kolem 19 hodin. Více na www.cd.cz
Cestování po Chorvatsku:
Autobusem:
Místní autobusové linky jezdí na pobřeží spolehlivě, avšak čím dále se dostáváte do vnitrozemí, tím se intervaly autobusů prodlužují a jejich síť řídne. Autobus vás doveze i do těch nejodlehlejších míst v Chorvatsku, ale vězte, že jízdenky na autobus jsou o něco dražší než jízdenky na vlak. Mezi velkými městy zajišťují přepravu meziměstské autobusy. Do menších měst pak jezdí regionální spoje.
Vlakem:
Vlaky v Chorvatsku jsou zastaralé, a nejvýznamnějším železničním uzlem je záhřebské nádraží Zagreb Glavni Kolod, odkud míří vlaky do Rijeky, na Istrii, do Splitu, Zadaru, Šibeniku, na Dalmatské pobřeží a do Varaždinu na severu země.
Letadlem:
Chorvatské aerolinie pravidelně létají ze Záhřebu na ostrov Brač, do Dubrovníku, Puly, Splitu a Zadaru. Letadlo se ale pro přesuny v Chorvatsku příliš nevyužívá.
Autem:
Chorvatská silniční síť je v poměrně dobrém stavu. V zemi jsou skoro stejné silniční předpisy jako u nás. Jezdí se vpravo. Maximální povolená rychlost je ve městě 50 km/h, v obci 80 km/h a na dálnici 130 km/h. Osobní vozidla, táhnoucí obytný přívěs, nebo člun (loď), rychlost 80 km / h. Hladina alkoholu v krvi řidičů není přípustná - platí nulová tolerance, čili 0,0 promile alkoholu v krvi. Používání bezpečnostního pásu během jízdy je povinné, telefonování z mobilního telefonu za jízdy je dovoleno pouze s přístrojem umožňujícím "handsfree" telefonování.
Lodí:
Pokud budete chtít cestovat po pobřeží, potom je trajektová doprava tou správnou volbou. Není sice nejlevnější, ale je spolehlivá a rychlá. Trajekty společnosti Jadrolinija plují mezi Dubrovníkem a městem Rijekom, stojí ve Splitu a na ostrově Korčula.
Musíte vidět:
Dubrovnik - "Stari Grad" město vysekané z jednoho druhu mramoru, jsou zde nejzachovalejší městské hradby na světě, vysoké až 25 metrů. Město bylo ve válce zničeno, v současnosti je restaurované.
Záhřeb - hlavní město, setkává se zde západ s východem, atrakcí je barevný chrám sv. Marka s unikátní střechou představující historické regiony Chorvatska.
Mljet - národní park, díky zachovalým lesem jedno z nejzelenějších a nejzachovalejších měst jihu jadranského pobřeží.
Národní park Plitvická jezera - krásná jezera, vodopády, známé z filmů o Vinetuovi.
Města na pobřeží Jadranu jsou plné památek z období Římské říše az dob benátské nadvlády. Mezi nejzachovalejší patří Split, Šibenik, Trogir a Zadar.
Bezpečnost:
Situace v Chorvatsku je v podstatě stejná jako u nás. V letní turistické sezóně je častěji vykrádání aut cizinců, proto doporučujeme nenechávat na sedadlech cennější předměty, tašky, kufry nebo jiná zavazadla.
Dovoz/vývoz:
Do Chorvatské republiky lze dovézt valuty bez ohraničení, pokud jde o částku odpovídající době pobytu v Chorvatské republice. Podle celního zákona je cizinec osvobozen od placení cla za věci osobní spotřeby jako jsou obuv, oděv, hygienické potřeby a jiné. Rovněž je možné dovézt pro osobní potřebu 1 fotoaparát, 1 videokameru, 1 laptop, 1 osobní počítač, výstroj pro kempování, 1 kolo, 1 motorku, sportovní výstroj, zařízení pro jachting, výstroj pro sportovní rybolov, výstroj pro potápění, přenosný TV přijímač, horolezeckou výstroj, 1 přívěs, 1 plavidlo.
Tyto předměty je třeba nahlásit na hraničním přechodu a po ukončení pobytu je nutné je opět vyvézt. Kromě toho je možné bez zaplacení cla přivézt 200 ks. cigaret nebo 20 doutníků, 1 litr alkoholického nápoje, 2 litry vína nebo podobného alkoholického nápoje, parfému do 60 ml. a 0,25 l vody po holení. Toto opatření se nevztahuje na cestující mladší do 17 let. Ostatní zboží neobchodní povahy v množství, které není určeno k prodeji, ale pro osobní potřebu cestujícího a členů jeho domácnosti, je osvobozen od placení cla a daně z přidané hodnoty, pokud jeho celková hodnota nepřesahuje 300, - HRK.
Dovoz drog a jiných omamných látek, včetně střelných zbraní, střeliva, výbušnin a jiných zbraní na území Chorvatské republiky není dovolen. Při dovozu potravin živočišného původu třeba brát v úvahu předpisy o nezávadnosti tohoto druhu potravin. Týká se to při dovozu potravin většího množství, kde se vyžadují zdravotní certifikáty. Maso se může dovážet pouze tepelně upravené
Dějiny:
Chorvatsko je mladá země, nezávislá od roku 1991. Jako jediný římskokatolický stát na Balkáně má zvláštní postavení zprostředkovatele mezi jihovýchodní a střední Evropou. Jeho skutečná historie však sahá až do před Římskych dob, do 12. století před n. l., kdy se zde začaly usídlit ilyrské kmeny: Istrie, Liburnů a Dalmas.
Ty zpočátku sužovaly nepříznivé povětrnostní podmínky, ze severu vál bouřlivý nárazový vítr - Bora a z jihu zase teplý a vlhký - Jugo. Nevytvořily si žádný společný stát, ale v 6. století př. n. l. se začínají přesouvat k moři a na poloostrovy, kde zakládají první města a vytvářejí tak podmínky pro rozvoj obchodu - již v 5. století př. n. l. se zde objevují řečtí obchodníci a budují nové kolonie.
Soužití Řeků a Ilýrů vyvrcholilo spory o moc v 3. století př. n. l. Jak už to v životě bývá, kde se dva perou, třetí vítězí, a tak se moci ujímá Řím. Římské panství se pro Dalmácii stalo obdobím nebývalého rozkvětu, který ukončilo až rozdělení Římské říše. Následující století poznamenaly vpády nových kmenů a neustále boje, dokud sem v 7. století nezavítal kmen Chorvatů, který zde o dvě století později založil první chorvatský stát.
Pro svou strategickou polohu byl vždy v centru pozornosti sousedních, mocnějších států. Od 13. století se Dalmácie a celá oblast Jadranu dostala do rukou Benátčanů, no svými nároky se netajili ani Uhersko ani Osmanská říše. Po objevení Ameriky a nových námořních cest poklesl význam středomořského obchodu, a tím i Benátek, což mělo za následek, že jejich država připadla habsburské monarchii, která zde panovala až do konce první světové války, přičemž Uhry spravovalo Chorvatsko a Rakousko Dalmácii.
Po zániku Rakousko - Uherska vznikl narychlo nový stát AEO - království Srbů, Chorvatů a Slovinců, který se však během druhé světové války rozpadl. Po válce se Dalmácie stala součástí Chorvatska, jedné ze svazových republik Jugoslávie. V osmdesátých letech se otázka samostatnosti Chorvatska stávala stále aktuálnější a vyvrcholila v roce 1991 vyhlášením nezávislosti ze strany Chorvatů a následně i ze strany Srbů, což vedlo k občanské válce, kterou ukončila až Deytonská smlouva z roku 1995.
Zastupitelské úřady ČR v Chorvatsku:
Velvyslanectví České republiky
Radnička cesta 47/VI
(v administrativní budově zvané "ROMEO a JULIE" v prostorách umístěných v 6. patře)
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
velvyslanec: RNDr. Martin KOŠATKA, CSc.
tel.: +385 1 6177 246, +385 1 6192 105, +385 1 6192 112
fax ZÚ: 00385 1 6176 630
fax KÚ: 00385 1 6177 239
konzulární pohotovost-mobil: +385 91 612 1533
e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/zagreb
provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 7:45 - 16:15 hod.>
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek: 9:00 - 12:00 hod.
Konzulární jednatelství Split
Obala H.N.P. 5/III (Riva)
21 000 Split
Republika Hrvatska
telefon: +385 21 344 866
fax: 00385 21 344 866
e-mail: kj-split@mail.inet.hr
konzulární pohotovost-mobil (nepřetržitá služba 24 hod. denně): +385 91 612 1660
doba činnosti: 15.6. - 30.9.
provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 9:00 - 12:00 hod.
působnost úřadu: celé území Dalmácie (tj. od města Karlobag na jih)
Konzulární jednatelství Rijeka
Trg 128. brigade Hrvatske vojske 4
51 000 Rijeka
Republika Hrvatska
telefon: +385 51 212 515
fax: 00385 51 212 515
konzulární pohotovost-mobil (nepřetržitá služba 24 hod. denně): +385 91 612 1560
e-mail: kj-rijeka@mail.inet.hr
doba činnosti: 15.6. - 30.9.
provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 9:00 - 12:00 hod.