Základní a praktické informace Fidži
Fidži tvoří 320 ostrovů a atolů. Je možné najít si zapomenutý a nikým nerušený kout. Cestovatelé ostrovy doporučují i pro jejich teplé korálové moře.
Název země: Republika Fidžijský ostrovů
Rozloha: 18 270 km2
Státní zřízení: federativní republika
Časové pásmo: Česko +12 hod
Hlavní město: Suva
Měna: Fidžijský dolar (FJD)
Jazyky: anglický (úřední), Fidžijský, Hindština
Náboženství: křesťanství (52%), hinduismus (38%), islám
Mezinárodní předvolba: 679
Elektřina: 220V/50 Hz - adaptér je zde nutný
Internetová doména: .fj
Telefonní předvolba: +679
Podnebí:
Tropické s obdobím dešťů od listopadu do dubna, průměrná denní teplota kolem 25 ° C s vysokou vlhkostí vzduchu. Cyklony mohou přijít během období dešťů, nebezpečné bývají jen zřídka.
Státní svátky:
- 1. leden : Nový Rok
- březen/duben : Velikonoce
- březen : Narozeniny Proroka Mohammeda
- březen : Národní den mládeže
- květen/červen : Den Ratu Sir Lala Sukuny
- červen : Narozeniny Královny
- 10.říjen : Fiji Day, Den nezávislosti říjen/listopad : Festival Diwali 25. prosinec : Vánoce
- 26. prosinec : Boží hod
Pasy, víza:
Občané ČR nemusí žádat o vstupní vízum před příletem na Fiji, ale na místě po příletu obdrží tzv. návštěvnické vízum. Musíte ale mít cestovní doklad platný ještě nejméně tři měsíce po plánovaném opuštění Fiji, zpáteční nebo pokračující letenku z Fiji a dostatek finančních prostředků na pobyt na Fiji. Návštěvnické vízum se vydává na 4 měsíce.
Musíte vidět:
Suva - hlavní město, kde je několik budov z přelomu 19. a 20 století jako například Národní muzeum Fidži a katedrála. Zajímavá je i botanická zahrada Thustston.
Sigatoga - archeologické naleziště v obrovských písečných dunách.
Levuka - bývalé hlavní město s koloniální architekturou.
Orchid island - skanzen popisující kanibalskou minulost ostrovů.
Bezpečnostní rizika:
Turistům se nedoporučuje nechávat v hotelových pokojích hodnotnější předměty. Nejrozšířenější trestné činnosti páchané ve vztahu k cizincům jsou krádeže hotovosti. Hodnotnější předměty, cestovní šeky a větší částky se doporučuje uložit v hotelových sejfech. Za málo bezpečnou je považována i hromadná doprava, která jezdí pouze ve městech.
Zdravotnictví:
ČR nemá s Fidži uzavřenou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče. V případě potřeby lékařského ošetření se doporučuje vyhledat jednu ze dvou větších a vybavenejších nemocnic - kolonialistů Warp Memoriál hospitalizována v Save. Ostatní nemocniční zařízení, resp. lékařské ambulance mají omezené podmínky pro provádění lékařské péče.
Očkování:
Ikdyž na Fidži není malárie, jiná onemocnění přenášená komáry (horečka dengue) se mohou zde mohou vyskytnout. Davejte si i pozor na konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného jídla, ledu v pití a pít pokud možno balenou vodu. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A a B.
Internet:
Ve větších "sídlech" je kvalita připojení k internetu dobrá. Internet je dostupný jak v kavárnách a kioscích, ale začínají se objevovat i veřejné Wi-Fi - což potěší.
Doprava na Fidži:
Letecky:
Fidži je leteckým centrem regionu, létají sem velké aerolinie, většinou zde mají zastávku lety na Nový Zéland, do Austrálie a Severní Ameriky. Letiště, kam přilétá největší počet letů leží u města Nadi. Druhým mezinárodní letiště (Nausori) je od hlavního města Suva vzdálené 23 km. Při odletech platí poplatek 11.5 USD.
Na všechny ostrovní skupiny státu létají společnosti Fiji Air a Sun Air. Na některé z nich létají společnosti Island Hoppers, Turtle Airways a Pacific Island Seaplanes. Silniční doprava: na velkých ostrovech je dobré autobusové spojení, expresní linky jezdí z města do města, místní linky stojí ve všech vesničkách lodí: trajekty mezi ostrovy jezdí pravidelně, nejsou drahé a poměrně spolehlivé
Diplomatické zastoupení:
ČR nemá v zemi velvyslanectví. Teritoriální je příslušné
Velvyslanectví České republiky v Canbeře
Culgoa Circuit, O 'Malley, Canberra 2606, Austrálie / Australia
Telefon: 00612/62901516, 62902405, 62900036,
Mobilní telefon: 0061/417253805 (pohot. mobil / Emergency Call)
Fax: 00612/62901755
E-mail: embassy@slovakemb-aust.org
Internet: www.canberra.mfa.sk
Dějiny:
Ostrovy Fidži byly osídleny předky Polynésanů v období kolem roku 1500 př.nl. Kolem roku 500 došlo na ostrovech k přelidnění a část obyvatel osídlila ostrovy Tonga, Samoa a další teritoria v Tichém oceánu. Kolem roku 1000 Polynésané z ostrovů Tonga a Samoa pro změnu napadli Fidži, které mezitím obývali Melanézani. Obyvatelé ostrovů žili v polygamii a v klanovém uspořádání, kanibalismus byl rozšířen.
Prvním Evropanem na ostrovech byl Abel Tasman na své plavbě do Indonésie v roce 1643. Později sem v roce 1774 přišel James Cook. O 15 let později zde přistál člun s důstojníky lodi Bounty, jejichž na širém moři vysadili vzbouřenci. Mořeplavce následovaly dobrodruzi, utečení trestanci z Austrálie. Mnoho z nich zjistilo proč byly přezdívané jako "ostrovy kanibalů".
V roce 1873 prohlásila ostrovy za svou kolonii Velká Británie. Hlavním město se stala Sáva. Na ostrovech začaly pěstovat bavlnu a cukrovou třtinu a byly sem přivezení dělníci z Indie. Nucená práce byla zrušena v roce 1919.
Nezávislost ostrovy získaly v roce 1970. Volby v roce 1987 vyhrála křehká koalice a předsedou vlády byl Fidžijčan, ale většinu tvořili Indové. Původní obyvatelé začali demonstrovat a po vojenském převratu se novým předsedou vlády stal plukovník Rabuka. V roce 1991 po volbách se předsedou vlády stal Mahendra Chaudhry, potomek indických dělníků a zavedl reformy které původní obyvatelé vnímali jako ohrožení vlastnictví. V roce 2000 byl po státním převratu svržen. Po tlaku mezinárodního byl vůdce převratu George Speight zatčen, ale Fidži začala být vnímána jako nestabilní země.