Základní a praktické informace Guatemala
Guatemala je středoamerický stát, a jeho břehy omývá Tichý oceán na jihu a Karibské moře ze severu. Území tohoto státu je poměrně hornaté až na jižní pobřeží a nížiny na severu. Všechna důležitá města naleznete v jižní polovině země. Nejvodnější dobou pro cestování jsou měsíce od ledna do dubna.
Název země: Guatemalská Republika
Rozloha: 108 889 km²
Státní zřízení: republika
Časové pásmo: česko -7 hod
Hlavní město: Ciudad de Guatemala
Měna: quetzal (GTQ)
Jazyky: španělsky (60%) (úřední), 24 indiánských jazyků
Náboženství: katolíci, protestanti, původní indiánské náboženství
Mezinárodní předvolba: 502
Internetová doména: .gt
Elektřina: v Guatemale je elektrické napětí 110 V, a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Podnebí:
Tropické, horké, v nížinách vlhko, v horských oblastech chladnější. Průměrná teplota v horách mezi 6 až 17 ° C, v nížinách od 23 ° C do 26 ° C.
Víza a doklady:
Pro turistické cesty do 90 dnů Vám postačí cestovní pas, který musí být platný minimálně ještě 6 měsíců po návratu.
Státní svátky:
- 1. ledna – Nový rok
- únor – náboženské svátky v souvislosti s postem
- březen–duben – Velikonoční týden (před českým pondělím velikonočním) – čtvrtek a pátek (+ sobota a neděle) jsou svátky
- 1. května – Svátek práce
- 30. června – Den armády
- 15. srpna – Guatemalský festival
- 15. září – Den nezávislosti
- 20. října – Den revoluce
- 1. listopadu – Den všech svatých
- 8. prosince – Svátek Neposkvrněného početí
- 24. prosince – Štědrý večer
- 25. prosince – Hod Boží
- 31. prosince – Silvestr (odpoledne je svátek)
Internet:
Internet budete mít v Guatemale k dispozici skoro všude, ale v odlehlých oblastech síť často padá.
Musíte vidět:
Antigua - bývalé hlavní město Guatemaly, krásné koloniální historické centrum, muzea a kostely
Flores - malebné městečko s 2000 obyvateli na ostrově v jezeře Petén Itzá, výchozí stanice pro návštěvu Tikal
Tikal - archeologické středisko z dob Mayů uprostřed pralesa v Pete. V divoké přírodě tam při troše štěstí potkáte opice
Livingston - jediná černošská komunita v Guatemale, tzv.. Garifuna, městečko na pobřeží Karibiku
Sopka Pacaya - stále aktivní sopka v blízkosti Guatemala City, na níž vrchol ve výšce 2552 mnm je stále možné vystoupit
Jezero Atitlán - obklopené 3 vyhaslými sopkami - Agena, Atitlán a San Pedro
Panajachel - městečko na břehu jezera Atitlán, možnost návštěv originálních indiánských vesnic na druhé straně jezera
Chichicastenango - indiánské trhy vždy ve čtvrtek a v neděli, kostel, kde se střetává křesťanství a původní náboženství
Guatemala City - rušné a špinavé současné hlavní město, kromě luxusní Zóny 10, kde jsou hotely, restaurace a nákupní střediska
Quiriguá - mayské archeologické středisko proslulé obrovskými Stella - sochami, vytesanými z kamene
Copán (Honduras) - krásné mayské archeologické středisko jen pár kilometrů od guatemalský hranic, víza nejsou potřeba
Prodejní doba:
Obchody jsou většinou otevřené od 8:00/9:00 hodin do 18:00/19:00 hodin. V době od 12:00 do 14:00 hodin bývá polední přestávka.
Důležitá tel. čísla:
- Policie: 110 nebo 120
- Červený kříž 125, 0050-2530530
Bezpečnostní rizika:
Doporučuje se dodržet standardní pravidla bezpečnosti. Kriminalita je nejhorší v hlavním městě Guatemala City, zejména v okrajových čtvrtích a také v historickém centru. Nedoporučuje se cestovat v noci a vybočovat mimo hlavních turistických tras. Na vycházky po městě je lepší mít nenápadné oblečení a nemít na sobě nic, co by zbytečně poutalo pozornost zlodějů (drahé hodinky, šperky a podobně). Na kapsáře je si třeba dávat pozor v hromadných dopravních prostředcích, především ve špičce.
Jiná rizika: Krajině neustále hrozí zemětřesení.
Zdravotnictví:
Místní lékařská péče (především v hlavním městě) je na celkem dobré úrovni, částky na úhradu pro cizince jsou ale velmi vysoké. Není možné počítat s ošetřením bez předem vyplacené hotovosti nebo prokázání mezinárodní kreditní karty. Povinné očkování se při vstupu do země nevyžaduje.
Doprava v Guatemale:
Autem:
S Mexikem, Hondurasem a Salvadorem spojuje krajinu Panamerické dálnice. Jezdí sem dálkové linky ze sousedních zemí, zejména z Mexika. Guatemala City má přímé autobusové spojení ze Salvadoru, Belize a Hondurasem. Při vstupu z Belize přes hraniční přechod Melchor de Mencos je jen nezpevněná hliněná cesta několik desítek kilometrů.
Autobusem:
Nejdražšími jsou turistické autobusy (Tourist Shuttles), jsou až deset krát dražší než obyčejné autobusy, tzv.. chicken bus - "kuřecí autobusy". Jsou to bývalé americké školní autobusy, pestrobarevně namalované. Přepraví se v nich opravdu vše, včetně živých zvířat. Jízda je zajímavá, ale vhodná jen pro dobrodružné povahy s dostatkem času.
Tuk - tuky:
Služby podobné taxíkem nabízejí tuk-tuky. Převážejí maximálně tří pasažéry. Doporučuje se cenu dohodnout předem.
Letecky:
Největším letištěm je La Aurora, ležící blízko Guatemala City. Spojuje Guatemalu se zeměmi Střední a Severní Ameriky. Lety ze severoamerických měst trvají okolo tří hodin. Druhým největším je letiště ve Flores. Létají sem lety ze sousedních zemí. Při odletu se platí daň ve výši 30 dolarů.
Lodní doprava:
Do přístavů Puerto Barrios a Livingston jezdí lodní linky z Punta Gorda v Belize.
Kontaktní český úřad:
Informace zde
Dějiny:
Území Guatemaly bylo původně centrem mayské říše. V roce 1542 dobyta španělskými dobyvateli. Nezávislost získala v roce 1821, ale o rok později byla připojena k mexickému císařství. V roce 1823 se Guatemala spojila se Salvadorem, Hondurasem, Nicaraguou a Kostarikou a vytvořily Středoamerickou federaci. Ta trvala do roku 1840, kdy Guatemala opět vyhlásila nezávislost.
Později procházela Guatemala obdobím střídajících diktátorských režimů, převratů a vojenských vlád. V 20-tých a 30 tých letech 20. století proběhlo v zemi několik povstání indiánských rolníků. Po druhé světové válce se k moci v zemi dostala socialisticky orientovaná vláda. Proti tomuto režimu zorganizovala Spojenými státy podporovaná opozice v letech 1952 - 1954 kolem 40ti Pučů. Až do roku 1986 zuřila v zemi s malými přestávkami občanská válka. Ve volbách uskutečněných v témže roce vzešla vláda, jejímž hlavním cílem bylo tuto válku ukončit. Vláda po masivních protestech obyvatelstva v roce 1989 padla. Dalším prezidentem se stal Jorge Serrano Elías, který po masových protestech v roce 1993 musel zemi opustit.
Situaci v zemi se částečně podařilo uspořádat v roce 1996, kdy byly během vlády prezidenta Alvaro Enrique arzu Irigoyen uzavřeny dohody o míru "Un acuerdo de paz firmě y duradero" s levicovými povstalci a armádou. První mírové volby se v Guatemale uskutečnily v roce 1999. Prezidentem se stal Alfonso Portillo. Poslední volby se konaly v roce 2003. Prezidentem se stal pravicový kandidát Oscar Berger.