Základní a praktické informace Honduras
Koloniální architektura z dob španělské nadvlády, krásné karibské pláže, kokosové háje i archeologická naleziště - to je středoamerický Honduras.
Název země : Honduraská republika
Rozloha: 112 090 km 2
Státní zřízení: republika
Časové pásmo: -8 hod
Hlavní město : Tegucigalpa
Měna: lempira (HNL)
Jazyky: španělsky (úřední), indiánské dialekty
Náboženství: katolíci (97%), protestanti
Mezinárodní předvolba: 504
Internetová doména: .hn
Elektřina: v Hondurasu je elektrické napětí 110 V, a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Podnebí:
Závisí na nadmořské výšce. Průměrně se teploty pohybují kolem 15-20 ° C, s nejvyššími denními teplotami kolem 28 ° C. Období dešťů od května do října. V nižších polohách jsou teplotní rozdíly menší, na pobřeží Karibiku prší pravidelně po celý rok.
Důležitá tel. čísla:
- záchranná služba 128
- hasiči 115
- policie 118
Prodejní doba:
Obchody jsou většinou otevřené od 8:00–9:00 hodin do 18:00–19:00 hodin. V době od 12:00 do 14:00 hodin bývá polední přestávka.
Státní svátky:
- 1.1 Nový rok
- 14.4 Den Ameriky
- 1.5 Svátek práce
- 15.9 Den nezávislosti
- 3.10 Morozán Day
- 12.10 Den Kolumba
- 21.10 Den Armády
- 25.12 Vánoce
Bezpečnostní rizika:
Obecně platí zásada dodržování standardní bezpečnosti. Doporučuje se vyhýbat se okázalému oblékání a chování. Časté bývají mírné zemětřesení, hurikány a na karibském pobřeží záplavy.
Zdravotnictví:
Zdravotní péče je na nízké úrovni. Ošetření je třeba zaplatit předem, nebo prokázat se mezinárodní kreditní kartou. Povinné očkování se při vstupu do země nevyžaduje .
Očkování:
Pro cesty do Hondurasu je povinné očkování proti spalničkám a zarděnkám. Očkování se musí provést minimálně 10 dní před příjezdem do země. Tato povinnost se vztahuje pouze na ty občany, kteří již předtím cestovali do Španělska. Nezapomeňte si vzít potvrzení o očkování.
Musíte vidět:
Tegucigalpa - hlavní město s příjemným klimatem a koloniálním centrem s katedrálou a prezidentským palácem
ostrovy Bahia - ostrovy v Karibiku s barevnými korály nabízející vynikající potápění a šnorchlování
národní park La Tigra - deštný prales, domů oceloti, pum a několika druhů opic Basilica de Suyapa - gotická bazilika, stavěná od roku 1954 dodnes
Comayagua - bývalé koloniální hlavní město s katedrálou ze 17. století, jednou z nejstarších staveb v zemi
Doprava na Hondurasu:
Hlavní cesty jsou sjízdné, vedlejší jsou nezpevněné a během období dešťů neprůjezdné. Poměrně drahé autopůjčovny jsou ve větších městech. Autobusové linky jezdí do většiny míst. Taxíků je dost, cenu je třeba dohodnout předem. Místní obyvatelé často jezdí stopem, ale cizincům se tento způsob dopravy nedoporučuje. Letecky: Mezinárodní letecké společnosti létající na letiště ve městech Tegucigalpa, San Pedro Sula a Roatan. Honduras má pravidelné letecké spojení ze sousedními státy, Severní Amerikou a Evropou. Při mezinárodních odletech se platí poplatek kolem 30 USD.
Z míst Tegucigalpa, San Pedro Sula a La Ceiba je letecké spojení s ostrovy Bahia pravidelné. Lety jsou pravidelné také mezi těmito městy. Zvýšilo se také množství letů do vzdáleného regionu La Moskito.
Lodí: Země má pravidelné lodní spojení jen s Belize (2x do týdne). Dostat lodí do ostatních sousedních zemí se dá po individuálním jednání s kapitány rybářských nebo nákladních lodí. Lodě nebo "cayucos" (kanoe vydlabané do kmene stromu) jsou běžným dopravním prostředkem na ostrovech Bahia, na karibském pobřeží av regionu La Moskito.
Kontaktní český úřad:
Informace zde
Dějiny:
Na západě Hondurasu žili Mayové od roku 1000 př.nl Stejně jako v jiných částech střední Ameriky, Mayové kolem roku 900 zmizely. První Evropan - Kryštof Kolumbus sem připlul v roce 1502. Zemi pojmenoval po hlubokých vodách Karibiku ("Honduras" znamená hloubky). Španělé osídlili sever země v roce 1525. Později osídlili vnitrozemí. Později zde bylo ve městě Tegucigalpa objeveno zlato. To lákalo anglické a nizozemské piráty. Později se zmocnili honduraských pobřeží. Španělé jej znovu ovládli až v roce 1787. Části pobřeží se zmocnili Angličané a součástí Hondurasu se stalo až v roce 1859. Nezávislost od Španělska byla vyhlášena v roce 1821. Na krátký čas se Honduras stal součástí Mexika, později středoamerické federace. Samostatnost prohlásil v roce 1838. Další období bylo plné bojů o moc, státních převratů a zmařených voleb.
Koncem 19. století získali značný vliv v zemi americké společnosti, které přes jimi podporované politické strany řídili zemi. V roce 1969 vedl Honduras válku se sousedním Salvadorem. V 80-tých letech 20. století byl spolu s Guatemalou centrem proti nikaragujských partyzánů (tzv. "Contras"). Silnou pozici zde měli Američané, kteří zemi finančně podporovali, cvičili tu americké jednotky. Po aféře "Iran-Contra" začaly v hlavním městě Tegucigalpa občanské nepokoje. Contras a americké jednotky museli opustit zemi. Honduras ztratil americkou finanční pomoc a vrátili se ekonomické problémy. Umocnil jejich hurikán Mitch, který v roce 1998 zdevastoval zemi. V roce 2005 se prezidentem stal Manuel 'Mel' Zelaya a Honduras se připojil k dohodě o volném obchodu mezi Střední Amerikou a Dominikánskou republikou.