Základní a praktické informace Kanada
Kanada je charakteristická svou rozlehlostí a láká množství dobrodruhů a milovníků přírody k objevování jejích nespoutaných krás.
Název země: Kanada
Hlavní město: Ottawa
Rozloha: 9 976 139 km 2
Časové pásmo: -5 až - 9 hod
Měna: kanadský dolar ( CAD )
Jazyky: angličtina , francouzština - oba úřední
Náboženství: katolíci (43%), protestanti (23%) včetně anglikánů a baptistů
Elektřina: 120V, 60Hz zásuvky amerického typu.
Podnebí:
Klimatické podmínky jsou díky obrovské rozloze země velmi rozmanité, na nejvzdálenějším severu a na arktickém souostroví je drsné polární podnebí (průměrné roční teploty od 0 do - 2 ° C a srážky do 200 mm). Zbytek země je v mírném pásmu s velkými teplotními rozdíly v létě a v zimě.
Státní svátky:
- 1. leden - New Year's Day (Nový rok)
- 3. duben - Good Friday (Velký pátek velikonoční)
- 18. květen - Victoria Day (Svátek královny Viktorie)
- 1. červenec - Canada Day (Den vzniku Kanady)
- 7. září - Labour Day (Svátek práce)
- 12. říjen - Thanksgiving (Den díkůvzdání)
- 11. listopad - Remembrance Day (Den příměří)
- 25. prosinec - Christmas Day (Svátek vánoční)
Pracovní a prodejní doba:
Úřady a banky:
Po - Pá: 9:00 - 17:00 hod
So - Ne: zavřeno
Některé banky mají v sobotu otevřeno v dopoledních hodinách.
Obchody:
Po - Pá: 9:00 - 18:00 hod
Supermarkety:
Po - Pá: 9:00 - 21:00 hod
Většina obchodů má však otevřeno po celý týden, v neděli s kratší prodejní dobou.
Víza a doklady:
Občané České republiky nepotřebují při krátkodobých a turistických cestách do Kanady víza.
Pro vstup potřebujete:
1. cestovní doklad ČR s dobou platnosti delší než 6 měsíců od vstupu do země se čtecí zónou na datové straně pasu a nejméně s jednou prázdnou (nepopsanou) stranou,
2. zpáteční letenka,
3. zdravotní turistické pojištění,
4. doklad o dostatku finančních prostředků na pobyt (cca 100 - 150. - CAD / den). Může to být hotovost, cestovní šeky nebo aktuální bankovní výpis z kreditní karty, která bude v Kanadě používána.
Pokud do Kanady cestuje dítě mladší 16 let samostatně nebo v doprovodu jen jednoho z rodičů, doporučujeme mít s sebou rodný list dítěte a notářsky ověřené potvrzení rodičů, nebo jednoho z nich, že souhlasí s cestou. Tyto dokumenty musí být přeloženy do angličtiny nebo francouzštiny. Je také vhodné, aby děti měly svůj vlastní cestovní doklad.
Dovoz:
V žádném případě se do země nesmí dovážet potraviny, omamné látky, chráněná fauna a flóra.
Musíte vidět:
Churchill - vzdálená brána k přírodě a historii Hudsonova zálivu, k tundře plné polárních medvědů;
Inuvik - umění původních obyvatel, 24 hodin letního dne a brutálně dlouhá cesta dálnicí Dempster;
Dawson City - svědek dob Zlaté horečky, s úžasnou přírodou ;
Queen Charlotte Islands - ostrovy nevšední krásy, tajemství a znovuzrození kultury Haida;
Tofino - temný prales, pobřeží smáčené mořskými vlnami, výborný surfing, koukání velryb a turistika; národní park
Banff - vysočižné kopce, prevaľujúce ledovce, modré jezera a neuvěřitelný počet zvířat ;
Národní park prince Alberta - plný jezer, neobjevená země pokrytá lesem, výborná na chození, kánoe a nadechnutí samotou;
Québec Old Town - vyhlášené rodiště moderní Kanady, obklopené věžemi Le Château Frontenac;
Îles De La Madeleine - červené útesy a pískové hnízda plné mořských raků na větrném Quebecku souostroví;
Cape Breton Highlands National Park - cyklistika, turistika, kajakování v zamlžení přímořské divočině plné orlů a kytovců;
Northern Peninsula - plovoucí ledovce, geologické zvláštnosti, burgre z losů a Vikingské legendy Ozvláštňujícím drsné pobřeží;
Toronto - největší, nejrušnější a podle mnohých nejlepší kanadské město;
Grand Manan Island - typická přímořská scenérie - kamenné útesy, majáky a rušné rybářské doky;
Niagarské vodopády - navzdory lidskému cirkusu a jalové architektuře menší div světa;
Bezpečnostní rizika:
Kanada je, kromě některých částí velkých měst s větším počtem přistěhovalců ze zemí třetího světa, poměrně bezpečná země s nízkou mírou kriminality. Je třeba dodržovat všeobecně známá pravidla zabezpečení cestovních dokladů, cenin, věcí větší finanční hodnoty.
V Kanadě platí částečná prohibice. Alkohol je možné zakoupit pouze ve specializovaných prodejnách a věková hranice umožňující koupi alkoholu je 21 let. Alkohol se nesmí pít na veřejnosti. Při převážení autem musí být alkohol uložen v zavazadlovém prostoru mimo dosah všech cestujících.
Před odjezdem doporučujeme udělat si kopie cestovních dokladů, letenek, zdravotních pojistek, jízdenek, platebních šeků případně rodného listu, které při ztrátě nebo odcizení zjednoduší proces vyřizování formalit. ztrátu nebo odcizení cestovního dokladu je nutné neodkladně nahlásit na nejbližší policejní stanici a požádat konzulární službu o vydání náhradního cestovního dokladu , který lze použít na jednorázovou cestu zpět do ČR. Doporučujeme vzít si s sebou i několik fotografií pasového rozměru a základní nebo používané léky spolu s letáčkem o účinných látkách léčiva.
Zdravotnictví:
Lékařské ošetření a všechny služby související se zdravotním zabezpečením jsou na pojistném základě. Lékaři jsou dostupní 24 hodin denně, ale třeba se prokázat zdravotním pojištěním.
Cena léků a ošetření je v některých případech několikanásobně vyšší než v ČR. Osoby, které si v Kanadě nehradí nemocenské pojištění a nemají tzv.. zdravotní průkaz (health card), jsou povinny hradit poplatky za ošetření a léky v hotovosti. Tyto poplatky jsou v případě nepojištěných pacientů někdy mnohonásobně vyšší než ty, které lékaři účtují pojištěncům. Nepojištění pacienti jsou navíc nuceni velmi dlouho čekat na ošetření, protože lékaři dávají přednost pojištěným pacientům. Toto pochopitelně neplatí v případě vážného onemocnění nebo úrazu.
Očkování:
Kanada nevyžaduje žádné povinné očkování a ani žádné nedoporučuje.
Důležitá telefonní čísla:
- Policie, záchranná služba a požárníci: 911
- Informace o telefonních číslech: 411
- Vyhledávání telefonních čísel a adres přes Internet: www.411.ca
Doprava po Kanadě:
Autem:
Na jízdu autem je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz . Zapůjčení auta umožňuje rozsáhlá síť půjčoven aut. Stanovená rychlost v obci je 50 km / hod, mimo obec 80 km / hod a na dálnici 100 km / hod. Každý jeden přestupek obecně, tedy ne jen v silničním provozu, je sankcionován pokutou. Upozorňujeme, že jakýkoliv pokus o vyjednávání omezování pokuty nebo její odpuštění je považován za závažný přečin a je trestán ještě vyšší pokutou, než samotný přestupek. V případě neuhrazení pokuty vzrůstají penále za zpoždění platby a mohou nastat problémy při opouštění země.
Půjčovna automobilů:
Automobily půjčuje množství domácích i mezinárodních společností, např.. Avis, Hertz atd.. Cena na den se pohybuje od 40 do 50 CAD na 200 - 250 km, každý další kilometr stojí 0,10 až 0,15 CAD, pojistku a pohonné hmoty hradí zákazník. Čerpání pohonných hmot se realizuje prostřednictvím čerpacích karet u významných společností (SHELL, ESSO, Petro Canada a pod.). Cena benzínu je přibližně 0,80 až 0,90 CAD za litr. Každé motorové vozidlo musí být pojištěno. Pojištění bývá pro přistěhovalce do Kanady dost vysoké (100 CAD a více), protože kanadské pojišťovny neuznávají řidičskou zkušenost ze zahraničí a cizince posuzují jako nového šoféra.
Obecná pravidla platná v silničním provozu: připoutání řidiče bezpečnostními pásy je povinné v celé Kanadě, kromě provincie Alberta . Je zakázáno instalovat a používat detektor radaru, zabočit vlevo na křižovatce s červeným světelným znamením je přípustné v případě, že je volná vozovka (toto neplatí v provincii Quebec), odbočit doprava při červeném světle je zakázáno jen v Montrealu. Vozidla v obou směrech jsou povinny zastavit, pokud žlutý školní autobus (School bus) zastavil a signalizuje vystupování nebo nastupování dětí do autobusu, signál se dává značkou "STOP".
Vlak:
V zemi je kvalitní železniční doprava . Cena jízdenky 1. třídy na trati Ottawa - Toronto - Ottawa je přibližně 240, - CAD, což je 2 / 3 až polovina leteckého přepravního (v závislosti na druhu letenky). Jedna cesta vlakem trvá 4 hodiny.
Autobus:
Jízdné za autobus na trati Ottawa - Toronto - Ottawa je asi 80, - CAD a na trati Ottawa - Montreal - Ottawa přibližně 40, - CAD.
Taxi:
Ve všech větších městech je kvalitní taxislužba.
Letadlem:
Vnitrostátní letecká doprava je v Kanadě provozována 75 leteckými společnostmi, jako například Air Nova, Air Transat, Air BC, Horizon Ai a mnoho jiných. Vzhledem k obrovské rozlehlosti Kanady je cestování letadlem nejpraktičtějším, nejrychlejším a nejvýhodnějším způsobem.
Lodí:
Lodní doprava je v Kanadě využívaná převážně pro obchodní účely.
Kontaktní český úřad:
Více informací zde
Dějiny:
Francouzští a angličtí osadníci v průběhu 16. století vytvořili na východním pobřeží Kanady Nové Francie a Nové Anglie, které byly ekonomicky závislé na obchodu s kožešinami a politicky od svých mateřských zemí. Evropská rivalita mateřských mocností nevyhnutelně vedla ik rivalitě v novém světě av roce 1759 po vojenských střetech a pádu Quebeku byla podepsána Pařížská smlouva, která přiznala všechny francouzské državy na dnešním kanadském území Angličanům, s výjimkou ostrovů St. Pierre a Miquelon.
Po vyhlášení nezávislosti USA v roce 1776 mnozí Británii loajální občané utekli na sever. Zvýšený počet anglicky mluvících obyvatel na území dnešní Kanady vedl k vytvoření Horní Kanady (nynější Ontario) a Dolní Kanady (nynější Quebec). V roce 1838 byly obě tyto kolonie sjednocené vytvoří provincii Kanada (v jazyce indiánského kmene Mikmaků "Kanata" znamenala "vesnice") s vlastní vládou a minimální mírou autonomie v rámci Britského impéria.
1. července 1867 byly Dolní Kanada, Horní Kanada, Nové Skotsko a Nový Brunswick sjednocené Zákonem o britské Severní Americe, čímž vzniklo dominium Kanady. Tento den je zároveň považováno za den vzniku Kanady a za hlavní státní svátek. Politický systém byl vytvořen podle vzoru britského parlamentního systému a existuje dodnes. Vznik nových provincií a rozšiřování Kanady šlo paralelně se sílící imigrační vlnou vrcholící v roce 1913. V roce 1982 podepsala Kanada s britskou korunou Ústavní zákon, kterým se stala i formálně nezávislým státem s právem provádět změny ve vlastní ústavě.
Druhá polovina 20. století pro Kanadu znamenala i znovuotevření otázky její národní jednoty. Přetrvávající nespokojenost s postavením Quebecu v rámci kanadské konfederace vedla k radikalismu některých frankofonních skupin obyvatelstva a násilným projevem podpory osamostatnění Quebecu. V roce 1968 byl z podnětu jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších kanadských předsedů vlád PE Trudeaua přijat zákon o bilingvizme, který uzákonil angličtinu a francouzštinu jako dva rovnocenné oficiální jazyky Kanady. Spolu s osamostatňováním od Velké Británie se Kanada stávala i sebevědomější hráčem na mezinárodní scéně. Stala se silným podporovatelem OSN a mnohostrannost se stala hlavním rysem její zahraniční politiky. Angažování v mírových operacích se stalo jádrem aktivit Kanady ve světě. Jako jediná země na světě se zúčastnila téměř všech.