Základní a praktické informace Keňa
Keňská republika je přímořský stát, který se nalézá ve východní Africe u pobřeží Indického oceánu. Keňa je synonymem safari s horami, jezery, savanou i tropickými lesy. Bílé pláže s jemným pískem u blankutně modrého a teplého Indického oceánu. Stačí si jen vybrat.... Nejlepším obdobím pro návštěvu Keni je od prosince do března a pak od července do října.
Název země: Keňská republika
Rozloha: 582 646 km2
Státní zřízení: republika
Časové pásmo: ČR +1 hod
Hlavní město: Nairobi
Měna: Keni šilink (KES)
Jazyky: angličtina a svahilština
Mezinárodní předvolba: 00254
Elektřina: 240V 50Hz - je potřeba adaptér
Podnebí:
Příjemné během celého roku. Pohoří na jihu země a pobřežní nížiny mají od března do května období dešťů, druhé následuje v listopadu a v prosinci. Teploty jsou během celého roku stále, od 25 ° C do 35 ° C na pobřeží, ve vnitrozemí jsou o něco nižší, při Viktoriině jezeře opět stoupají.
Státní svátky:
- 1. leden Nový rok
- březen/duben Velký pátek + Velikonoční pondělí
- 1. květen Svátek práce
- 1. červen Den svébytnosti - Madaraka Day
- 10. říjen Den prezidenta - Moi Day
- 20. říjen Den prvního prezidenta - Kenyatta Day
- 12. prosinec Den nezávislosti - Jamhuri Day
- 25. prosinec 1. vánoční svátek - Christmas Day
- 26. prosinec 2. vánoční svátek - Boxing Day
Víza a doklady:
Krátkodobé turistické vízum je možné získat i při vstupu do země na hraničním přechodu / letišti. Potřebné dokumenty: platný cestovní doklad, vyplněný formulář, zpáteční letenka, poplatek 50 USD.
Délka platnosti víza je maximálně 90 dnů (3 měsíce). Následně je možné jednou krátkodobé vízum prodloužit. Keňské strana nevyžaduje průjezdní vízum pokud neopustí tranzitní prostor letiště. Cena tranzitního víza (platné 7 dní) je 20 USD. Při vstupu do země existuje přihlašovací povinnost, kterou splníte vyplněním příslušného tiskopisu na hraničním přechodu / letišti.
Děti vjíždějící do země nemusí mít vlastní cestovní doklad. Zápis dítěte do pasu je Keňskou republikou akceptovány podle individuálních právních úprav států vydávajících cestovní doklad. Při podání žádosti o vízum do cestovního pasu kde je zapsáno dítě, bude vydáno vízum pro jednu osobu plus rodinný příslušník. Poplatek je hrazen ve výši podání jedné žádosti o vízum.
Vzhledem k místě specifika však doporučujeme individuální cestovní doklady pro občany ČR / EU vstupujících na území Keni.
Platnost cestovního pasu ČR minimálně půl roku po ukončení plánovaného pobytu v Keňskou republice je podmínkou. Doporučuje se mezinárodní očkovací průkaz (očkování proti žluté zimnici). Při vstupu do země se nevyžaduje prokázání finančních prostředků na dobu pobytu.
Důležitá tel. čísla:
- policie: 999
- ambulance: 999
- hasiči: 999
Prodejní a pracovní doba:
- Státní úřady – po až pá 9:00–16:00 hod
- Banky – po až pá 9:00–17:00 hod
- Soukromé firmy – po až pá 9:00–17:00 hod
- Běžné obchody – po až pá 9:00–18:00 hod, so 9:00–14:00 hod
- Supermarkety – denně 9:00–20:30 hod
Internet:
Internet je dostupný ve všech větších městech a turistických centrech.
Řidičský průkaz:
Při řízení vozidla v Keni je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Pokud je cizinec v zemi déle než 6 měsíců, dochází k prověrce a vydaniu keňské řidičského průkazu. Bezpečnostní pásy jsou povinné / autosedačka není povinná.
Obecně:
Kouření na veřejných prostranstvích, mimo vyhrazených prostorů, je přísně zakázán. Při přistiženi při kouření na veřejném prostranství jsou místní autority oprávněné jedinci uložit pokutu do výše 50 000 ksh (cca. 800 USD) případně zadržet a uvěznit v délce od půl roku do tří let.
Použití a pašování omamných látek je v Keni těžko postihovány pokutami a uvězněním. Trest za držení omamných látek je 10 let vězení. Fotenie vládních objektů, jakož i velvyslanectví není doporučeno a může vést k zadržení. Je ilegální ničit případně jinak hanobit keňské peníze libovolné hodnoty. Homosexualita je v Keňskou republice ilegální. Povolení a držení a nošení zbraně je nezbytné vybavit před vstupem do země.
Musíte vidět:
Národní park Amboseli - obrovské stáda slonů běžící přes travnaté pláně, v pozadí Kilimandžáro. Možná to je africké klišé, ale hlavně nezapomenutelný zážitek.
Lamu - odlehlé, nejstarší město v Keni. Jeho africko-muslimský problém se během dlouhých století nezměnil. V žádném jiném svahilském městě (kromě Zanzibaru), podobnou kulturu a architekturu (při neznalosti satelitních antén) nenajdete.
Nairobi - největší město mezi Káhirou a Johannesburgem. Kosmopolitní, živé město v příjemné zemi. Jeho problémem je bezpečnost, především v noci.
zříceniny města Gede - jedna z nejvýznamnějších památek je keňské pobřeží. Komplex domů, paláců a mešit ukrytých v džungli. O civilizaci není zmínka v žádných písemných pramenech.
Národní park Hell's Gate - setkání tváří v tvář se zebrami, žirafami, gazelami a obrovskými antilopami.
Kakamega Forest Reserve - kousek panenského pralesa, s bohatou faunou a vzácným ptactvem (kolem 330 druhů), a přetrvávajícími tradicemi místních kmenů.
jezero Magadi - málo navštěvované vzdálené jezero, díky půdě bohaté na minerály pokryté zvláštní vrstvou, dodávající okolní zemi divný měsíční vzhled.
Masai Mara National Reserve - světoznámý národní park s neuvěřitelným počtem divokých zvířat. Vidět lvy přímo při lovu zde není neobvyklé. Méně viditelní jsou leopardi a pardalové. Zemi křižující obrovské stáda slonů, buvolů a zeber. V řekách žije množství hrochů. Hlavní atrakcí je migrace divokých Hrbatých antilop gnu. Každý rok v červenci a v srpnu je možné vidět nekonečné řady pásajících se a brodících zvířat procházejících přes brody řek. Dramatický, až ohromující zážitek.
Bezpečnostní rizika:
V blízkosti hranic se Súdánem, Etiopií a Somálskem se rozšířili banditi. Ačkoliv turisté nebývají cílem přepadení, doporučuje se dodržovat základní bezpečnostní opatření. Při plánování individuálních pobytů je třeba brát v úvahu stupeň bezpečnostního rizika v konkrétních oblastech. Hranice se Somálskem v důsledku střetu severně od hranice je uzavřená.
Bezpečnostní situace v Nairobi je nadále kritická, při dodržování bezpečnostních pravidel je možné se vyhnout incidentům. Mombasa je o něco bezpečnější, ale noční pohyb po městě se nedoporučuje.
Zdravotnictví:
Doporučené očkování: žlutá zimnice, hepatitida typu A a B, tetanus, obrna, TYFUS, cholera. Ačkoliv je v Nairobi a ve výše položených místech riziko nákazy malárií nízké, na pobřeží a v níže položených oblastech je ochrana proti malárii nutností. Nejúčinnější metodou ochrany je prevence - užívání antimalarik, používání repelentů a spánek pod moskytiérou. Před odjezdem se doporučuje kontaktovat nejbližší oddělení cizokrajných nemocí, která může upřesnit podmínky dalšího očkování.
Aby byl pacient v Keni vůbec přijat k ošetření, je nutné, aby byl pojištěn u renomované zdravotní pojišťovny. Je proto vhodné mít společně s doklady i pojistku popř. kreditní kartu. Jinak soukromé nemocnice většinou požadují platbu předem nebo alespoň složení zálohy.
Ošetření ve státních zdravotnických zařízeních se nedoporučuje.
Doprava v Keni:
Letadlem:
Keňa má okolo 250 letišť a přistávacích ploch (různé kvality). Velká města (Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nanyuki, Malindi, lámou) a národní parky Amboseli, Masai Mara a Samburu jsou propojeny množstvím leteckých linek. Létání po zemi je relativně bezpečné a levné.
Vlakem:
Trasa mezi Nairobi a Mombasou je navzdory křižujícího dobytku, a jiným problémům populární formou dopravy. Cestovat vlakem je bezpečnější než na stejné trase jet autobusem, ale vlaky jedou méně často a jsou mnohem pomaleší.
Autobusem:
Keňa má širokou síť pravidelných autobusových linek, matat (většinou minibusy), hromadných a soukromých taxislužeb. Mataty se "proslavili" účastí v hororových nehodách (hlavně na trase Mombasa-Nairobi). Nedávno byly regulovány, cestující musí mít bezpečnostní pásy a mají omezenou rychlost. Propadnutí jsou problémem, ale jejich počet klesá. Cestovat matatou v noci se nedoporučuje.
Autem:
Pro cestování autem je nutný platný mezinárodní řidičský průkaz, jezdí se po levé straně silnice. Na severovýchodě země je nutné mít cestovní povolení od policie (riziko přepadení). Půjčovny v národních parcích jsou poměrně drahé, ale cestovat po Keni autem je oproti ostatním druhům dopravy výhodné. Kvalita silnic je různorodá.
Lodí:
Plavit se na tradiční lodi DHOW kolem Východoafrického pobřeží je nezapomenutelným zážitkem. Nejpopulárnější (a nejdražší) plavby odplouvají z Nyali (pobřeží naproti ostrovu Mombasa). Levné výlety odplouvají z města lamu.
Zastupitelský úřad ČR v Keňi:
Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi
P.O.Box 25639
Telefon: +254 204 348 163 (tel/fax), 072, 073
Fax: +254 204 348 163
Nouzová linka: +254 726 489 626
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/nairobi
Diplomatická působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu
Základní slovíčka:
- jambo (džambo) = ahoj,
- pole pole = pomalu, nespěchat, „klídek“,
- kwaheri = nashledanou,
- hakuna matata = žádný problém, nevadí,
- hapana = ne,
- asante sana = děkuji mnohokrát,
- sitaki = nechci,
- ghali sana = je to moc drahé (všude, s výjimkou supermarketů, se smlouvá),
- bei gani = kolik to stojí,
- karibu = vítejte
Dějiny:
Od středověku se na území rozvíjely Svazijsko městské státy, zač. 16 stol. dobyli Mombasu Portugalci, od pol. 19. stol. bylo pobřeží britským protektorátem a vnitrozemí, kde se usazovali britští zemědělci, se stalo kolonií. Keňská republika získala nezávislost 12. 12. 1963. Prvním prezidentem se stal Jomo Kenyatta, který prosadil politickou orientaci nezávislé Keni na západní země.
V 60. a 70. letech 20. století Keňa zažívala období politické stability a díky štědré finanční pomoci západních zemí i období stálého hospodářského rozvoje. Extrémně dlouhé časové období (od získání nezávislosti až do všeobecných voleb v prosinci 2002) byla u moci politická strana Keňský africký národní svaz (Kenya African National Union - Kanu).
Ostatní strany byly postupně eliminovány. V r. 1978, po smrti J. Kenyatta, se stal v Keni prezidentem Daniel arap Moi (až do prosince 2002). Během jeho prezidentského období země postupně ztrácela politický kredit a upadala také hospodářsky (pokles exportu, celková stagnace ekonomiky, korupce, sociální problémy a pod.). V roce 2002 ve volbách zvítězila opoziční strana - The National Rainbow Coalition, která se snaží vypořádat s hospodářskými problémy.