Základní a praktické informace Malta
Maltská republika je souostroví ležící asi sto kilometrů od Sicílie a cca 300 kilometrů od africké pevniny. Malta je vyspělá, hustě obydlená ostrovní země ve Středozemním moři. Ostrov Malta sice není velký svou rozlohou, ale najdete zde opravdu všechno, od slunce, moře, pláží, potápění, aquapark s delfíny, skvělé jídlo a pití až po hudební festivaly a mnoho jiného.
Název země: Malta
Hlavní město: Valletta
Rozloha: 316 km2
Časové pásmo: ČR 0 hod.
Měna: euro (EUR)
Jazyky: maltský jazyk (jediný semitský jazyk, který používá latinku, obohacenou o několik písmen, vyvinul se z jazyka Féničanů, ovlivněn arabštinou a románskými jazyky). Druhým oficiálním jazykem je angličtina, stejně rozšířená je italština.
Náboženství: 98% obyvatel je římskokatolického vyznání
Elektřina: na Maltě je elektrické napětí 240 V a zásuvky britského typu. V případě, že budete potřebovat pro své elektrické spotřebiče adaptér, zcela běžně ho zakoupit na recepci hotelu nebo v obchodech.
Kód země: 356
Víza:
Po vstupu do EU a do Schengenského prostoru nejsou víza pro občany ČR nutná.
Clo:
Oblečení a předměty osobní potřeby nepodléhají proclení. Každý dospělý smí bez cla dovézt 200 cigaret nebo odpovídající množství doutníků nebo tabáku, jednu láhev lihovin a jednu láhev vína. Právě tak je povoleno dovézt menší množství parfémů.
Podnebí:
Maltské horké, suché léto může být nepříjemné pro silné větry, jinak je typicky středomořské. V červenci dosahují denní teploty kolem 36 ° C. V zimě více prší a teploty se pohybují mezi 10-14 ° C. Nedílnou součástí maltské klimatu jsou větry. V létě vane studená Briz, v zimě dokáže severovýchodní vítr Griga na čas přerušit i provoz trajektů. Na jaře a podzim přináší severoafrické vítr xlokk vlhké a mlhové počasí.
Státní svátky:
- 1. 1. Nový rok
- 10. 2. Ztroskotání svatého Pavla
- 19. 3. Den sv. Josefa
- 31. 3. Den svobody
- 1. 5. Svátek práce
- 7. 6. Sedmý červen
- 29. 6. Svatého Petra a Pavla
- 15. 8. Nanebevzetí Panny Marie
- 8. 9. Svátek Panny Marie Vítězné
- 21. 9. Den nezávislosti
- 8. 12. Neposkvrněné početí
- 13. 12. Den republiky
- 25. 12. Vánoce
Pohyblivé svátky:
- Velký Pátek, Velikonoční neděle
Otevírací hodiny:
Obchody:
Po - Pá: od 9.00 - 19.00 hod.
So: od 9.00 - 20.00 hod.
s polední dvou až tří hodinovou přestávkou.
Banky a směnárny:
Po -Čt: 08.30 - 14.00 hod.
Pátek: 08.30 - 15.30 hod.
Sobota: 08.30 - 12.30 hod.
Směnárny na letišti mají otevřeno 24 hodin denně.
Úřady:
Po - Pá: 08.30 - 12.45 hod a 14.30 - 17.30 hod.
Sobota: 08.30 - 12.00 hod.
Pošty:
Po - So: 07.30 - 12.45 hod. Poštovní známky jsou k dispozici prostřednictvím hotelů, obchodů se suvenýry a samozřejmě také na poštách.
Důležitá telefonní čísla:
- Policie: 112
- Hasiči: 199
- Pomoc motoristům: 2124 2222 / 2144 2422, 2132 0349 / 2133 3332
- Air Malta - rezervace letenek na letišti v Luqa (non stop služba): 2124 9600
Zdravotnictví:
Mezi Českou republikou a Maltou neexistuje vzájemná dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Vzhledem k těmto okolnostem doporučujeme si sjednat před vaší cestou zdravotní připojištění.
Musíte vidět:
ostrov Gozo - země je krásnější než na větším ostrově, místo je klidnější, je tam méně turistů. Ostrov má svou středověkou architekturu a chrámy, je dobrým místem pro útěk před turistickým ruchem;
Valletta - překrásné restaurované opevněné hlavní město, ze sérií náměstí, paláců a katedrál. Má aristokratickou vznešenost a nevšední polohu. Úzké uličky a strmé schody vedou na mnohé atraktivní místa. Mezi nejdůležitější patří katedrála sv. Jana, která je pokladnicí maltského barokního umění, Národní muzeum archeologie a Národní vojenské muzeum Fort St. Elmo s památkami z druhé světové války. V Národním muzeu výtvarného umění jsou díla mistrů posledních pěti století;
ostrov Comino - kdysi úkryt pirátů, dnes letovisko plné slunce-chtivých turistů, atrakcí je Modrá laguna - fotogenický záliv s bílým pískem a čistou zelenkavou vodou;
útesy Dingle - až 220 m metrů vysoké útesy nabízející překrásný výhled;
Palác velmistrů - palác ze 16. století, s jedinečnou sbírkou gobelínů, dnes sídlo maltského parlamentu a prezidenta;
Ar Qim, Mnajdra-datované do roku 3600 př.nl,Ar Qim a ostatní neolitické chrámy jsou nejstaršími lidskými stavbami na světě. Megalitické komplexy ozdobené zvířaty a idoly, obětní oltáře a věštecké místnosti jsou vyřezány obsidiánových noži;
Hal Saflieni Hypogeum - podzemní nekropole z let 3600 až 3000 p. n. l., bylo zde nalezeno kolem 7000 lidských těl. V průběhu století byla vysekaných do skály, do hloubky čtyř poschodí a patří k nejzajímavějším památkám na Maltě. Na její návštěvu je nutno objednat nejméně dva týdny dopředu;
Palác sv. Antonína - postaven v 17. století jako dům velmistra Antoine de Paule, pak sídlo britského guvernéra Malty, dnes rezidence prezidenta
Bezpečnostní rizika:
Při procházkách v přírodě se doporučuje dávat pozor na lovce. Maltským národním sportem je střelba na ptáky. Lovecká sezóna trvá od května do srpna, ale není dodržována. S lovci se polemizovat nedoporučuje.
Místní obyvatelé často zneužívají neznalost měny u turistů. Projevuje se to při vydávání, vyplatí se dávat pozor při stáncích a kioscích, které nemají označené ceny.
Doporučuje se uschovat finanční hotovost, identifikační doklady, a jiné dokumenty, také se doporučuje pečlivě kontrolovat zavazadla. Při krádeži nebo ztrátě dokladů je třeba vyhledat nejbližší policejní stanici a událost oznámit. Vývoz starožitností podléhá velmi přísné celní kontrole. Ze země je zakázáno vyvážet chráněno exotické rostliny a živočichy.
Doprava po Maltě:
Auto:
Jezdí se po levé straně. Malta akceptuje mezinárodní, národní i evropské řidičské průkazy. Během jízdy na dálnici a mimo města je třeba mít rozsvícená světla. Telefonovat z mobilního telefonu za jízdy je zakázáno. Maximální povolená hranice alkoholu je 0,5 promile. Maximální povolená rychlost je 64 km (40 mil) / h mimo zastavěné oblasti, 40 km (25 mil) / hv městech a obcích. Cesty nejsou kvalitní, ježdění autem je často nepříjemné. Pravidla silničního provozu nejsou dodržovány, nejhorší je to během dopravní špičky. Počet havárií je vysoký.
Autobusy:
Autobusy jezdí po celé Maltě a ostrově Gozo. Lístek se kupuje u řidiče a doporučuje se uschovat, je možné, že ho bude požadovat revizor. Autobusy mají vysvietené čísla linek, ne cílové stanice. Ceny jsou přijatelné. Oficiální taxíky jsou bílé (obvykle jde o mercedesy a označením "taxi" na střeše), taxíky by měli používat taxametry, při cestách na letiště a do přístavu jsou stanoveny pevné ceny.
Kolo:
Dají se půjčit i kola, ale nekvalitní silnice a neukáznění řidiči jízdu na kole znechucují. Nošení přilby se nevyžaduje.
Letecká doprava:
Mezinárodní letiště Luqa s relativně hustým spojením do evropských měst. Domácí společností je Air Malta. Vrtulníkem z Valletty na ostrov Gozo to trvá 10 minut, trajektem 25 minut.
Lodní doprava:
Hlavní přístavy jsou Valleta na Maltě a Marsaxlokk Mgarr na ostrově Gozo. Osobní linková doprava parník a katamarány do italských přístavů Catania, Pozzallo a Syracuse. Čas plavby 90 minut, trajekty přepravující auta 3 hodiny. Trajektová linka je i do Tripolisu (Libye). Místní lodní doprava se plaví několikrát denně mezi Cirkewwa na Maltě a Mgarr na Goze (trvá asi 20 minut) s přípojkou na Comino.
Honorární konzulát Maltské republiky v ČR:
Malá Štupartská 7/634, 110 00 Praha 1
Tel.: 224 815 372, 224 815 377
Fax: 224 815 379
e-mail: flamini@t-m-i.cz
Velvyslanectví České republiky v Itálii
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322, 00192 Roma
Tel.: 0039 06 360 95 71–3
Fax: 0039 06 324 44 66
Nouzová linka: 0039 335 310 450
E-mail: rome@embassy.mzv.cz
Dějiny:
První obyvatelé se na Maltě objevily přibližně před pěti až šesti tisíci roky. Ostrovy s významnou strategickou polohou ve Středomoří od 13. stol. před n. l. postupně ovládali Féničané, Kartaginci, Římané, Vandalové, Gótové, Byzantinci a Normani. V 9. stol. si Maltu podrobili Arabové. Koncem 13. stol. byly ostrovy připojeny k Sicilské království. V r. 1530 se staly lénem řádu johanitů (maltézských rytířů, sídlí na Maltě dodnes), v roce 1798 je při plavbě do Egypta (egyptská expedice) obsadil Napoleon Bonaparte, od r. 1814 jsou britskou korunní kolonií. V obou světových válkách pro svou strategickou polohu představovala Malta pro VB významný opěrný bod ve Středozemním moři. 21. září 1964 získala nezávislost v rámci Britského společenství národů. Malta vyhlásila v r. 1980 neutralitu, která je mezinárodně všeobecně akceptována; odmítá jakékoliv cizí vojenské objekty na svém území. Na jaře v r. 2004 se stala členem EU.