Základní a praktické informace Švédsko
Švédsko se nachází v severní Evropě ve východní části Skandinávského poloostrova u Botnického zálivu a Baltského moře. Na západě hraničí s Norskem, na severovýchodě s Finskem.
Název země: Švédské království
Rozloha: 449 964 km2
Časové pásmo: ČR 0 hod..
Hlavní město: Stockholm
Měna: švédská koruna (SEK)
Jazyky: švédština
Náboženství: luteránská církev (94%) římskokatolické
Kód země: 46
Elektřina: napětí: 220 voltů - střídavý proud, typ zástrčky: 2 kolíky - kulaté
Pasy, víza:
Švédsko je stejně jako České republika členem Evropské unie, proto mohou naši občané cestovat po Švédsku bez jakýchkoliv omezení, pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.
Státní svátek:
- 1. Ledna - Nový rok
- 6. Ledna - Tři králové
- 3. Dubna - Velký pátek
- 5. Dubna - Boží hod velikonoční
- 6. Dubna - Velikonoční pondělí
- 1. Května - Svátek práce
- 14. Května - Nanebevstoupení
- 6. Června - Národní den
- 19. – 21. Června - Letní slunovrat
- 31. Října - Svátek Všech svatých
- 24. Prosince - Štědrý den
- 25. a 26. Prosince - Vánoce
- 31. Prosince - Silvestr
Otevírací doby:
Banky:
Pondělí až pátek: 09.30 - 15.00 hodin a nejméně jeden den v týdnu do 17.30 hodin (ve Stockholmu a velkých městech) 10.00 - 14.00 hodin (v malých městech a venkovských oblastech). Ve většině měst je vždy alespoň jedna banka otevřená do 17.30 / 18.00 hodin.
Směnárny:
Směnárny mají obvykle delší otevírací dobu a jsou často otevřené i o víkendech.
Pošty:
Ve Švédsku se již nenacházejí žádné klasické poštovní úřady. Poštovní služby jsou nyní nabízeny prostřednictvím provozovatelů poštovních služeb v obchodech s potravinami, u čerpacích stanic a ve večerkách, kde jsou podávány a vyzvedávány dopisy a balíky, a kde je možné také zakoupit poštovní známky.
Obchody:
Pondělí až pátek: 09.00 - 18.00 hodin
Sobota: 09.00 - 14.00 / 15.00 hodin (v létě je obvyklá zavírací doba 13.00 hodin)
Mnoho obchodních domů, nákupních center a supermarketů je otevřených každý den v týdnu, často až do 21.00 / 22.00 hodin.
Úřady:
Pondělí až pátek: 08.30 / 09.00 - 16.30 / 17.00 hodin, v létě zavírá mnoho úřadů dříve (tj. 15.30 / 16.00 hodin)
Muzea:
Otevírací hodiny muzeí se mohou značně lišit. Většina muzeí má však zavřeno pondělí
Podnebí:
Golfský proud, obtékající západní břehy Skandinávie, tvoří podnebí mírně s častými změnami počasí. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen (na severu průměrně +13 C, na jihu +18 C), nejchladněji prosinec až únor (na severu u Kirune -13 C, na jihu -1 C).
Celní předpisy:
Při vstupu do SE se provádějí namátkové celní kontroly zaměřené zejména na kontrolu množství dovezeného alkoholu a cigaret. Pro občany EU platí následující limity povoleného dovozu alkoholu a cigaret do SE pro osobní potřebu: 10 l tvrdého alkoholu, 110 l piva, 90 l lehkého vína, 20 l těžkého vína a 800 ks cigaret. Velmi přísné je postihováno pašování jakýchkoliv drog (trest odnětí svobody až 10 let).
Musíte vidět:
Hlavní město Švédska Stockholm se rozprostírá na 14 ostrovech. Nejstarší zmínka o něm je z poloviny 13. stol. Jeho historické centrum Gamla Stan (Staré město) leží na ostrově Stadsholmen. Na náměstí Stortorget ve Starém městě bylo tržiště i popraviště. Na místě rozsáhlých archeologických nálezů dnes stojí Muzeum středověku.
Určitě si dále prohlédněte rozložitý Královský palác, který má 550 místností a rozsáhlé sbírky porcelánu, gobelínů a obrazů. Riddarholmský kostel na ostrově Riddarholmen byl v minulosti tradičním místem pohřbívání švédských králů. Druhým největším městem je Göteborg, nejvýznamnější přístav, který má 17 km dlouhé nábřeží a mola.
Raritou je Maritima center s několika historickými plavidly a expozicí o životě na moři a Muzeum námořních plaveb s akváriem. Etnografické muzeum má jedinečnou sbírku Lappovým lidového umění. Do Östersundu zase láká turisty pověst o storsjonské příšeře, místní příbuzná lochnesské příšeře, která údajně žije v 75 metrové hloubce jezera Storsjon nedaleko města.
Za polárním kruhem stojí za zastávku město Gallivare s 22 tisíci obyvatel. Je konečnou stanicí Inlandsbanan, 1300 km dlouhé železnice ze švédského vnitrozemí, která vede nádhernou scenérií a je považována za nejkrásnější trať v zemi. Často na ní zejména kvůli turistům jezdí historické vozy. Gallivare bylo od 19. stol. místem těžby železné rudy.
V zemi jsou dvě desítky národních parků, přes 700 přírodních rezervací a téměř 40 hlavních turistických tras. Vyhledávaný Královský chodník (Kungsleden) má přes 500 km a vede ze severu z Abisko na jih k jezeru Grövelsjön v kraji Dalarna.
Turistům se ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö vyplatí koupit tzv.. City Card. Umožňuje volnou jízdu MHD, zdarma parkování, volný vstup nebo vstup se slevou do muzeí a na různé atrakce.
Bezpečnostbní rizika:
Je potřeba si dávat pozor na osobní předměty. Nedoporučuje se přespávání v noci v autech, v karavanech či autobusech na odstavných parkovištích, neboť v poslední době se vyskytla řada případů přepadů a krádeží. V zemi je ve věznicích mnoho cizinců za nelegální dovoz drog. Trestným činem (sazba 6 až 10 let) je prodej, výroba, zpracování i přechovávání narkotik.
Zdravotnictví:
Česká republika nemá se Švédskem zavedenu dohodu o bezplatném lékařském ošetření, proto si musí občan ČR veškeré případné lékařské ošetření hradit sám. Síť státních zdravotnických zařízení je poměrně hustá a jsou na velmi dobré profesionální úrovni. Domluvit se dá i anglicky. Léky jsou velmi drahé. V odlehlých končinách se vzácně vyskytuje vzteklina. Třeba se chránit i proti klíšťatům.
Doprava ve Švédsku:
Autem:
V rozlehlé zemi je přes 210 tisíc km velmi kvalitních, dobře udržovaných cest, převážně s pevným povrchem, a 1 428 km autostrád, na kterých se jezdí bez poplatku. V odlehlých končinách se doporučují auta s pohonem na všechna kola. Mototuristika je příjemným zážitkem, protože cesty vedou nádhernou krajinou a domácí řidiči jsou většinou ohleduplní.
V zimě však pozor na náledím úseky na vedlejších cestách na severu. Na severu zejména v noci hrozí srážky aut se soby a losy, kteří se zatoulají na cestu. Řidiče na toto nebezpečí upozorňují dopravní značky. Auta musí i přes den jezdit se zapnutými světly.
Nejvyšší povolená rychlost je v obci 50 km / h, mimo obec 90 km / ha na dálnice 110 km / h. Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,2 promile. Při cestách osobním automobilem se vyžaduje tzv. zelená karta. Policie přísně trestá překročení rychlosti a nesprávné parkování či parkování bez úhrady (400-750 SEK).
Autobusem:
Zdejší autobusová doprava má kvalitní širokou síť linek, autobusy jsou pohodlné, čisté a rychlé. Mnoho dopravců má během víkendů zvláštní slevy.
Trajekty:
Kromě trajektů do všech pobaltských zemí jezdí trajekty i podél pobřeží a na větších jezerech.
Vlakem:
Přes 12 000 km tratí spojuje všechny velká města. Švédské státní železnice nabízejí nejrůznější slevy, aby si udrželi cestujících. Stát podporuje železniční dopravu ekologičtější než jiné druhy dopravy. Vlaky jsou mimořádně populární i mezi zahraničními turisty, protože si tak mohou lépe vychutnat jedinečnou panorama. Cestující do 26 let i senioři mají výrazné slevy.
Letadlem:
Vnitrostátní lety spojují až 30 letišť. Po zemi je i přes 220 malých letišť pro soukromou dopravu. Největší letiště s mezikontinentálním dopravou je Stockholm-Arlanda, hlavní město má i letiště Bromma a nízkotarifní lety směřují na nedaleké letiště Skavsta. Dalším důležitým letištěm je i Göteborg-Landvetter, regionální spojení do skandinávských zemí a Německa jsou i z několika menších letišť. Největším dopravcem je švédská část nadnárodní společnosti Scandinavian Airlines System (SAS).
Jak se dostat do Švédska:
Letadlem:
Pro turisty z ČR je nejvýhodnější využít služeb letecké dopravy. Z České republiky létají spoje do této země pravidelně několikrát týdně, tuto službu zajišťuje společnost ČSA.
Vlakem:
Z České republiky do Švédska nejezdí žádné přímé vlaky. Musíte vždy přesedat a jízdenky jsou poměrně drahé. Více informací na www.cd.cz
Autem:
Pokud jste se rozhodli vycestovat do Švédska se svým vlastním autem, budete potřebovat řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla, tzv. zelenou kartu a mezinárodní značku CZ. Mějte na paměti, že pokud se vydáte na tuto cestu autem poplujete i trajetem.
Autobusem:
Z Prahy, Brna i Ostravy se do Stockholmu dostanete se společností Student Agency. Cestování je to poměrně levné ale velice únavné. Budete v autobusu sedět cca 28 hodin. Nebo se můžete vydat autobusovou společností Eurolines, která vyjíždí vždy v pondělí, v úterý, ve středu a v pátek. Cesta trvá přibližně 15 hodin.
Kontaktní Český úřad ve švédsku:
Více informací zde
Dějiny:
Území Švédska bylo obýváno již ve starověku. V 3. stol. n. l. byla většina Švédska osídlena severogermánské kmeny. Nejvýznamnějším kultovním a politickým centrem byla od 6. stol. n. l. Uppsala. Od 7. stol. švédští Vikingové expandovali do Pobaltí, od 9. stol. do východní Evropy. V 10. stol. vznikl na území dnešního Švédska první stát, který postupně obsadil Finsko i část Pobaltí. Od 14. stol. bylo Švédsko součástí různých unií se sousedními severskými státy, nejvýznamnější byla tzv.. Kalmarská unie (Švédsko, Norsko, Dánsko), v níž mělo hlavní roli. To vyvolalo revoluci ak moci se dostala dynastie švédských králů Vasovců (1523 až 1624). Základy novodobého Švédska byly položeny v r. 1523 po povstání Gustava VI. Vasi. Třicetiletá a tzv.. Severní válka (1700 až 1721) zemi tak vyčerpaly, že během napoleonských válek přišlo Švédsko definitivně o Finsko i další teritoria. V první i druhé světové válce bylo Švédsko neutrální.