Základní a praktické informace Vanuatu
Název země: Republika Vanuatu
Hlavní město: Port-Vila (Efate)
Rozloha: 12 200 km 2
Státní zřízení: republika
Časové pásmo: ČR +9 hod
Měna: vatu (XUV)
Jazyky: bislama (67%), anglický, francouzský (úřední); místní melanéských jazyky
Náboženství: presbyteriáni (37%), anglikáni (15%), katolíci (15%), animisté
Podnebí:
Celoročně tropické se střídáním období sucha a dešťů. Jižní ostrovy mají poměrně suché a příjemné klima. V období od listopadu do dubna zvýšené riziko výskytu orkán / hurikánů.
Víza a doklady:
Pro vstup do země je zapotřebí platný cestovní pas (při vstupu platný přinejmenším 6 měsíců) a příslušné vízum, o které lze požádat na velvyslanectví Velké Británie v Praze.
Bezpečnostní rizika:
Pro turisty platí obecní doporučení - noste u sebe pouze kopie dokladů, nezbytnou hotovost a cennější předměty raději nechte v hotelové úschově. V zvýšené míře toto upozornění platí po setmění. Samostatně cestující ženy se často stávají oběťmi obtěžování, proto doporučujeme vycházky pouze v doprovodu jiných osob. Zdravotnictví: Nedosahuje evropskou úroveň, základní vyšetření a ošetření je však dostupné ve větších městech jakými jsou Port Vila, Luganville, ostrov Espiritu Santo. Za lékařské úkony se vyžaduje platba v hotovosti.
Musíte vidět :
Ostrov Péntecóte - prostudujte si tradičního předchůdce bungee jumpingu "land diving"
Hlavní město Port Vila a Národní muzeum Vanuatu - divácky atraktivní muzeum s širokým výběrem exponátů
Vodopády Siri - 120 metrů vysoké vodopády proudící přímo do moře
Vulkán Yasur - stále aktivní sopka, střídající období klidu a erupcí;
Vyplatí se také vyzkoušet nejrůznější vodní sporty , potápění spojené s podvodným fotografováním a pod. Určitě si také nenechejte ujít původní šamanské rituály a tance.
Doprava ve Vanuatu:
Letadlem:
Mzinárodní letiště je ve městě Bauerfield je vzdálené od hlavního města Port Vila 10 minut. Přímo sem létají společnosti Air Pacific, Air Vanuatu, Aircalin, Pacific Blue a australské aerolinie Qantas . Při odletech se platí poplatek okolo 20 amerických dolarů. Mezi ostrovy je poměrně výhodné použít domácí leteckou společnost Vanair.
Autem:
Silnice s pevným povrchem jsou jen na ostrovech Efate a Santo, jejich kvalita je poměrně nízká, během období dešťů jsou nezpevněné cesty často neprůjezdné. Auto půjčovny na ostrovech jsou poměrně dobré. Taxíků je velký počet a mají taxametry. Na ostrovech jezdí minibusy, které nemají zastávky, stačí na zamávat a řidič minibus přistaví. Jejich ceny jsou stanoveny pevně.
Lodí:
Kromě několika stálých tras, lodě pro cestující jezdí mezi ostrovy nepravidelně
Dějiny:
Ostrovy Vanuatu byly obývané již před 4000 lety. Vystřídalo se zde několik kultur, všechny však ve vzájemných soubojích zanikly. V 13. století byly ostrovy centrem říše Tonga. Prvním Evropanem zde byl španělský mořeplavec Pedro Fernandez de Quiros, který na ostrovech přistál v roce 1606. Následovali ho další španělští, portugalští a francouzští mořeplavci.
Krásu ostrovů popsal Louis Antoine de Bougainville, který ve svých denících napsal "právě jsem se ocitl v rajské zahradě." V roce 1776 zde přistál James Cook a ostrovy pojmenoval Nové Hebridy. Mořeplavce následovaly lovci velryb a misionáři. Evropané sem přivedli epidemii neštovic, obchod s otroky a domorodé obyvatelstvo na některých ostrovech vymřelo.
Až do roku 1980, kdy ostrovy vyhlásili nezávislost si správu nad ostrovy rozdělili Francouzi a Angličané. Období po vyhlášení nezávislosti bylo ovlivněno sérií státních převratů a korupčních skandálů vládních představitelů. V roce 2004 se situace v zemi stabilizovala a prezidentem se stal Kalkot Matas Kelekele.