Západní Balkán: Albánie, Kosovo, Makedonie
Nadšenci do outdoorových aktivit a milovníci adrenalinu, pozor: stále existují nezmapované oblasti, které můžete prozkoumávat a zdolávat, a které jsou přitom vzdáleny pouze pár hodin letu od velkých evropských měst. Tato „druhá Evropa“ na západní straně Balkánského poloostrova se sice v předchozích desetiletích objevovala v titulcích zpráv z jiných důvodů, dnes však cestovatelé znovu objevují její kouzlo ležící mimo obvyklé turistické trasy a nabízejí nová vzrušení.
Úžasná příroda a krajina skýtá spoustu okamžiků, které sice prověří Vaše řidičské umění, ale také nabízí celou řadu outdoorových aktivit v oblasti s obrovským potenciálem, kterou však dosud vyhledávají pouze opravdoví nadšenci. Kromě toho staré tradice skýtají zajímavé zkušenosti těm, kteří touží poznávat jiné kultury a nové požitky. Zdejší lidé berou pohostinnost vážně a návštěvník odtud odjíždí s uspokojivým pocitem, že pomohl komunitám, které se snaží o vytvoření udržitelné turistiky v budoucnu v jejich regionu.
Pro milovníky adrenalinu: dobrodružství v přírodě
Plavba na kajaku a rafting v Albánii: díky scenérii patřící k nejúžasnějším na Balkáně a několika nadšeným místním turistickým společnostem je Albánie nadějným soutěžícím na evropské v oblasti outdoorových dobrodružství a sportů. Pěší turistika v Albánských Alpách (které jsou mj. domovem medvědů, vlků a jelení zvěře) je obzvlášť oblíbená; nejlepší je v okolí vesnic Theth a Valbonë nacházejících se v dramatické divočině Prokletých hor.
Avšak v zemi s 362 km pobřeží a největšími balkánskými jezery, Ohridským jezerem na hranici s Makedonií a Skadarským jezerem na hranici s Černou horou, dáte možná raději přednost dobrodružstvím spojeným s vodou. Dobře zavedená společnost Outdoor Albania organizuje řadu aktivních výprav včetně plavby na kajacích s průvodcem. Co do působivé scenérie těžko něco předčí jezero Shkopet na severu, což je úžasná vodní nádrž na řece Mati s malými tichými plážemi a s obrovským zavěšeným mostem. Obklopuje ho hustá vegetace v soutěsce řeky Mati vzdálené pouze 90 minut jízdy od metropole Tirany.
Pokud Vás lákají náročnější vodní dobrodružství, průkopník udržitelné turistiky Albania Rafting se specializuje na výlety na raftech v kaňonech řek Vjosa a Osum. Základnou pro první z nich je město Përmet v jižní Albánii s nedalekými přírodními termálními lázněmi, kde můžete po raftování relaxovat, zatímco druhá z možností začíná a končí ve městě Berat, mezitím proplujete kaňonem dlouhým 13 km s jeho 8 úžasnými vodopády.
Tip: plavba na kajaku na jezeře Shkopet je středně obtížná a možná v době od března do listopadu. Řeka Vjosa má peřeje III. třídy a nejlepší dobou na je červen–říjen. Řeka Osum má II. stupeň a ideální doba pro rafting je od února do června.
Pěší turistika a horská cyklistika v Kosovu
Kosovo je země s velkým kulturním dědictvím a nejúžasnější zážitky odtud spojují poznávání místní kultury s outdoorovými aktivitami v oblasti mimo všechny turistické trasy. Doporučovaná společnost Rugova Experience prosazuje koncept zodpovědné turistiky tím, že zaměstnává místní průvodce při pěších výpravách a organizování ubytování a stravy v horských vesnicích. Základnu má ve městě Peja (Peć) a pořádá pěší výpravy především do scénického údolí Rugova v západním Kosovu.
Tento úsek divokých Prokletých hor, jižního předhůří Dinárských hor, je bohatý na jeskyně, jezera a vodopády, a může se chlubit nejvyšším vrcholem Kosova, horou Gjeravica (Ðeravica, 2656 m). Společnost Rugova Experience dále nabízí delší přes-hraniční pěší túry až do Albánie a Černé hory na stále oblíbenější stezce „Vrcholy Balkánu“, která vede po starých pastýřských stezkách po délce 192 km působivou divokou vysokohorskou scenérií v nadmořské výšce až 2300 m.
Celý region je navíc velmi vhodný pro horskou cyklistiku. Další úspěšná místní turistická společnost Catun pořádá kulturní cyklistické výlety v oblasti Dukagjin (Metohije) v západním Kosovu, které představují dobrý způsob, jak poznat místní dědictví a tradice. K možnostem patří nábožensky orientované výpravy k hlavním ortodoxním a islámským posvátným místům v oblasti, výlety k opevněným věžovým domům kulla z 19. století a výlety mimo silnice do terénu v horské krajině v údolí řeky Erenik.
Za zmínku rovněž stojí švédská neziskovka Kulturní dědictví bez hranic (Cultural Heritage without Borders), která přispěla k propagaci přírodního a kulturního dědictví Kosova a rozvoji udržitelného turismu organizováním každoroční cyklistické akce Tour de Culture v různých částech Kosova; ta se koná od roku 2008 vždy v září.
Tip: nejlepší doba pro absolvování stezky „Vrcholy Balkánu“ je od června do října, kvůli formalitám při překračování hranic je však potřeba si 8denní výlet rezervovat měsíc předem. Základnou pro všechny cyklistické výpravy od společnosti Catun je město Junik vzdálené 2 hodiny cesty autobusem od Prištiny.
Paragliding a lezení po skalách v Makedonii
Rozsah dobrodružství nabízených v Makedonii je nesporně omezen pouze lidskou představivostí a počasím, a to ať už se jedná o koupání se v krásném Ohridském jezeře v létě, anebo lyžování na svazích v předním zimním letovisku Mavrovo v zimě. Makedonia Experience je všestranný prodejce potřeb pro outdoorové aktivity, který také nabízí širokou škálu aktivních výletů a výprav pro milovníky adrenalinu, kromě stejně pestré nabídky pro milovníky kultury a poklidného trávení volného času.
Národní park Galičica je přední oblast pro paragliding v Makedonii, která navíc patří u tohoto sportu k cenově nejdostupnějším v Evropě. Nejen že jsou výhledy z vrcholku skalnaté hory Galičica (1750 m) na jezera Ohrid a Prespa fantastické, kromě toho národní park o rozloze 228 km² také ukrývá mimořádně rozmanitou (a endemickou) flóra a faunu. Dalšími oblíbenými místy pro paragliding je vrchol Mečkin Kamen (1450 m) nedaleko nejvýše položeného makedonského města Kruševo a okolí kláštera Treskavec. Úžasná středověká stavba se tyčí na samém vrcholku hory Zlatovrv (1422 m), jejíž tyčící se skalní formace se v posledních letech proměnily v mekku lezectví a šplhání na velké balvany. Další možností je spojit dobrodružství při lezení a průzkumu jeskyní v úžasném vápencovém kaňonu Matka. Mountain Experience se specializuje na lezecké výpravy s průvodcem trvající od jednoho do několika dní a může Vám poskytnout trénink zkušenými alpinisty.
Tip: nejlepší doba pro paragliding je od dubna do října, základnou pro sportovní aktivity na hoře Galičica je město Ohrid. Klášter Treskavec je vzdálen asi 10 km od města Prilep. Nedávno byla dokončena dlážděná cesta vedoucí na vrchol hory, která velmi usnadňuje přístup. Kaňon Matka je vzdálen hodinu a půl cesty z centra Skopje a nabízí restaurace, takže zde o víkendech může být plno.
Požitky ve vnitrozemí: poezie a víno
Trasa Byronovy cesty po Albánii: v roce 1809 podnikl anglický básník G.G. Byron velkou cestu po Řecku a Albánii se svým přítelem Johnem Cam Hobhousem, což bylo dobrodružství, které se stalo inspirací pro jeho slavné dílo Childe Haroldova pouť. Dnes nabízí společnost Auron Expeditions fantastický způsob, jak se vydat po Byronových stopách pěšky nebo na koních. Cesty připravené individuálně „na míru“ bývají s místním průvodcem a zahrnují ubytování v rodinných pensionech spolu s ochutnávkami sezónní venkovské kuchyně a vína. Trasa cesty provede současné dobrodruhy úžasnou krajinou Albánie podél řeky Vjosa k hradu v Tepelenë, kde slavného básníka přijal sám despotický Ali Paša. Kromě toho Vás zavede také do města Gjirokastra, „kamenného města“ zapsaného na seznamu památek UNESCO a rodného města komunistického diktátora Envera Hodži i spisovatele a básníka Ismaila Kadara. Pokud budete mít štěstí, můžete ve městě zastihnout představení tradičního iso-polyfonického zpěvu.
Tip: výpravy na koních trvají od 1 do 10 dní a konají se 5x ročně (v době od dubna do října). Není nutné být vynikajícím jezdcem, místní tažní koně jsou dobře navyklí na drsnou hornatou krajinu.
Filigánské umění v Kosovu: existuje několik dobrých důvodů, proč se vydat do města Prizren - ale co takhle se naučit umění výroby filigránů? Jeho tradice je v Kosovu silná už od 15. století a předává se v rodinách řemeslníků po generace. Místní dílny na filigrány, kde skupinky asi 10 řemeslníků vytvářejí kusy na zakázku pro klienty, jsou místem, kde se můžete zblízka setkat s tímto pracným starým uměním. Můžete zde při prohlídce nejen pozorovat práci profesionálů, ale také je možné si zde zařídit krátký kurs (od pár týdnů až po několik měsíců), při kterém se řemeslo sami naučíte. Dalším nedalekým místem s bohatou tradicí místních řemesel je Gjakova (Đakovica), kde můžete absolvovat prohlídku dochovaných řemeslnických dílen ve Velkém bazaru (Çarshia e Madhe) z osmanského období, který je nejstarším svého druhu v Kosovo. Mezi řemeslníky jsou výrobci prošívaných dek, sedláři, stříbrníci a vyšívači/ky.
Tip: Filigránská dílna (I-4, Rr Tirana 3; v neděli zavřeno) má základnu v opouštěné budově továrny z komunistického období a snadno ve městě naleznete klenotnictví, které prodává její krásné výrobky.
Ochutnávky vína v Makedonii: vinná oblast Tikveš je centrem vinařství v Makedonii s tradicí výroby vína sahající až do 4. stol.př.n.l., která byla během osmanské nadvlády udržována při životě ve zdejších klášterech. Základnou pro návštěvu vinic je město Kavadarci, které oslavuje vinařskou tradici oblasti prostřednictvím bujarého vinného karnevalu pořádaného v září. K doporučovaným vinařstvím patří Tikveš (největší v jihovýchodní Evropě) a Elenov (oficiální sklep posledního jugoslávského krále). Pokud nebudete mít čas na plnohodnotnou návštěvu více vinařství v oblasti Tikveš, dobrou alternativou je navštívit vinařství Kamnik na okraji metropole Skopje. Specializuje se na luxusní značky a je to jedno z nejvíce oceňovaných vinařství v Makedonii. Po ochutnávkách vína a návštěvě vinic a sklepů si můžete dát gurmánskou večeři v restauraci a hotelu Hunter´s Lodge v Kamniku, kde menu obsahuje zvěřinové speciality a více jak 150 druhů místního i zahraničního vína.
Tip: výlet s ochutnávkami je možné si zařídit přímo u vinařství nebo prostřednictvím cestovních agentur, jako je Makedonia Experience; zkombinujte si je s návštěvou středověkých klášterů v oblasti nebo s výletem na člunu a pozorováním ptactva na jezeře Tikveš.
Duše Balkánu: venkovská pohostinnost
Ubytování ve věžových domech v Kosovu: jedná se o skutečně autentický zážitek z kulla (doslova „věž“), opevněného albánského kamenného domu postaveného v době od konce 18. století do počátku 20. století. Obvykle má přízemí a dvě patra, kdy v přízemí žila zvířata, prostřední patro obývali muži a horní patro bylo vyhrazeno pro hosty (v minulosti ženy a děti žily v připojené přístavbě). Původně byly domy kulla navrženy kvůli obraně a v bouřlivých historických dobách sloužily k ochraně rodin před nepřáteli. Některé kulla jsou dnes renovovány a nabízeny jako originální venkovské ubytování pro turisty: jedná se např. o Konaku i Rame Zyberit v Juniku a Isuf Mazrekaj v Drenoc, obojí v západním Kosovu. Spí se ve společném pokoji (oda) pro hosty v patře, který původně používali muži při strategických jednáních, vybavených pohodlnými postelemi a povlečením. Také můžete počítat s chutnými tradičními jídly připravenými z organických místních plodin.
Tip: ubytování ve věžových domech kulla si můžete rezervovat u místní turistické společnosti Catun; cena je 15 EUR na osobu (ve společné ložnici) včetně snídaně. Ubytování v soukromých domech je obvykle zkombinováno s pěšími nebo cyklistickými aktivitami v oblasti.
Horské vesnice v Albánii: jedná se o pobyt ve dvou albánských horských vesnicích, Qeparo a Piluri ležících asi 4 km od sebe u staré silnice mezi městy Vlora a Saranda nedaleko pobřeží Jónského moře na jihu Albánie, který nabízí nezapomenutelné setkání s tradiční místní pohostinností a prostou horalskou kuchyní. Piluri je údajně kolébkou tradičního albánského iso-polyfonického zpěvu (který je zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO). Piluri má méně než 100 obyvatel, kteří však stále udržují tradici naživu. Vesnice Qeparo uchovává původní architektonický styl regionu a střeží prastaré olivovníky. Snadný výlet může podniknout do okolí na hrad Porto Palermo (spojovaný s neblaze proslulým Ali Pašou) postavený na malebném poloostrově a shlížejícím na stejnojmenný záliv.
Tip: obě vesnice je možné navštívit při delší pěší túře nebo safari v jeepu, které nabízí agentura Sipa Tours. Pokud však dáváte přednost samostatné výpravě za dobrodružstvím, dobrou základnou Vám mohou být pobřežní města Saranda a Himara.
Penzion snů v Makedonii: dřívější profesionální fotbalista Pece Cvetkovski je dnes majitelem Villy Dihovo, která se nachází ve vesnici Dihovo v předhůří Národního parku Pelister pouze 10 minut jízdy autem z města Bitola. Jeho venkovské pensiony nabízejí úžasnou pohostinnost podle hesla „zaplaťte, kolik chcete“, pevně stanovené ceny jsou pouze u domácího vína, piva a kořalky rakija. Majitel je příznivcem konceptu „pomalého jídla“, obzvlášť můžeme doporučit houbovou polévku podle jeho rodinného receptu. Kromě toho Vám také může zorganizovat pěší túry, výlety na horských kolech a další aktivity, a také návštěvy nedalekých starověkých ruin a klášterů. V závislosti na ročním období je zde možnost plavání nebo lyžování, a k dalším výhodám patří bezplatné wifi připojení a terapeutické sportovní masáže (na požádání).